Ranil Wickremesinghe Sri Lanka Devlet Başkanı Seçildi

Ranil Wickremesinghe Sri Lanka Devlet Başkanı Seçildi

KOLOMBO, Sri Lanka — Ranil Wickremesinghe, geçen hafta kendisini ülkenin ekonomik çöküşünden sorumlu tutan protestocular tarafından görevden alınan Gotabaya Rajapaksa’nın yerine Parlamentodaki milletvekilleri tarafından Sri Lanka cumhurbaşkanı seçildi.

219 geçerli oydan 134’lük ezici bir çoğunlukla seçilerek krizdeki bir ülkeyi devralacak.

Bir zamanlar sağlam bir orta sınıfa sahip canlı bir ekonomi olan, 22 milyonluk bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın büyük bir kısmı yok edildi. Salgın sırasında hayati turizm gelirinin kaybı ve artan küresel fiyatlar ile birleşen hükümetin kötü yönetimi ve zayıf politika kararları, ülkeyi esasen iflas ettirdi. İnsanlar yakıt almak için günlerini sıraya koyarken, mağaza rafları yiyecek ve temel ilaçlarla boşaldı.

Durum son aylarda daha da vahim hale geldiğinden, Sri Lankalılar, ailesi yaklaşık yirmi yıldır ülkede siyasete egemen olan Bay Rajapaksa’yı istifaya çağırıyorlardı. 9 Temmuz’da protestocular cumhurbaşkanlığı konağını ele geçirdiğinde gösteriler kaynama noktasına geldi. Başkan eşiyle birlikte Maldivler’e ve ardından Singapur’a kaçtı ve burada istifasını e-postayla sundu. Daha önce başbakan olan Bay Wickremesinghe, dizginleri devraldı.

Rajapaksa siyasi hanedanının bir müttefiki olarak kabul edildiğinden, değişim çağrısı yapan kitlesel bir protesto hareketinden çok az desteği var. Başkan vekili olarak ilk gününde, Bay Wickremesinghe, büyük ölçüde barışçıl bir anda “faşist” unsurları uyararak derhal olağanüstü hal ilan etti.

Protestolar sırasında kişisel ikametgahı yakıldı ve protestocular ofisini işgal etti. Protestocuların örgütlenme merkezi olarak hizmet veren okyanus kıyısındaki geniş bir çadır kampında, eski cumhurbaşkanına atıfta bulunarak “Gota, git” yazan levhalar hızla “Ranil, git” şeklinde değiştirildi.

Bay Wickremesinghe, Parlamento’nun üçte ikisini kontrol eden eski başkanın iktidar partisinin iki kampa bölündüğü Salı günü geç saatlere kadar seçimde önde giden kişi olarak görülüyordu. Ayrılan bir grup, yakın zamanda Rajapaksa hükümetinde enformasyon bakanı olarak görev yapan eski bir gazeteci olan Bay Wickremesinghe’nin baş rakibi Dullas Alahapperuma’yı destekledi. Diğer kamp, ​​Bay Wickremesinghe’yi destekledi.

225 üyeli Parlamentoda hazır bulunanların tümü, Rajapaksa’nın 2024’te sona erecek olan görev süresini bitirecek olan Bay Wickremesinghe’yi seçmek için gizli bir oylamayla oy kullandı.