On binlerce kişi İsrail hükümetinin önerdiği yasal sistem değişikliklerini protesto etti

On binlerce kişi İsrail hükümetinin önerdiği yasal sistem değişikliklerini protesto etti

On binlerce İsrailli, Cumartesi gecesi Başbakan Benjamin Netanyahu’nun yeni hükümetinin hukuk sistemini elden geçirme ve Yüksek Mahkeme’yi zayıflatma planlarını protesto etmek için Tel Aviv’in merkezinde toplandı – eleştirmenler, ülkenin demokratik kontrol ve denge sistemini yok edeceğini söylediği bir adım.

Protesto, Netanyahu ve aşırı milliyetçi ulusal güvenlik bakanı Itamar Ben-Gvir’e, protestocuların yolları kapatması veya Filistin bayrakları asması durumunda polise sert önlem alma talimatı veren erken bir meydan okuma sunuyor.

İsrail medyası polise atıfta bulunarak, Tel Aviv’deki Habima Meydanı’ndaki kalabalığın soğuk ve yağmurlu havaya rağmen yerel saatle 21.00’e kadar 80.000 kişiye yükseldiğini söyledi.

Birçoğu şemsiyelerle kaplı protestocular, İsrail bayrakları ve “Suçlu Hükümet”, “Demokrasinin Sonu” ve diğer sloganlar yazan tabelalar taşıdılar. Acil bir huzursuzluk raporu yoktu.

Yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan Netanyahu, ülkenin hukuk sistemini elden geçirmeyi gündeminin merkezine yerleştirdi.

İsrail medyası polise atıfta bulunarak, Tel Aviv’deki Habima Meydanı’ndaki kalabalığın soğuk ve yağmurlu havaya rağmen yerel saatle 21.00’e kadar 80.000 kişiye yükseldiğini söyledi. (Ahmad Gharabli/AFP/Getty Images)

İki haftayı biraz aşkın bir süredir görevde olan hükümeti, meclise mahkeme kararlarını salt çoğunluk oyu ile bozma yetkisi vererek Yüksek Mahkeme’yi zayıflatmak için önerilerde bulundu.

Ayrıca yargıçların atanması konusunda parlamentoya denetim vermek ve hukuk danışmanlarının bağımsızlığını azaltmak istiyor.

Değişiklikler demokrasiyi baltalıyor: eleştirmenler

Netanyahu’nun adalet bakanı, seçilmemiş yargıçların çok fazla güce sahip olduğunu söyledi. Ancak planlara karşı çıkanlar, önerilen değişikliklerin İsrail demokrasisini baltalayacağını söylüyor. İsrail muhalefet liderleri, eski başsavcılar ve İsrail Yüksek Mahkemesi başkanı plana karşı çıktı.

Yasal değişiklikler, yolsuzluktan yargılanan Netanyahu’nun mahkumiyetten kurtulmasına yardımcı olabilir, hatta davasını tamamen ortadan kaldırabilir. 2019’da suçlandığından beri Netanyahu, adalet sisteminin kendisine karşı önyargılı olduğunu söyledi.

Polis, yürüyüş öncesi varlıklarını artırdı. İsrail medyası, polisin memurlara “çok hassas” olmaları ve protestoların barışçıl bir şekilde ilerlemesine izin vermeleri talimatı verildiğini söylediğini aktardı.

Ancak aynı zamanda herhangi bir vandalizme veya şiddet içeren davranışa karşı sert bir yanıt sözü verdiler.

Kudüs ve Hayfa şehirlerinde de daha küçük protestolar düzenlendi.