Ukrayna'da Greftle İlgili Endişeler Savaş Sürerken Yeniden Ortaya Çıkıyor

Ukrayna’da Greftle İlgili Endişeler Savaş Sürerken Yeniden Ortaya Çıkıyor

WASHINGTON – Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin üst düzey yetkilileri görevden alması, Biden yönetiminin Rusya ile savaşın başlamasından bu yana büyük ölçüde görmezden geldiği bir konuya uygunsuz bir ışık tutuyor: Ukrayna’nın yaygın yolsuzluk ve titrek yönetişim tarihi.

Ukrayna’ya on milyarlarca dolarlık askeri, ekonomik ve doğrudan mali destek yardımı sağlamaya ve müttefiklerini de aynısını yapmaya teşvik etmeye devam ederken, Biden yönetimi şimdi bir kez daha Ukrayna’nın büyük bir alıcı olarak uygunluğu konusunda uzun süredir devam eden endişelerle boğuşuyor. Amerikan yardımının infüzyonları.

On yıllar öncesine dayanan ve eski Başkan Donald Trump’ın ilk görevden alınmasının önemsiz bir parçası olmayan bu konular, Rusya’nın işgalinin hemen öncesinde ve ABD ve ABD ile çatışmanın ilk aylarında büyük ölçüde ikinci plana itilmişti. ortakları Ukrayna’nın savunması için harekete geçti.

Ancak Zelenskyy’nin hafta sonu başsavcısı, istihbarat şefi ve diğer üst düzey yetkilileri görevden alması bu endişeleri yeniden gündeme getirdi ve açık sözlü bir ABD’li milletvekilinin Kiev’deki üst düzey yolsuzluk iddialarına istemeden yeni bir ilgi göstermiş olabilir.

Biden yönetimi için hassas bir konu. Ukrayna’ya akan milyarlarca dolarlık yardımla Beyaz Saray, yüksek gaz fiyatları ve enflasyon gibi iç meselelere giderek daha fazla odaklanan bir Amerikan halkına Zelenskyy hükümetini destekleme davasını sunmaya devam ediyor. Her iki taraftaki Ukrayna’nın yüksek profilli destekçileri de gelecekteki yardım paketlerini geçmeyi zorlaştırabilecek bir tepkiden kaçınmak istiyor.

ABD’li yetkililer, Zelenskyy’nin başsavcılık da dahil olmak üzere üst düzey pozisyonlara istediğini atama ve Rusya ile işbirliği yaptığını düşündüğü herkesi görevden alma hakkına sahip olduğunu söylemekte gecikmedi.

Yine de Rus birlikleri geçen sonbaharda Ukrayna sınırına yaklaşırken bile, Biden yönetimi Zelenskyy’yi yolsuzlukla mücadele için daha fazlasını yapması için zorluyordu -Ukrayna’nın bağımsızlığının ilk günlerine kadar giden uzun süreli bir ABD talebi.

“Bütün ilişkilerimizde ve bu ilişkide dahil olmak üzere, kişiliklere yatırım yapmıyoruz; kurumlara yatırım yapıyoruz ve tabii ki Başkan Zelenskyy bu personel değişimlerini yapma gerekçesinden bahsetti” dedi.

Price, Zelenskyy’nin görevden alma gerekçesi hakkında daha fazla yorum yapmayı veya ayrıntıları ele almayı reddetti ancak Rusya’nın Ukrayna’ya müdahale etmeye çalıştığına dair hiçbir şüphe olmadığını söyledi.

Price, “Moskova uzun süredir Ukrayna hükümetini devirmeye, istikrarsızlaştırmaya çalışıyor” dedi. “Ukrayna demokrasi yolunu ve Batı yönelimini seçtiğinden beri bu, Moskova’nın yıkmaya çalıştığı bir şey oldu.”

Yine de Ekim ayında ve ardından tekrar Aralık 2021’de ABD ve diğerleri artan bir Rus işgali potansiyeli konusunda uyarırken, Biden yönetimi Zelenskyy hükümetini Rusya ile çok az veya hiç ilgisi olmayan yolsuzluk konusunda eylemsizliğe çağırıyordu.

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği Ekim’de yaptığı açıklamada, “AB ve ABD, üst düzey yolsuzlukla mücadelede çok önemli bir organ olan Yolsuzlukla Mücadele Uzman Savcılığı Başkanlığı’nın seçimindeki açıklanamayan ve gerekçesiz gecikmelerden büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradı” dedi. 9.

“Seçim komisyonunu daha fazla gecikme olmadan çalışmalarına devam etmeye çağırıyoruz. Seçim sürecinde ilerleme kaydedilmemesi, Ukrayna ve uluslararası ortakları tarafından kurulan yolsuzlukla mücadele kurumlarının çalışmalarını baltalıyor ”dedi. Bu özel savcı nihayet Aralık ayı sonunda seçildi, ancak bu göreve hiçbir zaman fiilen atanmadı. Atamanın yakında gerçekleşeceğine dair işaretler olsa da, başsavcının görevden alınması konuyu karmaşıklaştırabilir.

Yönetim ve yüksek profilli milletvekilleri, Rusya’nın Şubat ayında işgal etmesinden bu yana Ukrayna’ya yönelik kamuoyu eleştirisinden kaçındı. ABD, Rusya’nın Ukrayna hükümetine nüfuz etmesiyle ilgili erken endişelere ve yolsuzlukla ilgili mevcut endişelere rağmen, Ukrayna’ya sağladığı silahları ve istihbaratı artırdı.

Savaşın başlarında öne çıkan Ukrayna doğumlu bir kongre üyesi geçtiğimiz günlerde bu gayri resmi sessizliği bozdu.

Indiana’dan birinci dönem Cumhuriyetçi olan Victoria Spartz, savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya yarım düzine ziyarette bulundu. Ve Mayıs ayında Beyaz Saray’a davet edildi ve Biden’ı yardım etmek için daha fazlasını yapmadığı için öfkeyle eleştirdikten sonra bile Başkan Joe Biden tarafından Ukrayna’ya bir yardım paketi imzalamak için kullanılan bir kalem aldı.

Ancak son haftalarda Spartz, Zelenskyy’yi “siyaset oynamakla” suçladı ve baş yardımcısı Andriy Yermak’ın Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savunmasını sabote ettiğini iddia etti.

Ayrıca defalarca Ukrayna’yı yolsuzlukla mücadele savcısını atamaya çağırdı ve gecikme için Yermak’ı suçladı.

Ukraynalı yetkililer karşılık verdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Spartz’ı “Rus propagandası” yaymakla suçladı ve onu “asılsız spekülasyonlarla fazladan siyasi sermaye kazanmaya çalışmaktan vazgeçmesi” konusunda uyardı.

ABD’li yetkililer, endişelerini gidermek ve onu kamusal eleştirilerini sınırlamaya teşvik etmek umuduyla Cuma günü Spartz’a iki saatlik gizli bir brifing verdi. Daha sonra brifingi tartışmayı reddetti ancak Associated Press’e “sağlıklı diyalog ve müzakerenin Kongre için iyi olduğunu” söyledi.

“İnsanları memnun etmek için burada değiliz,” dedi. “Kasıtlı olmak iyidir.”

Saatler sonra Spartz, YouTube’da Ukraynaca yayınlanan bir röportajda bağımsız bir savcı atanması için tekrar çağrıda bulundu.

Röportajda “Bu sorun mümkün olan en kısa sürede çözülmeli” dedi. Bu Batı için çok büyük bir sorun, bu yüzden başkanınızın bu konuyu bir an önce ele alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler ve İstihbarat komitelerinde yer alan Colorado Demokratı Temsilcisi Jason Crow, Zelenskyy’nin yakın çevresinin Rusya’ya yardım etmeye çalıştığı yönündeki iddiaları destekleyecek hiçbir kanıt görmediğini söyledi. Ancak savaş devam ettikçe, Ukrayna’daki uzun vadeli Amerikan stratejisinin bir parçası olarak, kaynakların israfını ve yanlış yönetimini ele almak zorunda kalacağını söyledi.

Crow, “Dünya tarihinde yolsuzluktan ve bundan yararlanmaya çalışan insanlardan muaf hiçbir savaş yok” dedi. “Belirtilen endişeler varsa, bunları ele alacağız.”

Kiev’de yaşayan Zelenskyy’nin eski danışmanı Igor Novikov, Spartz’ın iddialarının çoğunu “kulaklık ve şehir efsaneleri ve mitlerin” bir karışımı olarak nitelendirdi. Özellikle Yermak aleyhindeki iddialar, Biden’ın oğlu Hunter’a karşı aşağılayıcı bilgiler arayan Trump müttefikleriyle olan etkileşimlerine kadar yıllarca dolaştı.

Novikov, “Savaş durumunda olduğumuza göre, Başkan Zelenskyy ve ekibine şüphenin avantajını vermeliyiz” dedi. “Bu savaşı kazanana kadar, halkla birlikte kalan ve savaşan başkana güvenmek zorundayız.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın letter@time.com adresinde.