Richard Branson'ın uydu fırlatma şirketi Virgin Orbit operasyonlarını durdurdu

Richard Branson’ın uydu fırlatma şirketi Virgin Orbit operasyonlarını durdurdu

Milyarder Richard Branson’ın Virgin Orbit Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 16 Mart’tan itibaren tüm operasyonlarını durdurduğunu söyledi ve konuya aşina bir kaynak Reuters’e uydu fırlatma şirketinin de neredeyse tüm çalışanlarını izne çıkardığını söyledi.

Toplantıya katılan bir kaynağa göre İcra Kurulu Başkanı Dan Hart, bir toplantıda personele iznin Virgin Orbit’e şirketi mali sıkıntılarından kurtarmaya yardımcı olacak yeni bir yatırım planını sonuçlandırmak için zaman kazanmayı amaçladığını söyledi.

İznin süresi belirsizdi, ancak Hart, çalışanlara ne zaman geri dönebilecekleri konusunda önümüzdeki hafta ortasına kadar bir güncelleme sağlayacağını söyledi.

Şirket, Reuters’e yaptığı açıklamada operasyonel duraklamayı doğruladı ancak izinlerle ilgili ayrıntı vermedi.

Haberi ilk olarak CNBC verdi.

Geçen ay, Virgin Orbit, Ocak ayında İngiltere’nin güneybatısındaki kıyı kasabası Newquay’den Dünya’nın aşağı yörüngesine dokuz küçük uydu yerleştirme görevinin başarısızlığını araştırdığını söyledi.

Görevin başarısızlığı işletmeye büyük bir darbe vurdu ve finansal mücadelelerini derinleştirdi.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Operasyon tarafında, araştırmamız neredeyse tamamlandı ve gerekli modifikasyonun dahil edildiği bir sonraki üretim roketimiz, entegrasyon ve testin son aşamalarında” dedi.