Yatırımcılar Borç Limiti Anlaşması İçin Umut Görüyor

Yatırımcılar Borç Limiti Anlaşması İçin Umut Görüyor

Yatırımcılar Cuma sabahı, Beyaz Saray ve üst düzey Cumhuriyetçilerin borç limitini yükseltmek ve hükümetin temerrüdünü önlemek için bir anlaşmaya yaklaştıklarına dair işaretler arasında nefeslerini tutuyorlar. Vadesi 8 Haziran’da olan Hazine bonolarının getirileri düşerken hisse senedi vadeli işlemleri mütevazı kazançlar gösteriyor, bu da tahvil tacirlerinin yakında bir anlaşma beklediklerini gösteriyor.

Haberlere göre, Cuma gününe kadar bir uzlaşma sağlanarak Kongre’nin Salı gününe kadar oy kullanmasının yolu açılabilir. Bu tabii ki tellere iniyor ve burası Washington, henüz pek çok engel ortaya çıkabilir.

“Yakın” ne kadar yakın? Reuters’e göre, müzakereciler farklılıklarını daralttı ve bir anlaşmadan sadece 70 milyar dolarlık harcama kesintisine uzaktalar. Konuşmacı Kevin McCarthy Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir anlaşmanın yapıldığından emin olmak için Anma Günü hafta sonu boyunca Washington’da kalacağını söyledi.

Ortaya çıkan ayrıntılar, her iki tarafın da bazı zaferler talep edebileceğini gösteriyor:

  • İki yıldan fazla yurt içi harcamalar, bir anlaşmazlık noktası olmaya devam etse de, sınırlanacak. (Cumhuriyetçiler başlangıçta 10 yıl istemişti.) Başkan Biden’ın bütçe talebi doğrultusunda savunma harcamalarının yılda yüzde 3 artmasına izin verilecekti.

  • Kongre, Cumhuriyetçilerin kazanması durumunda, yaptırımı desteklemek için IRS’ye tahsis ettiği 80 milyar doların 10 milyar dolarını geri alacaktı.

  • Sosyal güvenlik ağı programları için daha katı çalışma gereksinimleri ve yerel enerji ve enerji projelerinin onaylanma şeklinin elden geçirilmesi hâlâ tartışılıyor.

Böyle bir anlaşmanın Kongre’de yeterli desteğe sahip olup olmadığı hala belirsiz. Sağda, Utah Senatörü Mike Lee ve House Freedom Caucus ile bağlantılı 35 Meclis milletvekili dahil olmak üzere Cumhuriyetçiler daha da derin harcama kesintileri talep ediyorlar. Soldaki, Temsilci Pramila Jayapal101 üyeli İlerici Meclis Grubuna liderlik eden Washington Demokrat, Beyaz Saray’ın Cumhuriyetçi taleplere boyun eğmesi durumunda “büyük bir tepki” olacağını tahmin etti.

Bay McCarthy ise gazetecilere, “Günün sonunda herkesin mutlu olacağını düşünmüyorum” dedi.

Riskler artıyor. Hazine Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, nakit dengesinin 12 Mayıs’taki 140 milyar dolardan 50 milyar doların biraz altına düştüğünü söyledi. Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümetin 1 Haziran’da nakit parasının bitebileceğini söyledi.

Bu arada Wall Street, diğer ekonomik gelişmeleri de izliyor. Doğu saatiyle 08:30’da Ticaret Bakanlığı, enflasyonu takip eden en son kişisel tüketim harcamaları verilerini yayınlayacak; güçlü bir okuma, Fed’in gelecek ay faiz oranlarını artırma konusunda daha az agresif olmaya ikna edilmesine yardımcı olabilir.

Yargıtay, EPA’nın gücünü daha da kısıtlıyor. Yüksek mahkeme, düzenleyicinin yetkilerini sınırlamak için geçen yıl aldığı ikinci kararda, kurumun sulak alanlar üzerindeki yetkisini sınırladı. Ancak Yargıç Brett Kavanaugh, EPA yetkisini belirlemek için çoğunluk destekli bir testin önceki Yüksek Mahkeme kararlarıyla çeliştiği ve daha fazla kirliliğe yol açabileceği konusunda liberal meslektaşlarının yanında yer aldı.

Carl Icahn, Illumina ile mücadelesinde kısmi bir koltuk talep ediyor. Gen dizileme şirketinin hissedarları, aktivist yatırımcının başkanını devirme çabasını desteklediler, ancak diğer iki yönetim kurulu adayını reddettiler; Illumina hisseleri Perşembe günü yüzde 9 düştü. Bu arada, açığa satıcı tarafından eleştirilen Bay Icahn’ın halka açık yatırım aracının hisseleri Perşembe günü bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Norveç’in egemen servet fonu, çevre aktivistlerinin yanında yer alıyor. 1,4 trilyon dolarlık yatırımcı, Chevron ve Exxon Mobil’deki hissedarların sera gazı emisyonlarını kesmeye yönelik tekliflerini destekleyeceğini söyledi. Ancak Norveç fonu, aktivistler tarafından BP ve Total gibi Avrupalı ​​petrol devlerinden benzer taleplerde bulunmadığı için eleştirildi.

Elon Musk’ın beyin implant şirketi insan deneyleri yapabilir. FDA, Neuralink’in beyin sinyallerini deşifre edebilen ve bunları bilgisayarlara bağlayabilen cihazlarını insanlar üzerinde test etmesine izin verecek. Bay Musk’ın girişimi, gelişmekte olan sektördeki en iddialı şirketler arasında yer alıyor, ancak hayvanlara eziyet suçlamaları nedeniyle incelemeye alındı.

Resmi: Lazard Cuma günü, temel finansal danışmanlık işini yöneten Peter Orszag’ın 1 Ekim’de CEO olarak Ken Jacobs’un yerini alacağını duyurdu. ve müşterilere tavsiyelerde bulunmaya devam edin.)

CNBC ve Bloomberg Televizyonunda düzenli olarak yer alan eski bir Obama yönetimi yetkilisi olan Bay Orszag, büyük kurumsal anlaşmalar konusunda uzun bir danışmanlık geçmişi olan 175 yıllık bir finans kuruluşunu yönetecek – dayanak işinin büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu bir zamanda.

Bay Orszag bir süredir veliaht olmuştur. Lazard, halefiyet planlamasının ne zaman başladığını söylemese de, 54 yaşındaki Bay Orszag, Cuma sabahı çalışanlara, hareketin “uzun süredir üzerinde çalışılan bir seçim sürecini” takip ettiğini yazdı.

Eğitimli bir ekonomist olarak, Washington ve Wall Street’te yükseldi – hem Bill Clinton ve Barack Obama’nın yanı sıra Citigroup’ta çalıştı – ona dünyanın en önde gelen bağımsız bankalarından birini yönetmesi için yararlı bir geçmiş sağladı.

Ancak yatırım bankaları için zor bir dönemle karşı karşıya kalacak. Refinitiv’e göre anlaşma yapma, Perşembe gününe kadar yıl boyunca yıllık bazda yüzde 40 düştü. Artan faiz oranları, giderek sertleşen antitröst yaptırımları ve yavaşlayan ekonomi, büyük M.&A’larda yeniden canlanmaya neden oluyor. yakın zamanda pek olası değil.

Bu, geçen ay iş gücünün yüzde 10’unu işten çıkardığını söyleyen Lazard’ı vurdu; bankanın hisseleri o zamandan beri yüzde 11 düştü. Firma yalnız değil: Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi rakipler de personel azalttı.

Orszag için en önemli öncelik, Lazard’ın varlık yönetimi işini büyütmek. 200 milyar dolardan fazla varlığı denetleyen ve işinin yüzde 40’ını temsil eden. Varlık yönetimi, yatırım bankacılığındaki oynaklığı dengeleyebilecek istikrarlı bir gelir kaynağı olarak Wall Street bankaları arasında popüler hale geldi; Bay Orszag, çalışanlarına büyümenin satın almalardan gelebileceğini söyledi.

Dahili notta, Bay Orszag ayrıca firma kültürünün “köklerimize dayanan en iyi niteliklerimizin çoğunu korurken, büyümemizi ve hırsımızı desteklemek için gelişmeye devam etmesi gerektiğini” yazdı. (Bahsettiği önceliklerden biri “çeşitlilik ve evden çalışma esnekliği” idi.)

Firma, yönetimindeki diğer değişiklikleri Ekim ayına kadar açıklayacak. Yakından izlenmesi gereken isimlerden biri, Lazard’ın Mart ayında işe aldığı eski Citi yağmur yağdırıcısı Ray McGuire.


jim farley, Ford’un CEO’su. Perşembe günü Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile bir şarj istasyonu ittifakını duyurmak üzere bir Twitter Spaces etkinliğinde Farley, elektrikli otomobil üreticilerinin şarj sürelerini ve araç fiyatlarını azaltmak için pil tasarımını yeniden düşünmeleri gerekebileceğini kabul etti.


Microsoft’un başkanı Brad Smith, hükümetleri yapay zekanın gelişimini denetlemek için yeni kurallar oluşturmaya çağıran en son teknoloji yöneticisi oldu. Çağrıları, etkileyici bir borsa rallisine yol açan teknolojiyi ilerletmeye yönelik ticari çabalardaki patlamanın ortasında geliyor.

Bu, teknoloji endüstrisinin daha külfetli düzenlemeleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu olarak düzenleyicilere ulaşma konusunda bahse girdiğinin en son işareti – ancak hükümetlerin bu şirketlerin istediği kuralları oluşturup oluşturmayacağı belli değil.

“Hükümet daha hızlı hareket etmeli” Bay Smith, The Times’dan David McCabe’ye, kritik altyapıda kullanılan yapay zeka sistemleri için acil durum freni gerektirmesi ve “yüksek kapasiteli” yapay zeka modelleri oluşturmak için lisans verilmesi gibi hamleler önererek bunu söyledi.

Ancak Bay Smith, AI geliştiricilerinin potansiyel olarak geniş ve olumsuz sosyal sonuçları olan yeni ürünler yaratma konusunda kısıtlama göstermeleri gerektiğini de kabul etti ve Microsoft’un parayı hükümet düzenleyicilerine aktarmaya çalışmadığını söyledi. Sorumluluktan kaçmanın bir zerresi yok” dedi.

Mesaj, diğer üst düzey AI yöneticilerinden gelen çağrıları yansıtır. Microsoft’u en iyi yatırımcı ve iş ortağı olarak kabul eden OpenAI’nin CEO’su Sam Altman geçen hafta milletvekillerine Kongre’nin yeni bir AI düzenleyicisi oluşturması gerektiğini söyledi. Alfabe başkanı Sundar Pichai, Atlantik ötesi düzenleyicileri etkili yeni kurallar oluşturmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Proaktif olarak daha fazla düzenleme çağrısı, sosyal medya ve kripto da dahil olmak üzere diğer endüstriler tarafından kullanılan bir başucu kitabıdır ve karışık sonuçlar verir: Kongre, birçok milletvekilinin şaşkınlığına rağmen, sosyal ağları denetlemek için büyük ölçüde pek çok yeni yasa yazmamıştır.

Ancak yapay zeka yöneticilerinin yeni düzenlemelere toleransı ancak bir yere kadar gider. Altman Perşembe günü Brüksel’in kapsamlı AI mevzuatı ile ilerlemesi halinde OpenAI’nin ChatGPT gibi hizmetleri Avrupa pazarlarından çekebileceği konusunda uyardı. Uymaya çalışacağız, ancak uyamazsak faaliyeti durduracağız” dedi.

Diğer AI haberlerinde: CNBC’ye göre, JPMorgan Chase’in müşterilerin yatırım kararları vermesine yardımcı olmak için bir sohbet robotu geliştirdiği bildiriliyor. Ve teknoloji savunucusu Cathie Wood, bu yılın başlarında Nvidia’daki hisselerini satarak 560 milyar dolarlık kağıt kazancını kaçırdı.

Fırsatlar

Politika

  • Yüksek Mahkeme, devletlerin özel mülke el koyup vergi borcunu kapatmak için satmasından elde ettikleri beklenmedik kazançları elinde tutamayacağına karar verdi. (NYT)

  • Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve Çinli mevkidaşı Wang Wentao, Çin’in ABD’li yonga üreticisi Micron’u yasaklaması konusundaki gerilimin ortasında bir araya geldi. (WSJ)

  • SEC’in rekor kıran 279 milyon dolarlık ihbarcı ödülünün, kanıtları Ericsson’a karşı bir rüşvet anlaşmasına yol açan bir ihbarcıya ödendiği bildirildi. (WSJ)

geri kalanın en iyisi

  • Bir yargıç, Apollo’nun milyarder kurucu ortağı Leon Black aleyhindeki cinsel tacizle suçlanan davayı reddetti. (MS)

  • Ödenmemiş vergiler ve kayıp pahalı şarap şişeleri: Müşteriler, ikonik New York şarap mağazası Sherry-Lehmann’da neler olduğunu öğrenmek istiyor. (NYT)

  • Google’ın milyarder kurucu ortağı Sergey Brin’in hava gemilerini geri getirme planının içinde. (Bloomberg Businessweek)

  • Finlandiya bu hafta nükleer ve hidroelektrik enerjide o kadar çalkalandı ki, bazı spot enerji fiyatları eksiye düştü. (İçeriden)

Geri bildiriminizi istiyoruz! Lütfen düşünce ve önerilerinizi dealbook@nytimes.com adresine e-posta ile gönderin.