NYC Öğretmenleri, Giderek Daha Fazla Genç Liseye Geliyor

NYC Öğretmenleri, Giderek Daha Fazla Genç Liseye Geliyor

15 yaşındaki lise birinci sınıf öğrencisi Justin iki yıl önce doğum gününde esrar denediğinden beri neredeyse her gün, günde birkaç kez sigara içtiğini söyledi.

Geçenlerde bir sabah, okulunun, Bronx Tasarım ve İnşaat Akademisi’nin yakınındaki bir köşedeki şarküteride, “Bir künt sigara içersem, o künt sigaradan sonra ürpereceğim,” dedi. “Hiçbir şey için stres yapmayacağım.”

Başka bir çocuk geldi ve iki cam tüp içilebilir çiçek gösterdi. Caddenin karşısındaki bir kapı aralığında ve bir verandada daha fazla öğrenci sigara içiyordu. Başka bir köşede, sırt çantalı ve üniformalı çocukların uğrak yeri olan bir tütsü dükkanı, ilk zilden yaklaşık yarım saat önce açılıyordu.

Bazı gençlerin esrar içmesi uzun zamandır yaygın olsa da, öğretmenler ve öğrenciler gün boyunca ve okulda giderek daha fazla sayıda genç öğrencinin sigara içtiğini söylüyor.

Çocuklar arasında esrar kullanımına ilişkin çok az kesin veri vardır ve hangi bilgilerin mevcut olduğu bazen çelişkili bir tablo sunabilir. Şehir eğitim departmanından alınan disiplin verileri, 2019’a kıyasla bu yıl alkol ve uyuşturucuyla ilgili suçlarda yüzde 10’luk bir artışı yansıtıyor. Ancak bir şehir araştırması, devletin esrarı eğlence amaçlı kullanım için yasallaştırdığı aynı yıl olan 2021’de gençlerin esrar kullanımının azaldığını ortaya koydu. , sorunun ankete eklendiği 1997 yılından bu yana kaydedilen en düşük seviyeye.

Yine de, şehrin dört bir yanındaki devlet, özel ve sözleşmeli okullardaki iki düzine öğrenci ve öğretmen, yapılan görüşmelerde, daha fazla öğrencinin geç ve sarhoş gelmesi nedeniyle bazı sınıfların kargaşa içinde olduğunu söyledi.

Ruhsatsız tütsüleme dükkanlarının çoğalması ve vape kalemleri ile yenilebilir ürünlerin mevcudiyeti ile kenevirin hiç bu kadar erişilebilir ve göze çarpmayan olmadığını söylediler. Öğretmenler arkalarını döndüklerinde elektronik sigara kalemlerinin isabet ettiği öğrencilerin, banyoların ve merdiven boşluklarının sigara içilen salonlara dönüştüğünü ve okul koridorlarından yayılan ot kokusunun hikayelerini aktardılar.

Şehirdeki liselerdeki öğretmenler, artan kolaylık göz önüne alındığında, öğrencileri sigara içerken yakalamanın nadir olduğunu söyleyerek, raporların öğrencilerin koku ve davranışlarına ilişkin daha anlaşılmaz muhakeme çağrılarına dayalı olarak yapılmasını bıraktı.

Brooklyn, Manhattan Beach’teki bir devlet lisesinde on yılı aşkın bir süredir öğretmenlik yapan 44 yaşındaki America Billy, “Gerçekten de, boşuna bastırmaya çalıştığımız bu durdurulamaz dalga gibi geliyor,” dedi. Bir öğrencinin uykusuzluk, aile stresi ya da uyuşturucu nedeniyle okuldan çıkıp çıkmadığını bilmenin zor olduğunu söyledi.

Aralık ayında, eski bir müdür olan April McKoy, Brooklyn’deki City Polytechnic Lisesi Mühendislik, Mimarlık ve Teknoloji’den sorumlu olduğu son iki yıl boyunca öğrencilerin esrar kullanımının nasıl kontrolden çıktığını bir mektupta anlattı.

Bayan McKoy mektupta, “Gittikçe daha fazla kişinin erken dönem esrar kullanımının kaynağını, etkisini veya sonuçlarını bilmeden kullanıyormuş gibi hissettirdiğini” belirterek, öğrencilerin pandemiden sonra “üzgün, izole edilmiş ve başa çıkmanın yollarını bulmaya çalışırken” döndüğünü de sözlerine ekledi. ”

Birinci sınıf öğrencileri birbirlerine esrar satıyordu ve o, yakınlarda polis memurları olan bir tütsüleme dükkanının 14 yaşındaki çocuklara yenilebilir şeyler sattığına tanık olduğunu söyledi. Başka bir olayda, kontamine yenilebilir yiyeceklerden hasta oldukları için dört öğrenciyi hastaneye gönderdiğini söyledi.

Yetkililer, şehrin 1.500’e kadar çıkabileceğini söylediği ruhsatsız sigara içme dükkanlarının çoğalmasının çocuklar arasında esrar kullanımını artıran bir faktör olabileceğini söyledi.

Bir belediye meclis üyesi olan Gale Brewer, Eylül ayında Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’ndaki bölgesinde 10’dan az saymış olmasına rağmen, Mart ayına kadar 64 kişi olduğunu söyledi. Birkaç okul yöneticisi, öğrencilere esrar ve demlenmiş şekerlerin yanı sıra yüksek etkili konsantreler ve buharlar satan tüccarlar hakkında ona şikayette bulundu.

“Hepimiz sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyacımız olduğunu, psikologlara ihtiyacımız olduğunu, okullarda ruh sağlığı desteğine ihtiyacımız olduğunu söylüyorduk” dedi. Ancak çocuklara sigara satan dükkanlarla uğraşmak “listede yoktu.”

Belediye Başkanı Eric Adams, kapsamlı bir eylemde bulunmasa da, ruhsatsız sigara satan dükkanları çökertme sözü verdi. Şubat ayında yönetimi, polisin reşit olmayan yardımcı memurların marihuana satın alabildiğini söylediği bir avuç mağazayı hedef alan rahatsızlık azaltma davaları açtı. Aynı zamanda Manhattan bölge savcısı Alvin Bragg, dükkanlara onları tahliye etmekle tehdit eden mektuplar gönderdi, ancak şu ana kadar ofisi herhangi bir işlem başlatmadı.

Albany’de, eyalet milletvekilleri Nisan ayında eyalet esrar düzenleyicilerinin ve vergi makamlarının ruhsatsız mağazaları kapatma ve yasadışı satışlar için ağır para cezaları uygulama yetkilerini genişleten bütçe yasasını onayladılar. Bay Adams’ın ofisi önlemi övdü, ancak eyaleti şehre yasadışı sigara dükkanlarını dizginlemesi için ek yaptırım yetkileri vermeye çağırdı.

Eğitim Departmanı sözcüsü Jenna Lyle, okulların, okullarda danışmanlık sağlayan uzmanlar da dahil olmak üzere öğrenciler arasında madde bağımlılığını ele almayı ve önlemeyi amaçlayan bir dizi program sunduğunu söyledi. Ancak Chalkbeat’in bildirdiğine göre, geçen yıl şehrin 1.600 okulu için sadece 280 uzman vardı.

Toplum merkezlerindeki okullarda eğitim atölyeleri düzenleyen esrar aktivisti Esther Lelievre, esrar kullanan öğrencilerin çoğunun, pandemiden önce yükselişte olan bir fenomen olan nikotin kullanmaya başladıklarını söyledi. Birlikte çalıştığı öğrencilerin çok azının marihuanalarını tütsüleme dükkanlarından aldığını söyledi. Çoğu, bir satıcıya veya evde esrara erişimi olan arkadaşlarından aldı.

Justin’in okuluna yakın kar amacı gütmeyen bir fotoğraf galerisi olan Bronx Documentary Center’ın gazetecilik programı öğrencileri, akranlarındaki değişime tanık olduktan sonra çocuklar arasında esrar kullanımı konusunda daha fazla farkındalık yaratmak için yola çıktı.

Mahalledeki tüm tütün dükkanlarının ve okulların haritasını raptiyelerle çıkardılar ve en yakın olanları lastik bantlarla birbirine bağladılar. Geçenlerde bir akşam dersinde haritayı gösteren 15 yaşındaki Cara-Star Tyner, lastik bantlardan birinin gerilmediğini fark etti.

“İşte bu kadar yakın,” dedi.

Dükkanlardan biri olan Puff Puff Pass 1, çalışma odalarının penceresinden görünüyordu. Geçenlerde bir sabah The Times, sırt çantalı ve üniformalı iki gencin mağazada alışveriş yaptığını ve daha sonra bir lise binasına girdiğini gözlemledi. İki gün sonra, kendisini dükkanın sahibi olarak tanıtan 35 yaşındaki Mike Alramada, öğrencilere tütün veya esrar satmadığını söyledi. Konuşurken, bazı içecekler ve diğer bakkaliye malzemelerinin de bulunduğu dükkana girmesine izin verilmesi için kapı zilini çalan gençler tarafından sözünü kesti.

Gazetecilik öğrencileri, okullarını, şehirlerini ve sigara dükkanlarını yöneten yetişkinler konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını ve konuya dikkat çekmenin sonunda yetkilileri harekete geçireceğini umduklarını söylediler.

Bronx’ta bir Katolik okuluna giden Alexa Pacheco, “Umarım yetişkinler işlerini yapmadıklarını anlarlar,” dedi. “Bir genç, arkadaşlarının uyuşturucu kullanması konusunda endişelenmemeli.”

Lauren McCarthy raporlamaya katkıda bulundu.