Ruanda soykırımının en çok aranan zanlılarından biri 22 yıl sonra yakalandı

Ruanda soykırımının en çok aranan zanlılarından biri 22 yıl sonra yakalandı

Ruanda soykırımının en çok aranan zanlılarından biri olan ve yaklaşık otuz yıl önce bir kilisede 2.000’den fazla kişinin öldürülmesini planladığından şüphelenilen bir polis memuru, Güney Afrika’da 22 yıl firardan sonra özel bir mahkeme tarafından kurulduktan sonra tutuklandı. Perşembe günü Birleşmiş Milletler failleri bulacağını söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Artık Mekanizması (IRMCT), Fulgence Kayishema’nın Çarşamba günü Cape Town’un yaklaşık 50 kilometre doğusundaki şarapçılık bölgesindeki küçük bir kasaba olan Paarl’daki bir bağda tutuklandığını söyledi.

Güney Afrika polisi, 60’lı yaşlarının başında olduğuna inanılan Kayishema’nın sahte bir kimliğe büründüğünü ve Donatien Nibashumba adıyla gittiğini söyledi.

Mahkeme, 2001’deki iddianameden bu yana Mozambik ve Eswatini de dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinde takip edilen bir soruşturmanın ardından, mahkemenin kaçak takip ekibi ve Güney Afrika makamları tarafından ortak bir operasyonda yakalandığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri, Adalet İçin Ödül programı aracılığıyla Kayişema’nın tutuklanmasına yol açan bilgiler için 5 milyon ABD doları ödül teklif etmişti.

Soykırımda ölenlerin bazılarının aile fotoğrafları Kigali Soykırımı Anma Merkezi’nde asılı. 1994’te üç ayda 800.000’den fazla insan öldürüldü. (Ben Curtis/The Associated Press)

3 ayda 800.000 kişi öldü

Ruanda’da 1994 yılında üç ay boyunca Hutu etnik grubunun üyelerinin Tutsi azınlıklara saldırarak onları katletmesi ve onları korumaya çalışan ılımlı Hutular tarafından gerçekleştirilen soykırımında 800.000’den fazla insan öldürüldü.

Ruanda soykırımından sağ kurtulanlar örgütü Ibuka’nın icra sekreteri Naphtal Ahishakiye, “Onun tutuklanması hayatta kalanlara, hâlâ kaçak olan diğer kaçakların da tutuklanacağına dair umut veriyor” dedi. “Bir soykırım suçu cezasız kalamayacak kadar ağırdır.”

Kayişema, BM’nin Ruanda için Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından suçlandı ve soykırım, soykırıma suç ortaklığı, soykırım işlemek için komplo kurmak ve öldürme ve diğer suçlardan insanlığa karşı suç işlemekle suçlandı. Mahkeme, 2001’den beri kaçak olduğunu söyledi.

Mahkeme, soykırımın ilk günlerinde 15 Nisan 1994’te bir Katolik kilisesinde 2 binden fazla etnik Tutsi mültecinin – erkek, kadın ve çocuk – öldürülmesini organize ettiğinin iddia edildiğini söyledi.

İddianamede, o dönemde polis müfettişi olan Kayişema’nın, içeride mahsur kalan insanlarla birlikte kiliseyi yakmak için benzin alarak katliamın planlanması ve uygulanmasına doğrudan katıldığı iddia ediliyor. Bu başarısız olduğunda, Kayishema ve diğerleri kiliseyi yıkmak için bir buldozer kullandılar, küçük çocuklar ve aynı zamanda birçok yaşlı erkek ve kadın da dahil olmak üzere içeridekileri gömüp öldürdüler. İddianameye göre, Kayişema ve diğerleri daha sonra cesetleri kilise arazisinden iki gün boyunca toplu mezarlara taşıdılar.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kayişema’nın “bu tür suçları işlediği iddia edilenlerin adaletten kaçamayacaklarına ve çeyrek asırdan fazla bir süre sonra bile hesap vereceklerine dair güçlü bir mesaj gönderen” tutuklanmasını memnuniyetle karşıladı.

Kalan kaçaklar

BM sözcüsü Stephane Dujarric, BM başkanının Güney Afrika ile Ruanda mahkemesi arasında Kayişema’nın tutuklanmasına yol açan işbirliğine övgüde bulunduğunu söyledi. Bugünkü düşünceleri “öncelikle Kayışema’nın işlediği iddia edilen suçların kurbanları ve aileleriyle” ve “cezasızlığın sona erdirilmesinin barış, güvenlik ve adalet için şart olduğunu” vurguladı.

Güney Afrika polisi, Kayişema’nın muhtemelen Ruanda’ya iade edilmeden önce Cuma günü Cape Town’da bir mahkeme salonuna çıkacağını söyledi.

IRMCT, 1990’larda ve 2000’lerin başındaki etnik çatışmalar sırasında eski Yugoslavya’daki zulümleri araştırmaya ve Ruanda soykırımı zanlılarını ve savaş suçlarından şüphelenilenleri avlamaya devam etmek için 2010 yılında kuruldu.

IRMCT başsavcısı Serge Brammertz yaptığı açıklamada, “Fulgence Kayishema 20 yılı aşkın bir süredir kaçaktı. Tutuklanması, iddia ettiği suçlardan dolayı sonunda adaletle yüzleşmesini sağlıyor.” “Soykırım, insanoğlunun bildiği en ciddi suçtur. Uluslararası toplum, faillerinin yargılanmasını ve cezalandırılmasını taahhüt etmiştir. Bu tutuklama, ne kadar uzun sürerse sürsün bu taahhüdün solmadığının ve adaletin tecelli edeceğinin somut bir göstergesidir. alır.”

Mahkeme, 2020’den bu yana Ruanda soykırımında aranan beş zanlının izini sürdüğünü söyledi. Hâlâ üç kaçak daha arıyor.