Protestolar, hükümetin emekli maaşı değişikliğini oylama olmaksızın kabul etmesinin ardından Fransa genelinde çatışmalar

Protestolar, hükümetin emekli maaşı değişikliğini oylama olmaksızın kabul etmesinin ardından Fransa genelinde çatışmalar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Perşembe günü başbakanına, emeklilik yaşını 62’den 64’e yükselten son derece popüler olmayan bir yasa tasarısını oylama olmaksızın geçirmeye zorlamak için parlamentonun yanından geçen özel bir anayasal yetki kullanma talimatı verdi.

Hesapladığı risk – anayasanın 49.3 Maddesini kullanarak reform önlemlerine ilişkin bir oylamayı atlamak – milletvekilleri arasında bir yaygara kopardı ve milletvekilleri daha Başbakan Elisabeth Borne alt meclise gelmeden önce milli marşı söylemeye başladı. Macron’un tek taraflı hareketinin hükümetine güvensizlik hareketlerini tetikleyeceğini kabul ederek bağırışları üzerine sert bir şekilde konuştu.

Muhalefet milletvekillerinin öfkesi, vatandaşların ve işçi sendikalarının öfkesini yansıtıyordu.

Binlerce kişi, Place de la Concorde’da Ulusal Meclis’e bakan planlanmamış bir protestoda toplandı ve bir şenlik ateşi yaktı. Gece çökerken, polis göz yaşartıcı gaz kullandı ve göstericileri bölgeyi boşaltmak için dalgalar halinde doldurdu.

Kovalananlardan oluşan küçük gruplar, şık mahalledeki yakın sokaklardan geçerek sokakları ateşe verdi. Polis, en az 120 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’nin Perşembe günü Fransa’nın Nantes kentinde bir emeklilik reform tasarısını Ulusal Meclis’ten oylamasız geçirmek için Fransız anayasasındaki özel bir maddeyi kullanmasının ardından bir gösterici, çatışmalar sırasında mermi fırlatıyor. (Stephane Mahe/Reuters)

Dükkanlar, banka önleri paramparça oldu

Fransız medyasına göre, doğuda Rennes ve Nantes’ten Lyon ve güneydeki liman kenti Marsilya’ya kadar çok sayıda başka şehirde de benzer sahneler tekrarlandı. Yıkımın en azından bir kısmından radikal sol gruplar sorumlu tutuldu.

Ocak ayından bu yana Paris’i çöp yığınları içinde bırakan grev ve yürüyüşler düzenleyen sendikalar, önümüzdeki günlerde yeni mitingler ve protesto yürüyüşleri duyuruyor. “Bu emeklilik reformu acımasızdır, adaletsizdir, işçilerin dünyası için adaletsizdir” dediler.

Fransız sendikaları, 23 Mart’ta reforma karşı yeni bir grev ve eylem günü çağrısında bulundu.

İZLE | Fransa protestolarla sarsıldı:

parisprotest.jpg?crop=1

Emeklilik reformunun onaylanmasının ardından Paris’te protesto

2.000’den fazla protestocu, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne’un bir emeklilik reform tasarısını Ulusal Meclis’ten oylama olmaksızın geçirmesinin ardından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi.

‘Kontrol edilemeyen öfke’ potansiyeli

Kamuoyu yoklamaları, seçmenlerin büyük çoğunluğunun emeklilik reformuna karşı olduğunu gösteriyor, tıpkı varlıklılardan daha fazla vergi almak da dahil olmak üzere hesapları dengelemenin başka yolları olduğunu söyleyen sendikalar gibi.

Hükümetin bu adımı, emekli maaşı revizyonunun adil ve gereksiz olduğunu söyleyen sendikaları, protestocuları ve sol muhalefet partilerini daha da kızdıracak gibi görünüyor.

Sosyalist Parti genel başkanı Olivier Faure Perşembe günü erken saatlerde Reuters’e, elektrik üretimini vuran, rafinerilerden bazı sevkiyatları engelleyen ve Paris sokaklarında çöp yığınları görülen haftalarca süren grevler ve protestoların ardından “kontrol edilemez öfkeyi” serbest bırakabileceğini söyledi.

Fransa’nın batısındaki Donges kentindeki bir rafineride grev yapan CGT sendikacısı Christophe Jouanneau, “Her zamanki gibi kararlıyız” dedi. “Önümüzdeki haftadan itibaren vites yükselteceğiz.”

Muhalefet partileri, önümüzdeki günlerde, muhtemelen Pazartesi günü oylanacak olan hükümet için gensoru önergesi talep edeceklerini söylediler.

Mermilere karşı şemsiye tutan insanlar bir göz yaşartıcı gaz bulutuna karşı aydınlatılıyor.
Yeni yasayı protesto eden göstericiler camları kırdı ve ateş yaktı. Akşama kadar 120’den fazla kişi tutuklandı. (Stephane Mahe/Reuters)