Şafak Öncesi Picket Lines, Yazarların Stüdyo Prodüksiyonlarını Bozmasına Yardımcı Olur

Şafak Öncesi Picket Lines, Yazarların Stüdyo Prodüksiyonlarını Bozmasına Yardımcı Olur

Geçenlerde bir hafta içi sabah 5’te, Los Angeles’taki Fox Studios arsasının ana girişinin dışında tek başına bir figür ileri geri yürüdü. Senarist Peter Chiarelli grev hattında yürüyordu.

Hulu’nun diziyi çektiği arsaya girmek için kişisel grev hattını geçmek yerine üyelerinin kamyonlarını döndürmesini umduğu Teamsters sendikasının yerel şubesine “Teşekkürler 399” yazan bir tabela tuttu. İç Çin Mahallesi.”

“Crazy Rich Asians” ve “The Proposal” filmlerinin yazarı Bay Chiarelli, “Pasif-agresif” dedi.

Hollywood yazarlarının grevi 2 Mayıs’ta başladığından beri, Bay Chiarelli ve onun gibiler, senaryoları çoktan bitmiş olan yapımları bozmak için şafaktan önce uyanıyorlar.

Üretimdeki gösteriler hakkında “Boru hattını kapatmamız gerekiyor” dedi.

Yazarlar en son 2007’de greve gittiklerinde gerçek bir etkisi olmayan uygulama, başlangıçta bazı stüdyo yöneticilerini hazırlıksız yakaladı. Ve birçoğu -yazarları temsil eden Amerika Yazarlar Birliği’ndeki pek çok insan gibi- bunun bir miktar başarılı olmasına şaşırdı.

Showtime, senaristlerin filmin çekildiği Chicago stüdyosunun kapılarının dışında iki gün boyunca bir araya gelmesinin ardından “The Chi”nin altıncı sezonunda prodüksiyonu durdurdu. Apple TV’nin “Loot” programı, yazarların çekimlerin yapıldığı Los Angeles malikanesini seçmesinin ardından kapandı. Şovun yıldızı Maya Rudolph karavanına çekildi ve sete dönmek istemedi.

20’den fazla yazar, Jeff Bridges’in oynadığı FX draması “The Old Man” için Los Angeles’tan Santa Clarita, California’ya gitti. Bay Chiarelli, bir gecede gerçekleşen eylemin Teamsters kamyonlarını Blue Cloud Movie Ranch’in içinde tuttuğunu ve ekiplerin çalışmakta güçlük çektiğini söyledi. Gösteri kısa süre sonra üretimi askıya aldı.

Başrollerini Keanu Reeves ve Seth Rogen’in paylaştığı, Aziz Ansari’nin film yönetmeni olarak ilk çıkışını yaptığı bir Lionsgate komedisi, geçen hafta Los Angeles civarındaki yerlerde sadece iki buçuk gün çekim yaptıktan sonra yüksek sesle, bağıran yazarların üç setini de seçmesinin ardından kapatıldı. .

Bir Amerika Yazarlar Birliği sözcüsü yaptığı açıklamada, “Stratejimizin ayrıntılarını tartışmayacak olsak da, nerede olursa olsun üretimi kesintiye uğratarak şirketler üzerinde baskı uyguluyoruz” dedi.

Sendikanın müzakere komitesinde yer alan kıdemli bir yazar olan Eric Haywood, bunu daha açık bir şekilde ifade etti. “Filminiz veya TV şovunuz hala çekiyorsa ve biz onu henüz kapatmamışsak, sıkı durun” dedi. sosyal medyadan yazdı geçen hafta sonu. “Seninle ilgileneceğiz.”

Stüdyolar adına pazarlık yapan Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nden bir temsilci yorum yapmaktan kaçındı.

Her iki taraf da özel olarak, sendikalar arasında son yazarların grevine göre çok daha büyük bir dayanışma duygusunun, diğer sendikalardan işçilerin grev sıralarını geçmesini zorlaştırdığını söyledi. Üretimler coğrafi olarak da 15 yıl öncesine göre daha yaygın. Güçlendirilmiş Los Angeles ses sahnelerine ek olarak, yazarlar New Jersey banliyölerinde, New York’un Westchester County ve Chicago’daki yerleri seçtiler. Ve sosyal medya, yazarları belirli grev sıralarına hızla geçmeleri konusunda uyarmanın bir yolunu sağladı.

Yazarlar her gün, bir yapımın çağrı zamanı ve yerini öğrendiklerinde “hızlı müdahale ekipleri” için çağrılar gönderirler.

Bir yazar, “Son dakika: Pazar günü ateş ediyorlar… Pazar günü grev yapıyoruz” Twitter’da yayınlandı, insanlardan bir prodüksiyonu bozmak için Brooklyn’in Greenpoint semtinde hemen bir araya gelmelerini istemek. “Lütfen genişletin.”

Bay Chiarelli’ye bazı çalışmalarında katılan Mike Royce (“One Day at a Time”), “Bence herkes arkamızda kalıyor çünkü hepimiz bir arada kalırsak bazı gerçek başarılar elde edebileceğimizi görüyorlar,” dedi. şafak öncesi gözcüler.

Yazarlar başka olayları da bozdular. Netflix, gösterilerle ilgili endişeler nedeniyle New York’taki reklamverenler için büyük bir yüz yüze sunumu iptal etti. Akış şirketi, eş yöneticilerinden biri olan ve prestijli PEN America Literary Gala’da onurlandırılacak olan Ted Sarandos’un bir görünümünü de iptal etti. Warner Bros. Discovery’nin CEO’su David Zaslav’ın Boston Üniversitesi mezuniyet konuşması, “Yazarlarınıza ödeme yapın!” göstericilerden ve öğrencilerden

Derme çatma grev sıraları bireysel üretimleri sekteye uğratsa da, grevin kendisi üzerinde pek bir etkisinin olup olmadığı net değil. Müzakereler 1 Mayıs’ta kesintiye uğradığından beri yeniden başlamadı ve sektör, grevin aylarca sürebileceği ihtimaline hazırlanıyor.

Yazarlar, büyük Hollywood stüdyolarının yayın hizmetlerini geliştirmek için son yıllarda milyarlarca dolar yatırım yapmasına rağmen ücretlerinin yerinde saydığını iddia ediyor. Lonca, “bir meslek olarak yazarlığın hayatta kalması tehlikede” diyerek anlaşmazlığı sert terimlerle tanımladı.

Ancak üretim kesintileri sadece stüdyoları etkilemiyor. Ekipler ve şoförler, set tasarımcıları, catering şirketleri gibi diğer çalışanlar maaş çeklerini kaybeder. Ve kapatmalar birikirse ve daha fazla insan çalışamaz hale gelirse, bazıları yazarların diğer işçilerin mevcut iyi niyetini aşındırmaya başlayıp başlamayacağını merak ediyor.

Lindsay Dougherty, Teamsters’ın Los Angeles bölümü olan Local 399’un baş organizatörüdür ve yazarların geri çevirmeye çalıştıkları kamyon şoförlerinden kast yönetmenlerine, mekan yöneticilerine ve hayvan eğitmenlerine kadar 6.000’den fazla film işçisini temsil eder. İkinci nesil bir Teamster olan Bayan Dougherty, sendikanın birkaç kadın liderinden biridir. Eski Teamster lideri Jimmy Hoffa’dan biri de dahil olmak üzere bol dövmeleri ve sık sık saygısız konuşması, onu grev sırasında yazarlar için biraz ünlü yaptı.

Ve yazarlarla dayanışmanın güçlü kaldığını söyledi.

Bayan Dougherty bir röportajda, “Toplu olarak, akışın sektörü önemli ölçüde değiştirdiği konusunda aynı sayfada olduğumuzu düşünüyorum,” dedi. “Ve son yazar grevi sırasında pazarlık yaptığımız bu teknoloji şirketleri – Amazon, Apple, Netflix – konuşmanın bir parçası bile olmadılar.”

Teamsters’ın yazarlara prodüksiyonların zamanlaması ve yeri hakkında tüyo verip vermediği sorulduğunda, itiraz etti.

“Yazarlar Loncası her türden farklı yerden ipuçları alıyor – ister ekipte çalışan üyeler, ister film izinlerinden olsun, kesinlikle ipuçları ve bilgi göndermek için kurulmuş sosyal medya grupları ve e-postaları var” dedi.

Bu arada, Bay Chiarelli birkaç kamyonu çevirebileceğini umarak her gün Fox Stüdyolarının önünde volta atıyor. Bazı günler sonuç alıyor. Geçenlerde bir sabah kendisine birkaç başka yazar katıldı ve beş kamyonun geri döndüğünü söyledi. Fox’ta bir gecelik gözcülük sırasında, çekim için gönderilmiş sahte polis arabalarını taşıyan bir karavan sabaha karşı 2’de kuyruğunu döndü.

Diğer günlerde, özellikle bir ihbar bir grubu farklı bir yere götürürse, grev hattı çok daha seyrektir.

O ve Bay Royce karanlıkta geçirdikleri ikinci gün hakkında sevgiyle konuştular. İki büyük kamyon dönüş şeridine girdiğinde sağanak yağmur yağıyordu, flaşörleri açık ve otoparka girmeye hazırdı. Sonra yazarları gördüler. Kamyonlar yol kenarına çekildi, yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra arkasını döndü.

Bay Royce, “Girişi geçtiler, kornalarını çaldılar ve bize el salladılar” dedi. “Heyecan vericiydi.”

Bay Chiarelli ekledi, “O zamandan beri o kadar yükseği kovalıyorum.”