Ulusal Arşivler Gizli Servisten Silinen Metinlerin İncelenmesini İstedi

Ulusal Arşivler Gizli Servisten Silinen Metinlerin İncelenmesini İstedi

WASHINGTON — Ulusal Arşiv Salı günü, Gizli Servis’ten, 6 Ocak 2021’de ABD Başkenti’ne yapılan saldırı sırasında gönderilen ve alınan ajans metin mesajlarının “olası yetkisiz silinmesini” araştırmasını istedi.

Gizli Servis, geçen hafta Capitol saldırısı sırasında gönderilen kısa mesajların silinmiş olabileceğinin ortaya çıkmasının ardından yoğun bir inceleme altına alındı. Buna karşılık, 6 Ocak soruşturmasını araştıran Meclis komitesi, mesajlar ve diğer ilgili kayıtlar için bir mahkeme celbi yayınladı.

Gizli Servis, tüm prosedürlerin takip edildiğini ve Arşivlerin incelemesiyle “tam işbirliği” sözü verdiğini söyledi.

Ajans sözcüsü Anthony Guglielmi, “Birleşik Devletler Gizli Servisi, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’nin hükümet kayıtlarının korunmasındaki önemli rolüne saygı duyuyor ve destekliyor” dedi.

Devamını oku: Oath Keepers ve Proud Boys için 6 Ocak Sadece Başlangıçtı

Mesajların silinmesi, o zamanki Başkan Donald Trump’ın ayaklanma sırasındaki eylemlerine daha fazla ışık tutabilecek, özellikle de Capitol’deki destekçilere katılmaya çalışırken güvenlikle yüzleştiğine dair tanıklığın ardından, kayıp kanıt olasılığını artırdı.

Hükümet kayıtlarının tutulmasından sorumlu Ulusal Arşivler, Gizli Servis’ten mesajların olası silinmesini araştırmasını ve 30 gün içinde rapor vermesini istedi.

ABD’nin baş kayıt sorumlusu Laurence Brewer, “Birkaç haber kaynağı aracılığıyla, Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi (NARA), Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi (Gizli Servis) metin mesajlarının potansiyel yetkisiz silinmesinin farkına varmıştır” dedi. İç Güvenlik Bakanlığı’na mektup.

Herhangi bir kısa mesajın silindiği tespit edilirse, ajans hangi kayıtların etkilendiğini, silme gerekçesine ilişkin bir açıklamayı, gelecekteki kayıpları önlemek için önlemler oluşturma planının yanı sıra “kurtarma, geri alma, ya da kayıtları yeniden yapılandırın” dedi mektupta.

Kayıtların olası kaybı ilk olarak geçen hafta, İç Güvenlik Bakanlığı Genel Müfettiş Ofisi’nin Associated Press tarafından elde edilen bir mektupta milletvekillerine Gizli Servis mesajlarının 5 Ocak ile 6 Ocak 2021 arasında olduğunu söylediğinde ortaya çıktı. “bir cihaz değiştirme programının parçası olarak” silindi.

Bekçi, mesajların 6 Ocak saldırısıyla ilgili soruşturmanın bir parçası olarak istendikten sonra silindiğini söyledi.

Gizli Servis, AP’ye “Gizli Servis’in bir talebi takiben kısa mesajları kötü niyetle sildiği imalarının yanlış olduğunu” söyleyerek yanıt verdi.

Gizli Servis sözcüsü Guglielmi, “Aslında, Gizli Servis OIG ile her konuda – röportajlar, belgeler, e-postalar veya metinler olsun – tam işbirliği yapıyor” dedi.

Devamını oku: Trump’ın Beyaz Sarayı Ona Çocuk Gibi Davrandı. Kongre Yapmayacak.

Gizli Servis’in “önceden planlanmış, üç aylık bir sistem geçişinin parçası olarak” Ocak 2021’de mobil cihazlarını fabrika ayarlarına sıfırlamaya başladığını söyledi. Bu süreçte, bazı veriler kayboldu.

Dokuz üyeli House 6 Ocak paneli, eski Beyaz Saray yardımcısı Cassidy Hutchinson’ın ayaklanma gününde Trump’ın eylemleri hakkında dramatik ifadesinin ardından Gizli Servis’e yakın zamanda yeniden ilgi gösterdi.

Yine Salı günü Guglielmi, ajansın kongre müfettişlerine bir dizi ilk belge ve kayıt gönderdiğini, ancak bunun komitenin mahkeme celbi gerekliliklerine uyup uymadığının belirsizliğini koruduğunu söyledi.

6 Ocak komitesinden gelen yorum talebi hemen geri gönderilmedi.

Associated Press yazarı Mike Balsamo bu rapora katkıda bulunmuştur.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın letter@time.com adresinde.