NYC'de Dışarıda Uyumak Yasal mı?  Bir Tasarı Netleştirmeyi Amaçlıyor

NYC’de Dışarıda Uyumak Yasal mı? Bir Tasarı Netleştirmeyi Amaçlıyor

New York City’deki evsizlerin haklarını listeleyen bir yasa tasarısında yer alan beş kelime yeterince açık görünüyor:

“Dışarıda uyuma hakkı.”

Tasarı Belediye Başkanı Eric Adams’ın masasında bekliyor. Yasa çıkarsa, Bay Adams yönetiminin her hafta düzinelerce kentsel kamp alanını kapattığı New York da dahil olmak üzere, artan evsizlikle başa çıkmaya çalışan büyük şehirlerde bir tartışma konusu haline gelen bir soruya cevap vermiş gibi görünüyor: Gerçekten burada dışarıda uyumaya hakkın var mı?

Tasarının sponsoru Kamu Avukatı Jumaane Williams, “Evsizler Hakları Beyannamesi”nin herhangi bir yeni hak yaratmadığını söyledi; sadece mevcut olanları bulması kolay tek bir yerde derler. Belirli yerlerde veya engel oluşturan şekillerde uyumaya karşı kurallar olsa da, kamu mülkünde dışarıda uyumanın New York’ta başlı başına yasal olduğunu çünkü buna karşı bir yasa olmadığını söyledi.

Tasarı geçen ay Belediye Meclisi’nden, Konsey’in altı Cumhuriyetçi üyesinin tamamı da dahil olmak üzere 47’ye karşı 0 oyla geçti.

Ancak New York’ta dışarıda uyumanın yasal olup olmadığı, ne zaman ve nerede olduğu sorusu karmaşık bir soru haline geliyor – ve Bay Adams’ın söylediği şeylerde düzeni yeniden sağlama çabalarının özüne inen bir soru, düzensiz bir hale geldi. şehir. Bu soru aynı zamanda bu hafta, barınma sistemi göçmenlerle dolup taşan şehrin, isteyen herkese bir sığınak sunması yönünde onlarca yıllık bir gereklilikten feragat etmek için mahkemeye gitmesiyle yeni bir önem kazandı.

Bay Adams’ın yasa tasarısıyla ilgili işlem yapması için 30 günü vardı. Cumartesi gününe kadar onaylamaz veya veto etmezse, otomatik olarak yasalaşır.

Herhangi bir gecede, New York City’nin sokaklarında ve metrolarında birkaç bin kişi yatıyor, ancak Batı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki geniş çadır kentlere ve gecekondu mahallelerine sahip birçok şehirle karşılaştırıldığında şehrin nispeten küçük bir sokak evsizlik sorunu var.

Dokuz Batı eyaletini kapsayan ABD Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi’nin 2018’de aldığı bir karar, ihtiyacı olan herkes için yeterli barınak yatağı bulunmayan şehirlerin kamp yasaklarını uygulamasını etkili bir şekilde yasaklıyor. Portland, Ore. ve Culver City, California gibi şehirler, başka yerlerde kamp yapmayı kısıtlarken belediye tarafından işletilen kamp alanları açarak krizi çözmeye çalışıyor. Los Angeles, okulların 150 fit yakınında çadır kurulmasını yasakladı ve kaldırımı kapatan yerlerde yatmayı veya eşya depolamayı yasakladı.

New York’ta, sert uykuyu kısıtlamak için kullanılan kitaplarda birçok kural var.

Bunlardan biri, “herhangi bir kutu, varil, balya veya ticari mal veya diğer taşınabilir mal” bırakmayı veya “herhangi bir halka açık yerde” “herhangi bir baraka, bina veya başka bir engel” kurmayı yasa dışı kılan bir temizlik yasasıdır.

Kural, “New York Şehri’nde giderek artan sayıda terk edilmiş arabaya” hitap etmek ve “motorlu taşıtların bileşen parçalarını halka açık caddelerde terk eden ve/veya parçalayan kişileri cezalandırmak” için oluşturuldu. Ancak 2000 yılında bir federal yargıç, şehrin bunu karton kutularda uyuyan evsizlere uygulama hakkını onayladı.

Şehir parklarında izinsiz olarak “kamp yapmak, çadır, barınak veya kamp kurmak veya sürdürmek” veya aksi belirtilmedikçe saat 01:00 ile 06:00 arasında parkta bulunmak yasa dışıdır.

Büyükşehir Ulaşım İdaresi arazisinde ise hem yer altı hem de açık hava yükseltilmiş metro istasyonlarında, yolcuların konforunu “müdahale edebilecek” herhangi bir şekilde “uyumak ya da kestirmek” yasaklanmış bir düzensizlik şeklidir. Metro yolcuları, “diğer yolcuların konforunu engelleyecek” şekillerde “bir tren, otobüs veya peron koltuğuna yatamaz veya ayaklarını koyamaz veya birden fazla koltuk işgal edemez” veya “koltuklara çanta veya kişisel eşya koyamaz”.

New York Sivil Özgürlükler Birliği’nden bir avukat olan Beth Haroules, bu kuralların hiçbirini ihlal etmeyen birinin – örneğin, bir otoyol üst geçidinin altındaki ücra bir noktaya uyku tulumu koyan ve bunu yapmayan biri olduğunu söyledi. herhangi bir sığınak koymak – yasal olarak açıktı, en azından teoride.

“O kamusal alanda herhangi bir engel oluşturmadığınızı varsayarsak, orada bulunmanıza ve orada uyumanıza engel bir durum yok” dedi.

Ancak Bayan Haroules, belediye başkanlarının kamusal alanların kapatılmasına karşı kuralları geniş bir şekilde yorumladığını söyledi. Bay Adams, selefi Bill de Blasio’nun, temizlik görevlilerinin kampları dağıttığı ve insanların eşyalarını çöpe attığı uyku yerlerinin sık sık “temizlenmesi” politikasını sürdürdü.

Kentsel Adalet Merkezi’nin Güvenlik Ağı Projesi tarafından elde edilen şehir istatistiklerine göre, geçen yıl, şehir bu tür 5.000’den fazla tarama gerçekleştirdi – günde ortalama bir düzineden fazla. Genellikle süpürülen insanlar başka bir yerde kamp kurarlar.

54 yaşındaki Crystal Vails, geçen yıl West Village’da kullanılmayan bir kapı eşiğinde olmak üzere 13 yıldır sokaklarda yaşadığını söyledi. Şehir sosyal yardım görevlilerinin ve polisin 20 veya 30 kez gelip onu mevcut kamp yerini taşımaya zorladığını, ancak bunun neyin yasa dışı olduğunu asla açıklamadığını söyledi.

Kurulumunda bir çadır, iki çanta, bir alışveriş arabası ve bir kamp matı bulunan bir Güvenlik Ağı Projesi müşterisi olan Bayan Vails, “İşin bu olduğunu söylemiyorlar,” dedi.

“Burada uyumanın yasalara aykırı olduğunu söylüyorlar” diye ekledi. “Hayır, değil – eğer durum buysa uzun zaman önce tutuklanırdım ve yakalanmadım.”

Şehrin Hukuk Departmanı, açık havada uyuma konusunda neyin yasal olup olmadığıyla ilgili soruları yanıtlamayı reddetti.

Bir Hukuk Departmanı sözcüsü yaptığı açıklamada, “Birincil yükümlülüğümüz müvekkil yetkililerine ve ajanslara tavsiyelerde bulunmaktır” dedi. “Medyaya bu konularda hukuki tavsiye vermek, bu yükümlülükle tutarlı olmaz.”

Kamu savunucusu Bay Williams’a göre, “sistemin tamamında meydana gelen suistimaller”, şehrin Evsiz Hizmetleri Departmanının evsizleri 10 hak konusunda bilgilendirmesini gerektiren yasa tasarısına ihtiyaç yarattı. Ayrıca misilleme yapılmadan barınma koşulları hakkında şikayette bulunma hakkı, barınma kuponu için başvurma hakkı ve bir kişinin cinsiyet kimliğine uygun bir sığınma evine yerleştirilme hakkı da dahildir.

“Evsiz New Yorklulara kendi kendilerini savunabilmeleri için bir güçlendirme aracı veriyoruz” dedi.

New York City’de her zaman yeterli barınak yatağı olmuştur, ancak göçmen krizi sistemi neredeyse sınırlarına kadar zorlamıştır. Şehrin evsiz nüfusu geçen Mayıs ayından bu yana yaklaşık yüzde 80 arttı ve bu durum, şehri Salı günü bir yargıçtan “yeterli barınak kurmak ve sürdürmek için gerekli kaynaklara ve kapasiteye sahip olmadığında bekar yetişkinleri ve yetişkin aileleri barınma zorunluluğundan muaf tutmasını” istemeye sevk etti. Siteler.”

Bay de Blasio’nun sosyal hizmetler komiseri Steven Banks, şehrin talebini eleştirdi.

“Bir mahkemeden New York Eyaleti Anayasası tarafından güvence altına alınan barınma hakkının askıya alınmasını istemenin nasıl kazanan bir strateji olduğunu görmek zor,” dedi, “çünkü şehrin talebi olursa sokaklarda uyuyan çok daha fazla insan olacak. verildi ve bu kimsenin çıkarına değil.”

Çarşamba günü şehrin planları hakkında bir brifingde, Bay Adams’ın baş danışmanı Brendan McGuire, şehrin niyetinin “kapıyı kapatıp binlerce insanın sokakta yaşamasını sağlamak için bir mahkeme emri çıkarmak olmadığını” söyledi.

Ancak bir muhabir, gereklilik kaldırılırsa ve bir kişi sığınma evine yatak aramaya gelirse ne olacağını sorduğunda, Bay McGuire yanıt vermeyi reddetti.

Sorunun “mahkeme davasının nasıl sonuçlanacağına bağlı bir varsayım” olduğunu söyledi.