Putin Ukrayna’ya yeni saldırılar başlatırken Ruslar zorunlu askerlikten kaçmaya çalışıyor

Rusya Perşembe günü Ukrayna topraklarını ele geçirmek için askeri ve siyasi kampanyasını tırmandırdı, Rus ordusu yedeklerini savaşmak için topladı, işgal altındaki bölgeleri ilhak etmek için oylamalar hazırladı ve yeni ölümcül saldırılar başlattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki birliklerini desteklemek için kısmi seferberlik emri vermesinden bir gün sonra, ağlayan ailelerin Rusya’daki askeri seferberlik merkezlerinden ayrılan erkeklere veda ettiği dramatik görüntüler sosyal medyada ortaya çıktı.

Doğu Sibirya’nın Neryungri kentinden Twitter’da yayınlanan videoda bir stadyumdan çıkan adamlar görülüyor. Otobüse binmeden önce erkekler, dışarıda bekleyen aile üyelerine sarıldı, birçoğu ağladı ve bazıları kederden elleriyle ağızlarını kapattı. Bir adam, son bir bakış için bir çocuğu bir otobüsün penceresine tuttu.

Anketler Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi için geniş bir iç destek olduğunu öne sürse de, geçmişte Kremlin’in bunun olmayacağına dair vaatleri ve Ukrayna’da bir dizi savaş alanı başarısızlığı sonrasında toplu askerlik ülke içinde riskli bir hareket olabilir.

“Her normal insan [concerned]Perşembe günü Moskova’dan bir uçuştan sonra Belgrad’a inen bir Rus adam, “Savaş korkunç. Savaştan, ölümden ve benzeri şeylerden korkmak sorun değil.”

Perşembe günü İstanbul Havalimanı’na gelen bir Rus adam, Kremlin’in kararından kısmen ayrıldığını söyledi. “Kısmi seferberlik burada olmamın sebeplerinden biri. [It’s a] çok zayıf bir adım ve birçok soruna yol açabilecek gibi görünüyor [for] çok sayıda Rus vatandaşı” dedi, soyadını vermeyi reddeden Alex.

İZLE | Putin yedekleri çağırıyor:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin televizyonda yaptığı bir konuşmada, Ukrayna ile savaşın bir sonraki aşaması için kısmi bir seferberliğin gerekli olacağını söyledi. Ayrıca Batı’yı ‘nükleer şantaj’ yapmakla suçladı.

Adını sadece Vasily olarak veren bir başka Rus ise eşi, genç kızı ve altı bavulla İstanbul’a geldi.

“İnsan kaynağı sıkıntısı olduğu için seferberlik kaçınılmazdı. Endişelenmiyorum çünkü zaten 59 yaşındayım ve oğlum yurtdışında yaşıyor” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, yaklaşık yedi aydır süren savaşta şimdiye kadarki en sert yorumlarından bazılarında, ülkelerinin silahlı kuvvetlerinde hizmet etme baskısına yenik düşen Ruslara ve savaşa karşı sesini yükseltmeyenlere sert çıkıştı. Her geceki video adresinde, Rus vatandaşlarına doğrudan “ölümlerine atıldıklarını” söylemek için her zamanki Ukrayna dilinden Rusça’ya geçti.

“Ukraynalıların tüm bu suçlarında, cinayetlerinde ve işkencelerinde zaten suç ortağısınız,” dedi Zelenskyy, imzası olan zeytin yeşili tişört yerine İngilizce “Ukrayna’nın yanındayız” yazan siyah bir tişört giyerek. Rusların hayatta kalma seçeneklerinin “protesto etmek, savaşmak, kaçmak veya Ukrayna esaretine teslim olmak” olduğunu söyledi.

Batılı liderler Putin’in emriyle bir zayıflık ve çaresizlik eylemi olarak alay ettiler.

Bir izleme grubu, 38 Rus kentindeki savaş karşıtı protestolarda Çarşamba günü 1.300’den fazla kişinin tutuklandığını söyledi. Bağımsız haber kaynakları, tutuklulardan bazılarının zorunlu askerliğin ilk tam günü olan Perşembe günü askere alma ofislerine rapor vermelerinin emredildiğini söyledi. Hafta sonu için daha fazla miting planlanıyor.

Rusya, bir göç haberlerinin abartılı olduğunu söyledi.

Bu arada Rus haber ajansları Perşembe günü, Rus Genelkurmay Başkanlığı’na atıfta bulunarak, 10.000 kişinin daha çağrı kağıtları gelmeden önce savaşmak için gönüllü olduğunu bildirdi.

Üç kişi bir havaalanında bavullarla duruyor.
Adını sadece Vasiliy olarak veren bir Rus vatandaşı, perşembe günü eşi ve genç kızıyla birlikte İstanbul’a geliyor. Rusya için ‘seferberlik kaçınılmaz’ dedi, çünkü Ukrayna’da savaşacak insan kaynağı sıkıntısı vardı. (Reuters)

Mobilizasyon hakkında birkaç detay

Putin’in Çarşamba günü seferberlik hakkındaki kararnamesi ayrıntılardan yoksundu. Savunma bakanı, 300.000 yedek askerin dinlenebileceğini söyledi. Görünüşe göre bu, Ukrayna’nın bu ayki bir karşı taarruzunun Rusların elinde tuttuğu toprakları geri almasının ardından ivme kazanma çabasıydı.

Rus savaş karşıtı protesto hareketi Vesna (“Bahar”) Cumartesi günü daha fazla protesto çağrısında bulundu. Bir açıklamada, “Sonuçta para cezası veya birkaç gün tutuklama, cenaze almaktan daha iyidir” dedi.

Rus devlet anketörleri, Rusların yüzde 70’inden fazlasının Kremlin’in 24 Şubat’ta başlayan “özel askeri operasyonu” desteklediğini söylüyor, ancak Temmuz ayında sızdırılan anketler savaşı durdurmak veya devam etmek isteyenler arasında eşit bir bölünme olduğunu gösteriyor.

Kara sınır kapılarında trafik arttı

Moskova’dan çıkış yapan uçak biletlerinin fiyatları, en yakın yabancı noktalara tek yönlü uçuşlar için 5.000 ABD Doları’nın (6.700 ABD Doları) üzerine çıktı ve çoğu önümüzdeki günlerde tükendi. Finlandiya ve Gürcistan ile olan sınır kapılarında da trafik arttı.

Finlandiya Sınır Muhafızları, Finlandiya’nın Rusya ile doğu sınırına gelen trafiğin gece boyunca “yoğunlaştığını” ve Perşembe günü gündüz saatlerine kadar yükseldiğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, potansiyel kaçaklara somut destek sundu. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung’a “Putin rejimine cesaretle karşı çıkan ve bu nedenle kendisini en büyük tehlikeye atan” herkesin Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

1243422851
Rusya’dan gelen araçlar Perşembe günü Vaalimaa yakınlarındaki Finlandiya sınır kapısında uzun kuyruklar halinde bekliyor. (Olivier Morin/AFP/Getty Images)

Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya Pazartesi günü gece yarısı Rusları sınır kapılarından geri çekmeye başladı ve Finlandiya’yı Rus vatandaşlarının Rusya’dan kara yoluyla Avrupa Birliği’ne girmesinin tek yolu olarak bıraktı.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya ile 1.300 kilometrelik sınırı AB’deki en uzun sınır olan Finlandiya’nın durumu yakından izlediğini söyledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto Çarşamba günü ülkesinin Rusya’dan gelen turizmi “sınırlayabileceğini veya tamamen engelleyebileceğini” söyledi.

Zelenskyy ‘sadece ceza’ talep ediyor

New York’taki yıllık BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerine seslenen Zelenskyy, Çarşamba günü Birleşmiş Milletler’i özel bir mahkeme oluşturmaya ve Moskova’nın Güvenlik Konseyi veto yetkisini elinden almaya çağırdı.

Videoda Zelenskyy, “Ukrayna’ya karşı bir suç işlendi ve adil bir ceza talep ediyoruz” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Perşembe günü Ukrayna ile ilgili bir Güvenlik Konseyi toplantısında nükleer bir çatışmadan bahsetmenin “tamamen kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Ayrıca Rusya’yı, “bir devletin topraklarının başka bir devlet tarafından tehdit veya güç kullanımından kaynaklanan herhangi bir ilhakı, BM Şartı’nın ve uluslararası hukukun ihlalidir” diyerek toprakları almaya karşı etkili bir şekilde uyardı.

Güvenlik Konseyi, Rusya’nın ABD, Fransa, İngiltere ve Çin ile birlikte veto yetkisine sahip kalıcı bir üye olması nedeniyle Ukrayna konusunda anlamlı bir adım atamadı. Perşembe günkü toplantı bu yıl Ukrayna ile ilgili en az 20. toplantısıydı.

ukraine crisis donetsk shelling
Bir itfaiyeci Perşembe günü Doğu Ukrayna’nın Donetsk kentinde yerel bir pazarın yakınında bombalanarak genç çocuğunun öldüğü yıkılan bir otobüsün yanındaki bir kadını teselli ediyor. (Alexander Ermochenko/Reuters)

Ukrayna şehirlerine daha fazla saldırı

Bölge valisi Oleksandr Starukh, Rus ordusunun karada Zaporizhzhia şehrine dokuz füze fırlattığını ve bir otel ve bir elektrik santralini vurduğunu söyledi. En az bir kişi enkaz altında diğerleriyle birlikte öldü, dedi. Zaporizhzhia, aynı adı taşıyan nükleer santralden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır.

Yine Zaporizhzhia bölgesinde, Rusya’nın elindeki güneydeki Melitopol kentinde kalabalık bir pazarda patlama meydana geldi. Şehrin sürgündeki belediye başkanı, üç askeri öldürdüğünü ve işgal güçleri tarafından Ukrayna’yı terörizmle suçlamak için sahnelendiğini söylerken, Rusya tarafından kurulan yerel yönetimin bir üyesi, Ukrayna özel servislerini oylamanın arifesinde kaos çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Moskova yanlısı bölgesel liderler, Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan Luhansk, Donetsk, Kherson ve Zaporizhzhia eyaletlerinde Cuma gününden 27 Eylül’e kadar Rusya’ya katılım konusunda referandum yapılacağını duyurdular.

Ukrayna ve müttefikleri, bunu yasadışı bir toprak gaspını meşrulaştırmaya çalışmak için bir “sahte” olarak kınadılar.

Düşmanlıklar devam ederken, iki taraf büyük bir mahkum takası üzerinde anlaşmayı başardı. Ukraynalı yetkililer, 200’ü tek bir kişi için olmak üzere 215 Ukraynalı ve yabancı savaşçının değiş tokuş edildiğini duyurdu. Putin’in müttefiki, kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin başkanı Denis Pushilin, Rusya yanlısı Ukraynalı muhalefet lideri Viktor Medvedchuk’un takasın bir parçası olduğunu doğruladı.

Putin defalarca Medvedchuk’tan siyasi baskının kurbanı olarak bahsetti. Basında çıkan haberlere göre, Medvedchuk, Rusya’nın işgalinden önce Kremlin’in Ukrayna’da kurmayı umduğu kukla bir hükümete liderlik etmek için en iyi adaydı.

Bir düzineden fazla koyu renk giysili adamın uçaktan indiği görülüyor.
Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi tarafından Perşembe günü yayınlanan videodan alınan bu el ilanı fotoğrafında, Rus savaş esirleri serbest bırakıldıktan sonra bir askeri uçaktan ayrılıyor. (Rusya Savunma Bakanlığı Basın Servisi/Associated Press)

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet