Tüketici Harcamaları Nisan'da Beklenenden Fazla Arttı

Tüketici Harcamaları Nisan’da Beklenenden Fazla Arttı

Amerikalıların hem geliri hem de harcaması, yükselen fiyatlar ve olası bir durgunluk uyarıları arasında ekonomik dayanıklılığın bir işareti olarak Nisan ayında yükseldi.

Ticaret Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, tüketici harcamalarının Nisan ayında yüzde 0,8 arttığını söyledi. Artış, harcamalarda iki aylık düşüşün ardından geldi ve tahmincilerin beklentilerini aştı.

Vergi sonrası gelir, ücretleri artırmaya ve daha fazla insanı iş gücüne çekmeye devam eden güçlü bir iş piyasasının desteğiyle yüzde 0,4 arttı. Çalışma Bakanlığı’ndan bu ay alınan veriler, Amerikalıların en iyi çalışma yıllarında Nisan ayında yirmi yılı aşkın süredir en yüksek oranda istihdam edildiğini gösterdi.

Güçlü harcamaların enflasyona katkıda bulunduğundan endişe duyan ama aynı zamanda ekonominin resesyona girmesine neden olacak kadar hızlı yavaşlamasını istemeyen Federal Rezerv yetkilileri için tüketicilerin direnci karışık bir nimet. Harcamalarda son aylarda görülen kademeli yavaşlama, politika yapıcıların hedeflediği “yumuşak iniş” senaryosuyla büyük ölçüde tutarlı, ancak çok erken bir zafer ilan etme konusunda temkinli davrandılar – Nisan ayı verilerinin altını çizebileceği bir endişe.

Tüketicilerin ekonomik toparlanmayı desteklemeye ne kadar devam edebilecekleri belirsiz. Tüketicilerin pandemide biriken tasarrufları azalmaya başladı ve şirketlerin işe alımdan geri çekilmeye başladığına dair işaretler var. Perşembe akşamı Washington’daki liderlerin bir temerrüdü önlemek için bir anlaşmaya yaklaştıklarına dair işaretler olmasına rağmen, borç limiti üzerindeki soğukluk ekonominin ivmesini daha da azaltabilir.