Seul ve Tokyo, Kuzey Kore'nin ABD-Güney Kore tatbikatları sırasında denize balistik füze fırlattığını söyledi

Seul ve Tokyo, Kuzey Kore’nin ABD-Güney Kore tatbikatları sırasında denize balistik füze fırlattığını söyledi

Komşuları, Kuzey Kore’nin Pazar günü denize doğru kısa menzilli bir balistik füze fırlattığını ve bir işgal provası olarak gördüğü ABD-Güney Kore askeri tatbikatlarına yanıt olarak test faaliyetlerini hızlandırdığını söyledi.

Kuzey’in füze testlerine devam etmesi, ABD-Güney Kore’nin son yılların en büyüğü olan tatbikatlarına rağmen geri adım atmama kararlılığını gösteriyor. Ancak birçok uzman, testlerin aynı zamanda Kuzey Kore’nin silah cephaneliğini genişletmek, nükleer bir devlet olarak küresel tanınma kazanmak ve uluslararası yaptırımları kaldırmak gibi daha büyük hedefinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Güney Kore ve Japonya’nın değerlendirmelerine göre, Kuzey’in kuzeybatısındaki Tongchangri bölgesinden fırlatılan füze, ülkenin doğu kıyısındaki sulara inmeden önce ülke çapında uçtu. Füzenin yaklaşık 800 kilometre mesafe kat ettiğini söylediler, bu da silahın Güney Kore’yi hedef alabileceğini gösteriyor.

Güney Kore, Japonya ve ABD’den baş nükleer elçiler fırlatmayı telefonda görüştüler ve bunu Kore Yarımadası ve bölgedeki barışı tehdit eden bir provokasyon olarak şiddetle kınadılar. Seul Dışişleri Bakanlığı’na göre, taraflar Kuzey’in eylemine uluslararası düzeyde sert bir yanıt vermek için koordinasyonlarını güçlendirmeyi kabul ettiler.

Güney Kore ordusu, ABD ile ortak tatbikatların geri kalanına eksiksiz bir şekilde devam edeceğini ve Kuzey Kore’nin herhangi bir provokasyonuna “ezici bir şekilde” yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi. Güney Kore Savunma Bakanlığı’na göre, tatbikatlar kapsamında ABD, Pazar günü Güney Kore savaş uçaklarıyla ortak eğitim için uzun menzilli B-1B bombardıman uçaklarını uçurdu.

ABD Ordusu askerleri, Pazar günü Güney Kore’nin Pocheon kentindeki Rodriguez Canlı Ateş Kompleksi’nde Güney Kore ile ABD arasında ortak bir askeri tatbikat sırasında CH-47 Chinook helikopterine binmek için bekliyor. (Ahn Young-joon/The Associated Press)

Kuzey Kore, büyük miktarda konvansiyonel silah yükü taşıma kapasitesine sahip B-1B’lerin konuşlandırılmasına karşı oldukça hassastır. B-1B’lerin Şubat uçuşlarına, Güney Kore’deki bazı hava üslerini vurmak için potansiyel menzilleri gösteren füzeleri test ederek yanıt verdi.

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı Toshiro Ino, füzenin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü ve gemi veya uçaklarda herhangi bir hasar bildirilmediğini söyledi. Füzenin muhtemelen düzensiz bir yörünge gösterdiğini, bu da Kuzey Kore’nin Rusya’nın İskender füzesi üzerinde modellenen yüksek manevra kabiliyetine sahip, nükleer kapasiteli KN-23 füzesine olası bir gönderme olduğunu söyledi.

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, son fırlatmanın ABD toprakları veya müttefikleri için acil bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Ancak Kuzey’in son fırlatmalarının “yasadışı” silah programlarının istikrarsızlaştırıcı etkisini vurguladığını ve ABD’nin Güney Kore ve Japonya’ya yönelik güvenlik taahhüdünün “zorlu” olmaya devam ettiğini söyledi.

Fırlatma, ABD ve Güney Kore ordularının geçen Pazartesi günü ortak askeri tatbikatlarına başlamasından bu yana Kuzey Kore’nin üçüncü silah testi turuydu. Bilgisayar simülasyonları ve saha tatbikatlarının yer aldığı tatbikatlar Perşembe gününe kadar devam edecek. Saha tatbikatları, 2018’den beri türünün en büyüğü.

Bir tatbikat sırasında şüpheli bir kıtalararası balistik füze fırlatıldı.
Kuzey Kore hükümeti tarafından sağlanan bu fotoğraf, Perşembe günü Pyongyang’daki Sunan uluslararası havaalanında yapılan fırlatma tatbikatında kıtalararası bir balistik füze olduğunu söylediği şeyi gösteriyor. (Kore Merkez Haber Ajansı/Kore Haber Servisi/The Associated Press)

Kuzey Kore’nin yakın zamanda test ettiği silahlar arasında ABD anakarasını vurmak için tasarlanmış en uzun menzilli Hwasong-17 kıtalararası balistik füzesi de var. Kuzey devlet medyası, lider Kim Jong Un’un ICBM fırlatmasının amacının “düşmanlara korku salmak” olduğunu söylediğini aktardı.

Perşembe günkü fırlatma, Kuzey’in bir ay içindeki ilk ICBM ateşlemesi, Seul, Tokyo ve Washington’dan güçlü protestolara yol açtı. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile yakından izlenen bir zirve için Tokyo’ya uçmadan birkaç saat önce gerçekleştirildi.

Zirve sırasında Yoon ve Kişida, savunma diyaloglarını sürdürme ve Kuzey Kore’ye karşı koymak ve diğer zorlukları ele almak için ABD ile güvenlik işbirliğini daha da güçlendirme konusunda anlaştılar.

Seul ve Tokyo arasındaki bağlar, Japonya’nın Kore Yarımadası’ndaki 1910-45 sömürge yönetiminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle son yıllarda büyük bir gerileme yaşadı.

Ancak Kuzey Kore’nin geçen yılki rekor füze denemeleri – yalnızca 2022’de 70’den fazla füze fırlattı – Seul ve Tokyo’yu, Çin’in yükselişiyle daha iyi başa çıkmak için Asya’daki ittifaklarını güçlendirmek isteyen Washington’un da dahil olduğu daha güçlü üçlü güvenlik ortaklıkları aramaya itti. Kuzey Kore nükleer tehditleri.

Kuzey Kore, Japonya’yı vurma mesafesine yerleştiren füzelere sahip. Geçen Ekim ayında Kuzey Kore, kuzey Japonya’ya orta menzilli bir füze ateşledi ve oradaki toplulukları tahliye uyarıları vermeye ve trenleri durdurmaya zorladı.

İZLE | Japonya’da ikamet eden bir kişi, 2022 Kuzey Kore lansmanından duyduğu korkuyu anlatıyor:

NK JAPAN SIRENS V2.jpg?crop=1

Japonya uyarı sirenleriyle sarsıldı

Niigata sakini, Perşembe günü orta ve kuzey Japonya’nın bazı bölgelerinde insanları sığınak aramaya çağıran bir uyarı hakkında “Bu sadece korkutucu” diyor. Kuzey Kore, başarısız olan potansiyel bir kıtalararası balistik füze (ICBM) de dahil olmak üzere birden fazla füze fırlattığında tetiklendi.

Japonya savunma bakan yardımcısı Ino’ya göre, Pazar günkü lansmandan sonra Kişida, Güney Kore ve ABD ile yakın çalışma da dahil olmak üzere acil bir yanıt emri verdi.

Tatbikatların başlamasından bir gün önce Kuzey Kore, bir denizaltından seyir füzeleri de ateşledi. Kuzey devlet medyası, denizaltından fırlatılan füzenin, “ABD emperyalistleri ve Güney Kore kukla güçleri” tarafından yoğunlaşan askeri manevralara “ezici güçlü” bir güçle yanıt verme kararlılığının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre, ABD ve Güney Kore, mevcut tatbikatları sona erdikten sonra bu ayın sonunda bir ABD uçak gemisini içeren daha fazla eğitim planlıyor. Bu, Kore Yarımadası’ndaki düşmanlıkların birkaç hafta daha sürebileceğini, çünkü Kuzey Kore’nin de muhtemelen bu tatbikatlara silah testleriyle yanıt vereceğini gösteriyor.