Romen makamları Andrew Tate'in lüks arabaları da dahil olmak üzere 5,2 milyon dolarlık varlığına el koydu

Romen makamları Andrew Tate’in lüks arabaları da dahil olmak üzere 5,2 milyon dolarlık varlığına el koydu

Rumen makamları, sosyal medya fenomeni ve kendini kadın düşmanı ilan eden Andrew Tate’in tutuklanmasına yol açan insan kaçakçılığı iddialarına yönelik bir ceza soruşturmasının parçası olarak yaklaşık 3,6 milyon avro (5,2 milyon Kanada doları) değerinde mal ve paraya el koyduklarını söylediler.

Romanya’nın Kullanılamayan Varlıkların İdaresi Ulusal Ajansı yaptığı açıklamada, toplam 15 lüks araba, 14 tasarım saat ve çeşitli para birimlerinde nakit parayı kaldırdığını söyledi.

Yaklaşık yarım düzine maskeli kolluk görevlisi ve diğer yetkililer, malları götürmek için Cumartesi günü yerleşkeye indi. Otomobil filosunda mavi bir Rolls-Royce, bir Ferrari, bir Porsche, bir BMW, bir Aston Martin ve bir Mercedes-Benz vardı.

Twitter’da 4,5 milyon takipçisi bulunan 36 yaşındaki İngiliz-ABD vatandaşı Tate, kardeşi Tristan ve iki Rumen kadınla birlikte organize suç grubuna üye olma, insan kaçakçılığı ve tecavüz suçlamalarıyla 29 Aralık’ta Bükreş’te tutuklandı.

Salı günü, bir yargıcın tutukluluk sürelerini 24 saatten 30 güne uzatma yönündeki 30 Aralık tarihli kararının mahkeme tarafından onaylanmasının ardından dördü de temyiz başvurusunu kaybetti. Bir gün sonra Tate, davada şimdiye kadar savcılar tarafından el konulan varlıklara itiraz eden başka bir temyiz başvurusunu kaybetti.

Andrew Tate, sol arka ve kardeşi Tristan, sağ arka ve kimliği belirsiz iki Rumen kadın, Salı günü Bükreş Temyiz Mahkemesi’nin genel merkezine elleri kelepçeli olarak geldiler. Dörtlü, insan kaçakçılığı şüphesiyle geçen ay tutuklandı. (Daniel Mihailescu/AFP/Getty Images)

Romanya’nın organize suçla mücadele dairesi DIICOT, olayda 15 lüks araca el koyduğunu ve Tate kardeşlere kayıtlı şirketlere ait 10’dan fazla mülk ve arazi tespit ettiğini söyledi.

İnsan kaçakçılığı iddiaları

DIICOT sözcüsü Ramona Bolla, savcıların insan kaçakçılığı da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerden para kazandıklarını kanıtlamaları halinde, varlıkların soruşturma masraflarını ve mağdurlara tazminatı karşılamak için kullanılabileceğini söyledi.

DIICOT, insan kaçakçılığı davasında “fiziksel şiddet ve zihinsel zorlama eylemlerine” maruz kalan ve iddia edilen suç grubunun üyeleri tarafından cinsel istismara uğrayan altı kurban tespit ettiğini söyledi.

Bir polis memuru izlerken mavi bir Ferrari bir çekiciye yüklenir.
Bir polis memuru, Cumartesi günü Tate’in Bükreş’in varoşlarındaki mülklerinden birinden bir Ferrari çekilirken bakıyor. Rumen makamları ayrıca Tate kardeşlere kayıtlı şirketlere ait 10’dan fazla mülk ve arazi tespit ettiklerini söylüyorlar. (Andreea Alexandru/The Associated Press)

Teşkilat, kurbanların aşk bahanesiyle kandırıldığını ve daha sonra sindirildiğini, gözetim altında tutulduğunu ve pornografide performans sergilemeye zorlanırken diğer kontrol taktiklerine tabi tutulduğunu söyledi.

İngiltere realite şovunda yarışmacı olan eski bir profesyonel kickboksçu olan Andrew Tate Büyük kardeşkadın düşmanı sözler ve nefret söylemiyle ün kazandı.

Twitter hesabı, Elon Musk’ın platformu satın almasının ardından Kasım ayında yeniden aktif hale gelmesine rağmen, sözleri onu tüm büyük sosyal medya platformlarından yasakladı.

ABD ve İngiliz uyruklu Tate, kadınların tecavüze uğramasından kısmen sorumlu olduğunu ve erkeklerin onlara ait olduğunu söyledi.

Varlıklar Cumartesi günü taşındıktan sonra, Tate’in Twitter hesabında şöyle bir yazı çıktı: “Benim bir insan kaçakçısı olduğuma inanan herkes gerçekten bir morondur” ve “Amerikan Sisteminin haksız olduğunu anlayacak kadar akıllı herhangi biri akıl alır. Romanya Sisteminin adaletsizliği tarafından savruldu.”