Putin, AB'yi Gaz Arzının Azalmaya Devam Edebileceği Konusunda Uyardı

Putin, AB’yi Gaz Arzının Azalmaya Devam Edebileceği Konusunda Uyardı

MOSKOVA – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü yaptığı açıklamada, Rus doğalgazının Avrupalı ​​müşterilere akışının azalmasının Batı’nın kendi hatası olduğunu söyledi ve gerilemeye devam edebileceği konusunda uyardı.

Putin’in açıklaması, Rusya’nın kışın Avrupa’da ekonomik ve siyasi hasara yol açmak için gazı kesebileceğinden korkan Avrupa Birliği üzerindeki baskıyı daha da artırdı.

İran ve Türkiye liderleriyle yaptığı görüşmelere katıldığı Tahran’da Rus gazetecilere konuşan Putin, Kuzey Akım boru hattından Almanya’ya pompalanan gaz miktarının günde 60 milyondan 30 milyon metreküpe düşeceğini söyledi. türbin hızla değiştirilmezse kapasitesinin beşte biri.

Rusya’nın yakın zamanda tamamlanan ve daha önce hizmete girmemiş olan Nord Stream 2 boru hattını başlatabileceğini, ancak geri kalanı iç ihtiyaçlar için kullanıldığından, belirlenen kapasitesinin yalnızca yarısına sahip olacağını kaydetti.

Rus lider ayrıca Batı’yı, Ukrayna’ya yönelik yaptırımlarının bir parçası olarak Rus petrol fiyatlarına sınırlama getirme planının küresel petrol piyasasını istikrarsızlaştıracağı ve fiyatların yükselmesine neden olacağı konusunda uyardı.

“Rus petrolünün hacmini kısıtlamak ve Rus petrol fiyatını sınırlamak hakkında bazı çılgın fikirler duyuyoruz” dedi. “Sonuç aynı olacak – fiyatlarda bir artış. Fiyatlar tavan yapacak.”

Rus birliklerinin Şubat ayında Ukrayna’ya girmesinden bu yana AB, Rus kömürü ve çoğu petrolün bu yıl içinde yürürlüğe girecek yasaklarını onayladı, ancak 27 ulustan oluşan bloğun fabrikalara, elektrik üretimine ve evleri ısıtmaya bağımlı olması nedeniyle doğalgazı dahil etmedi. .

Ancak Rusya’nın Gazprom devlet kontrolündeki doğal gaz devi, Siemens’in revizyon için Kanada’ya gönderdiği bir türbinin yaptırımlar nedeniyle iade edilememesinden sonra yaşanan teknik sorunları gerekçe göstererek, Nord Stream 1 boru hattı üzerinden Almanya’ya gaz teslimatını geçen ay %60 oranında azalttı. Kanada ve Almanya türbini iade etmek için bir anlaşma yaptılar, ancak Putin Salı günü Gazprom’un ilgili belgeleri hala almadığını söyledi.

Rus lider, Gazprom’un Temmuz ayı sonlarında bir başka türbini onarım için kapatacağını ve Kanada’ya gönderilen türbin o zamana kadar iade edilmezse gaz akışının daha da çekileceğini söyledi.

Arzın azalmasının bir başka nedeni olarak, Ukrayna’nın Moskova merkezli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen topraklar üzerinden Rus gazını Batı’ya taşıyan bir transit boru hattının bir şubesini kapattığını belirtti.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın letter@time.com adresinde.