Sınır Baskınına Karışan Kremlin Karşıtı Grup Bir Neo-Nazi Tarafından Yönetiliyor

Sınır Baskınına Karışan Kremlin Karşıtı Grup Bir Neo-Nazi Tarafından Yönetiliyor

Bu hafta Rusya’ya düzenlenen silahlı saldırıdan sorumlu olan Kremlin karşıtı gruplardan biri olan Rus Gönüllü Birlikleri, Alman yetkililer ve İftiraya Karşı Birlik dahil insani yardım grupları tarafından neo-Nazi olarak tanımlanan aşırı sağcı bir aşırılık yanlısı tarafından yönetiliyor. .

Vladimir V. Putin’in savaşına karşı çıkan Ruslardan oluşan Gönüllü Kolordu’nun Ukrayna Ordusu ile herhangi bir kamu ilişkisi yoktur. Ancak grubun Ukrayna davası için savaştığını iddia etmesi, Kiev’deki hükümet için rahatsız edici bir durum oluşturuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir V. Putin, Kremlin propagandasının düzenli bir teması olan, ülkesinin işgali için bir bahane olarak ülkesinin Nazilerle savaştığını yanlış bir şekilde iddia etti.

Kolordu komutanı Denis Kapustin – uzun süredir Denis Nikitin takma adını kullanıyordu, ancak genellikle askeri çağrı işareti White Rex ile anılıyor – 2000’lerin başında Almanya’ya taşınan bir Rus vatandaşı. Bir grup şiddetli futbol taraftarıyla ilişki kurdu ve daha sonra, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki yetkililere göre, karma dövüş sanatları sahnesinin neo-Nazi kıymığında “en etkili aktivistlerden biri” oldu.

Avrupa’nın vizesiz 27 ülkeli Schengen bölgesine girmesi yasaklandı.

Rus baş harfleri RDK ile bilinen Gönüllü Birlikleri de Mart ve Nisan aylarında Rusya’nın Bryansk sınır bölgesinde meydana gelen iki olayın sorumluluğunu üstlendi. Ukraynalı yetkililer, sınırın Rusya tarafındaki çatışmalarda herhangi bir rol oynadığını açıkça yalanladı.

Rus Gönüllü Kolordusu, Pazartesi günü güney Rusya’nın Belgorod bölgesinde sınır ötesi bir saldırı düzenleyen ve iki gün süren çatışmada Rus birlikleriyle çatışan iki Rus savaşçı grubundan biriydi. Gruplar, saldırıların amacının, Ukrayna bir karşı saldırıya hazırlanırken Rusya’yı sınırlarını savunmak için Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerindeki askerleri yeniden konuşlandırmaya zorlamak olduğunu söylüyor.

İkinci grup, Amerikalı ve İngiliz gönüllülerin yanı sıra Belaruslular, Gürcüler ve diğerlerini içeren bir güç olan Ukrayna’nın Uluslararası Lejyonu çatısı altında faaliyet gösteren Özgür Rusya Lejyonu idi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından denetlenmekte ve Ukraynalı subaylar tarafından komuta edilmektedir. Yetkililer, yüzlerce Rus savaşçının doğu Ukrayna’daki ön hatlara konuşlandırıldığını söyledi.

Ortak basın toplantısında Çarşamba günü Özgür Rusya Lejyonu ile birlikte olan Bay Kapustin, grubunun Ukrayna Ordusunun kontrolü altında olmadığını, ancak ordunun savaşçılarına bilgi, benzin, yiyecek ve tıbbi malzeme ile yaralıların tahliyesini desteklediğini söyledi. Bu iddia bağımsız olarak doğrulanamadı.

Ukrayna askeri istihbarat servisi temsilcisi Andriy Chernyak, Ukrayna ordusunun RDK üyelerine vermiş olabileceği olası maddi destek hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını belirterek, “Ukrayna, savaşmaya hazır olan herkesi kesinlikle destekliyor. Putin rejimi.”

Bay Chernyak, “İnsanlar Ukrayna’ya geldi ve Putin rejimiyle savaşmamız için bize yardım etmek istediklerini söylediler, bu yüzden yabancı ülkelerden gelen diğer birçok insan gibi biz de tabii ki onlara izin verdik” dedi.

Ukrayna, grubun üyelerinin Rus olması nedeniyle saldırıları bir “Rus iç krizi” olarak adlandırdı ve bu olay, Ukrayna’nın askeri amacına, Rusya’yı sınırlarını savunmak için ön hatlardan yeniden asker konuşlandırmaya zorlamaya çalışıyor.

Bellingcat’te uluslararası aşırı sağ hakkında haber yapan bir araştırmacı olan Michael Colborne, Rus Gönüllü Birliğini askeri birlik olarak adlandırmakta bile tereddüt ettiğini söyledi.

Colborne, “Bunlar büyük ölçüde, Rusya’nın kontrolündeki topraklara bu saldırıları gerçekleştiren ve her şeyden çok sosyal medya içeriği oluşturmakla ilgilenen aşırı sağcı bir neo-Nazi sürgün grubu” dedi.

Sınır baskınları sırasında fotoğraflanan Rus Gönüllü Birliği’nin diğer üyelerinden bazıları da neo-Nazi görüşlerini alenen benimsedi. Aleksandr Skachkov adlı bir adam, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde camide ibadet eden 51 kişiyi öldüren saldırganın beyaz üstünlükçü manifestosunun Rusça çevirisini sattığı için 2020’de Ukrayna Güvenlik Hizmetleri tarafından tutuklandı. 2019’da

Bir diğeri, RDK amblemini takarak bir selfie videosu çeken Aleksei Levkin, Rusya’da başlayıp daha sonra Ukrayna’ya taşınan Wotanjugend adlı bir grubun kurucusu. Bay Levkin ayrıca 2012’de Moskova’da başlayan ancak 2014’ten 2019’a kadar Kiev’de düzenlenen bir “Nasyonal Sosyalist Black Metal Festivali” düzenlemektedir.

Gönüllü birlik üyelerinin bu hafta başlarında savaşçılar tarafından çevrimiçi olarak yayınlanan, ele geçirilen Rus teçhizatının önünde poz verdiği resimlerde, Nazi tarzı yamalar ve teçhizat giyen bazı savaşçılar yer alıyordu. Bir yama, Ku Klux Klan’ın kukuletalı bir üyesini, diğeri ise Nazi Almanyası ile güçlü bir bağlantısı olan bir sembol olan Kara Güneş’i tasvir ediyor.

Bay Colborne, Bay Kapustin ve savaşçılarının görüntülerinin, aşırı sağcı silahlı grupları destekleyebilecekleri konusunda müttefikleri temkinli hale getirerek Ukrayna’nın savunmasına zarar verebileceğini söyledi.

Böyle bir şeyin Ukrayna’da ters tepebileceğinden endişeleniyorum çünkü bunlar belirsiz insanlar değil” dedi. Bunlar bilinmeyen insanlar değil ve Ukrayna’ya pratikte hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar.”

Thomas Gibbons-Neff Londra’dan gelen raporlara katkıda bulundu ve Oleg Matsnev Berlin’den.