Rusya, savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde ABD İHA'sını vurduğunu yalanladı

Rusya, savaş uçaklarının Karadeniz üzerinde ABD İHA’sını vurduğunu yalanladı

ABD, bir Rus savaş uçağının Salı günü “uluslararası hukuku küstahça ihlal ederek” Karadeniz üzerinde ABD’ye ait bir insansız hava aracının pervanesine çarparak Amerikan kuvvetlerinin insansız hava aracını düşürmesine neden olduğunu söyledi.

Ancak Moskova, savaş uçaklarının silahlarını ateşlemediği veya insansız hava aracını vurmadığı konusunda ısrar ederek, dronun – Kırım yakınlarında onu durdurmak için karıştırılan – jetleriyle karşılaşmasının ardından keskin bir manevra yaptığını ve suya düştüğünü söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, “ABD İHA’sı irtifa kaybederek kontrol edilemeyen uçuşa geçti” ve suya düştü.

Olay, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına ilişkin gerilimi artırdı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby’ye göre, ABD Başkanı Joe Biden’a ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan karşılaşma hakkında bilgi verdi. Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin doğrudan Rus mevkidaşlarıyla konuşacaklarını ve “bu güvensiz ve profesyonelce olmayan dinleme konusundaki endişelerimizi dile getireceklerini” de sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD’nin Rusya büyükelçisini protesto edeceğini ve ABD’nin Rusya Büyükelçisi Lynne Tracy ile Moskova’da benzer açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Kasım 2022’de Fort Huachuca, Arizona’da bir MQ-9 insansız hava aracı görüldü. (John Moore/Getty Images)

ABD Avrupa Komutanlığı daha önce yaptığı açıklamada, iki Rus Su-27 savaş uçağının, Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında görev yapan bir ABD MQ-9 insansız hava aracını “güvensiz ve profesyonelliğe aykırı bir şekilde engellediğini” söyledi.

Rus savaşçılardan birinin MQ-9’un “pervanesine çarptığını” ve ardından ABD güçlerinin onu uluslararası sularda kasıtlı olarak düşürdüğünü söyledi.

ABD Avrupa Komutanlığı Almanya’nın Stuttgart kentinden yaptığı açıklamada, bundan önce Su-27’lerin MQ-9’a yakıt boşalttığını ve çarpışmadan önce birkaç kez “pervasız, çevreye zararsız ve profesyonelliğe aykırı bir şekilde” uçtuğunu söyledi.

İZLE | Ukrayna yakında savaş uçağı alacak mı?:

ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın eski başkanı emekli amiral Mike Mullen, Batı’nın Ukrayna’nın hava sahasını savunmasına yardımcı olmak için Ukrayna’ya savaş uçağı göndermesinin an meselesi olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Moskova, Rusya’nın 2014’te Ukrayna’dan yasadışı bir şekilde ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na yakın ABD istihbarat uçuşlarıyla ilgili endişelerini defalarca dile getirdi.

Kremlin, Ukrayna’ya silah sağlayarak ve Kiev’le istihbarat bilgileri paylaşarak ABD ve müttefiklerini etkin bir şekilde çatışmaya dahil etmekle suçladı.

Kirby, olayın ABD’yi bölgedeki misyonlarını sürdürmekten caydırmayacağının altını çizdi.

İZLE | Putin ve Biden Ukrayna için düello konuşmaları yapıyor:

STEWART PUTIN BIDEN MPX.jpg?crop=1

Putin ve Biden, Ukrayna’daki savaşın durumuna ilişkin düello konuşmaları yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’yı Ukrayna’da savaşı ateşlemekle suçladı ve nükleer anlaşmadan çekilmekle tehdit ederken, ABD Başkanı Joe Biden Rusya’nın Ukrayna’da asla zafer kazanmayacağına söz verdi.

Kirby, “Eğer mesaj, bizi Karadeniz üzerinde uluslararası hava sahasında uçmaktan ve faaliyet göstermekten caydırmak veya caydırmak istiyorlarsa, o zaman bu mesaj başarısız olacaktır” dedi. “Bu gerçekleşmeyecek.”

Uluslararası sular üzerinden uluslararası hava sahasında uçmaya ve faaliyet göstermeye devam edeceğiz” dedi. “Karadeniz hiçbir milletin değildir.”

tehlikeli model

ABD Avrupa Komutanlığı Salı günkü olayın, Rus pilotlarının Karadeniz de dahil olmak üzere uluslararası hava sahasında ABD ve müttefik uçaklarla etkileşim halindeyken gerçekleştirdiği bir dizi tehlikeli eylemi takip ettiğini söyledi.

“Rus hava mürettebatının bu saldırgan eylemleri tehlikelidir ve yanlış hesaplamalara ve istenmeyen tırmanışa yol açabilir” uyarısında bulundu.

Deniz Piyadeleri komutanı General David Berger, bu tür çarpışmaların hem Avrupa’nın o bölgesinde hem de Pasifik’te en büyük endişesi olduğunu söyledi.

Berger, bir soruya yanıt olarak, “Muhtemelen hem orada hem de Pasifik’te en büyük endişem, saldırgan bir Rusya veya Çin pilotu veya gemi kaptanı veya bir şeyin çok yaklaşması, nerede olduklarını anlamaması ve bir çarpışmaya neden olmasıdır.” Salı günü bir Ulusal Basın Kulübü etkinliğinde.

Bir olay kasıtlı olsun ya da olmasın, bir ulusun liderlerini uzaktan hızlı bir şekilde çözmeye zorladığını söyledi.