Ron vs. Don: DeSantis neden Trump ezici gücünü yenebilir?

Ron vs. Don: DeSantis neden Trump ezici gücünü yenebilir?

Ron DeSantis’in Twitter’da 2024 Cumhuriyetçi başkanlık adaylığının lansmanını engelleyen teknik sorunlar, ulusal kampanyasını başlatmak için kesinlikle kötü bir başlangıçtı, ancak Florida valisinin karşı karşıya olduğu çok daha acil zorluklar var.

En önemlisi, anketler DeSantis’in Cumhuriyetçiler arasında en popüler ikinci seçim olduğunu gösteriyor olsa da, yarışa resmi olarak RealClearPolitics ulusal ortalama anketlerinde en önde gelen isim olan eski başkan Donald Trump’tan 30 puan geride girdi.

Aylar önce yaptığı büyük yeniden seçimin ardından DeSantis, başka hiçbir adayın boy ölçüşemeyeceği sağlam bir destek tabanına sahip bir rakiple karşı karşıya gelirken anket sayıları çatırdayarak devam etti.

Trump böylesine önemli bir liderlik kurarken, DeSantis’in yetişme şansı var mı?

George Washington Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü olan Danny Hayes, “Ön seçimler değişken şeylerdir. Adaylar yükselir ve düşer çünkü seçmenler sürecin başlarında çok fazla dikkat etmez” dedi. “Şu anda DeSantis’i yazan biri varsa, muhtemelen duruma net bir şekilde bakmıyordur.”

“Trump’ı yenmek elbette zor olacak. Ama şimdi ile Iowa parti kurultayları arasında olabilecek çok şey var.”

İsim tanıma

Trump ile anket farkına rağmen, Florida valisi için kesinlikle o kadar da kötü bir haber değil. Trump’ın devam eden yasal sıkıntıları, DeSantis kampanyası için potansiyel bir nimet olabilir. Bu ay Trump, 1990’larda dergi yazarı E. Jean Carroll’a yönelik cinsel taciz ve karalamalardan sorumlu bulundu.

Bu hafta, evlilik dışı ilişki iddiasında bulunan kadınlara sus payı ödemeleriyle ilgili olarak Manhattan’daki ceza davası için bir mahkeme tarihi, ilk sezonun tam ortasında, Mart 2024 olarak belirlendi.

Ayrıca Trump, gizli belgeleri ele alması ve 2020 seçimleriyle ilgili eylemleri nedeniyle de suçlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Siyasi uzmanlara göre, DeSantis’in kendisine meşru bir kazanma şansı verebilecek bazı siyasi avantajları var, bu avantajlar arasında isim tanıma da var.

American Enterprise Institute kıdemli üyesi ve Fox News Channel’ın eski siyasi editörü Chris Stirewalt, “Başkanlığa aday olurken yapılacak en zor şey ünlü olmaktır” dedi. “İkna edilebilir seçmene ulaşmak için önce onların kim olduğunuzu bilmeleri gerekir.”

Stirewalt, Güney Carolina Senatörü Tim Scott gibi yarışa 20 milyon doların üzerinde bir parayla giren ancak yine de tek haneli anketler yapan birinin, bu parayı adının tanınırlığını artırmak için harcamak zorunda kalacağını söyledi.

“Ron DeSantis bunu yapmak zorunda değil” dedi.

Kazanma rekoru

DeSantis, kısmen 2022 ara sınavlarındaki büyük zafer marjı nedeniyle ABD’de ulusal bir figür haline geldi.

Ancak diğer tartışmalı politikaların yanı sıra COVID karşıtı yetkileriyle de dikkat çekti. Bunlar, okulda küçük çocuklara cinsiyet kimliği öğretilmesini yasaklayan “Eşcinsel Deme” lakaplı yasayı, “uyanıklık” dediği şeye karşı mücadelesini ve Walt Disney Co. ile devam eden mücadelesini içeriyor.

Bu politikalardan bazıları liberaller tarafından eleştirilse de, birçoğu Cumhuriyetçiler tarafından memnuniyetle karşılandı ve parti sadıkları arasındaki popülaritesini artırdı.

Florida’da yeniden seçilmesi, 2020’deki genel seçimleri kaybeden Trump ve çoğu ara sınavlarda yenilgiye uğrayan Trump destekli adaylarla da tezat oluşturuyor.

İZLE | DeSantis, başkanlığa aday olduğunu söylüyor ve “Amerika’da harika bir geri dönüş” sözü veriyor:

Trump’a meydan okuyan DeSantis, GOP adaylık yarışını duyurdu

Florida Valisi Ron DeSantis, Cumhuriyetçi başkan adaylığı yarışına resmen girdi. DeSantis, eski ABD başkanı Donald Trump ile birlikte önde gidenlerden biri olarak kabul ediliyor.

Cumhuriyetçi stratejist Whit Ayres, “Yarışları kazanma konusunda bir sicili var, özellikle de zafere aç Cumhuriyetçi ön seçim seçmenlerine iyi gelecek türden bir şey olan yeniden seçilme yarışı,” dedi.

Cumhuriyetçi stratejist Michael DuHaime, DeSantis’in bir diğer büyük avantajının da çok para toplayabilmesi olduğunu söyledi.

DuHaime bir e-postada “Florida’nın görevdeki valisi olarak bir servet topladı” dedi.

Ayrıca, “Trump’tan otuz yıl daha genç, taze bir yüz.”

Diğer taraftan

Yine de bazı siyasi gözlemciler, DeSantis’in bir imaj sorunu yaşadığını, huysuz olduğunu ve Trump’ın aksine kalabalıktan rahatsız olduğunu söylüyor; bu, daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışan ülke çapındaki bir kampanyada daha önemli bir dezavantaj olabilir.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının bir “toprak anlaşmazlığı” olduğunu söylediğinde ve kendi eyaletinde kürtaja daha sert kısıtlamalar getirdiğinde, desteği bazı Cumhuriyetçiler arasında da kraker gibi görünüyordu. Bu arada, Disney ile devam eden kavgası, partide onun önlemlerini iş karşıtı olarak gören bazılarını uzaklaştırmış olabilir.

Başkan Joe Biden, havacılarda kocaman bir gülümsemeyle elini bir kadına dolamış ve bir erkekle konuşuyor.  Ron DeSantis ön planda yürüyor, aşağı bakıyor.
Gözlemciler, Florida Valisi Ron DeSantis’in kalabalıktan rahatsız olduğunu kaydetti. Burada, Başkan Joe Biden 5 Ekim 2022’de Ian Kasırgasından etkilenen insanlarla konuşurken yanından geçiyor. (Evan Vucci/The Associated Press)

Ayres, DeSantis’in “her zaman Trump” seçmeni olan Cumhuriyetçi partinin yaklaşık üçte birinin desteğini kazanmaya fazla odaklandığına inandığını söyledi.

Ayres, “Başka kimseye oy vermeyecekler” dedi.

Bunun yerine, DeSantis’in geçmişte kendisine oy vermiş olan, ancak belki de Trump’ın tüm siyasi bagajını geride bırakıp başka bir aday bulmak isteyen “Belki Trump” seçmenini hedef alması gerektiğini öne sürdü.

“Bundan şüpheleniyorlar [Trump] kazanabilirdi. Ve bu yüzden DeSantis, başarılı bir başkan adayı olabilecek ve bir seçimi kazanabilecek türden bir adam gibi görünen, kazanan bir kişiliğe sahip olmalı.”

Stirewalt, DeSantis’in kör bir araç, siyasi bir buldozer olarak bu noktaya kadar ulaştığını söyledi.

İZLE | Donald Trump başkanlığa aday olduğunu açıkladığında tekrar:

Live Panel Trump Announcement MPX.png?crop=1

Trump 2024 başkanlık yarışının GOP ve Biden için anlamı nedir?

Washington Post’un ulusal güvenlik muhabiri Karoun Demirjian ve New York Post’un köşe yazıları editörü Kelly Jane Torrance, Donald Trump’ın 2024’te (tekrar) ABD başkanlığına aday olduğunu açıklamasının sonuçlarını açıklıyor.

“Onun için talihsizlik, oyuna girdikten sonra gereken beceriler bunlar değil” dedi.

“DeSantis’in yapması gereken, pivot … insanların ondan açık sözlü, kültür savaşçısı olarak beklentilerinin arkalığını kullanmak ve ardından bu noktada ya onu küçümseyen ya da şüpheci hale gelen ilgili seçmenleri şaşırtan ve şaşırtan bazı şeyler yapmak. “

DuHaime, DeSantis’in Trump’ı yenmek için daha agresif olması gerektiğini söyledi.

“Bu noktaya kadar DeSantis, Trump’a yalnızca dolaylı, pasif agresif eleştiriler yapıyor çünkü Trump’ın seçmenlerini gücendirmek istemiyor” dedi. “Bu kesmeyecek.

“DeSantis’in şansı var. Trump favori ama herkes onu zaten tanıyor. Nasıl performans gösterdiğini görmek için şimdi tüm gözler DeSantis’in üzerinde olacak. Bu hem büyük bir fırsat hem de anketlerde bir sıçramaya veya hayal kırıklığına yol açabilir.”