Netflix’in Tay Mağara Kurtarmasının Arkasındaki Gerçek Hikaye

WSavaş, enflasyon ve enerji kıtlığı ile ilgili son aylarda manşetlere konu olan haberlerle, bir mağarada mahsur kaldıktan sonra kurtarılan 12 genç futbolcu ve koçunun umut ve hayatta kalmayla ilgili inanılmaz gerçek hayat hikayesinin şaşırtıcı değil. Kuzey Tayland iki haftadan fazla bir süredir—yayın zamanı almaya devam ediyor.

22 Eylül’de Netflix, yoğun yağış nedeniyle 2018’in ortalarında Tham Luang Nang Non mağara sisteminde mahsur kalan Taylandlı genç futbol takımı ve 25 yaşındaki teknik direktörünün hikayesini anlatan altı bölümlük bir mini dizi yayınlayacak. Dünyanın dikkatini çeken dramatik kurtarma operasyonunun en azından dördüncü büyük yeniden anlatımı. Ancak dizinin arkasındakiler, farklı bir bakış açısı ve maksimum özgünlük sunduğuna söz veriyor. Tay Mağarası Kurtarma gerçek hayattaki Yaban Domuzu ve onların koruyucularıyla yapılan kapsamlı röportajlardan özel bilgiler içerir ve bazı sahneler çocukların gerçek evlerinde çekilmiştir. Şovu Michael Russell Gunn ile birlikte yazan ve yazan şovmen Dana Ledoux Miller, TIME’a “Erkekler dizimizin kalbi ve ruhu” diyor.

Netflix’in yeni dizisi, büyük ve küçük ekran için kurtarma hikayesinin birçok uyarlamasından biri. 2019’da yönetmen Tom Waller’ın Tayland yapımı Mağara hikayeyi anlatmak için rekonstrüksiyon ve haber görüntülerinin bir karışımını kullandı. Bu tasvir, ekibin kurtarılmasında kilit rol oynayan Avrupalı ​​dalgıç Jim Warny’ye hikayede baş rolde kendini oynuyor.

2021 National Geographic belgeseli kurtarma ardından, çocukları kurtarma görevi sırasında Tayland Donanması SEAL’leri tarafından çekilen görüntüleri birleştirdi. Ron Howard’ın canlı gerçek hayat draması on üç hayatBu yaz vizyona giren film, Avustralya’nın Queensland kentinde çekildi. Bu riskli operasyonu yürüten İngiliz mağara dalgıçları olarak Colin Farrell ve Vigo Mortensen’i canlandırıyor.

Hikayenin kalbindeki çocuklara odaklanmak

Arkasındaki yaratıcılara göre Tay Mağarası Kurtarma, çocukları mini dizinin merkezine koyma kararları, bu yeniden anlatımı farklı kılan şey. Yönetmen Kevin Tancharoen, TIME’a verdiği demeçte, “Bu tür bir erişime sahip olmak ve çocuklar gibi mağaranın içinde sıkışıp kalmış insanlarla yerde sorular sorabilmek paha biçilmezdi” dedi. “Sadece bu bakış açısının bazen diğer projelerde gözden kaçan bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü esas olarak mekaniklere odaklanıyor ve eldeki görevin teknik düzeyde ne kadar zor olduğu.”

Miller, kendisinin ve Gunn’ın hikayelerini anlatmak için çocuklarla çalışmak konusunda endişeli olduklarını söylüyor. “Yapmak istediğimiz son şey, çok inanılmaz ve endişeli bir şey yaşayan çocukları yeniden travmatize etmekti” diyor. “Sürpriz olan, içeri girmeleri, çok açık ve istekli olmaları ve bizimle çok şey paylaşmalarıydı.”

Mizah anlayışlarının parladığını da ekliyor. “Birbirlerine oynadıkları şakalar ve bu süreçte birbirlerini nasıl destekledikleri hakkında hikayeler anlatıyorlardı.”

Devamını oku: Tayland Futbol Takımı Mağarada Mahsur Kalırken Sarkıtlardan Su İçerek Nasıl Hayatta Kaldıklarını Anlattı

Gerçek bir yeniden anlatım için oyuncu seçimi

Sıra erkekleri oynayacak oyuncular bulmaya geldiğinde, mini dizi, Kuzey Tayland’dan -çoğu önceden oyunculuk deneyimi olmayan- yerlileri ekrana hazır hale getirmek için bir oyunculuk koçuyla birlikte çalıştı. Şovun yaratıcıları, bölgesel lehçeleri konuşan ve bölgeyi bilen yerlilerin olmasının projenin özgünlüğü için önemli olduğunu söylüyor. Ama umduklarından biraz daha fazla özgünlük kazandılar. Gunn, oyuncularla ilk buluşmaya gittiklerinde, çocuklardan birinin ona Yaban Domuzlarının mağaraya girmeye karar verdiği gün orada olduğunu söylediğini söylüyor. “O ve erkek kardeşi takımdaydı ve ikisi de şovdaydı ve o gün mağaraya gitmediler. Bizim için sersemleticiydi.”

Miller, “Birçoğu artık Yaban Domuzu’nda oynuyor ve gerçek çocukları tanıyor” diyor ve “yani arkadaşlarının versiyonlarını oynuyorlar.”

Dizi sadece tamamen Tayland’da çekilmekle kalmadı, aynı zamanda çocukların ve koçlarının tuzağa düştüğü bir dağın yamacına birkaç mil uzanan karmaşık mağara sisteminin içinde birkaç sahne çekildi. Emekli Tay donanma dalgıç Saman Kunam operasyon sırasında hayatını kaybetmesine rağmen, 12 erkek çocuğun tamamı ve antrenörleri Ekapol Chanthawong veya “Coach Ek” sonunda kurtarıldı.

Gerçek yerde çekim yapmak kolay bir iş değildi ve hava durumu yardımcı olmadı. “Biz oradayken yağmur yağdı. Demek istediğim, tam olarak onların orada olduğu sezonda çekim yapıyorduk” diyor Gunn. “Sadece sesi ve ışığı uzaydan yutuyor ve bu yüzden olağanüstü derecede ürkütücü.”

Ancak gösterinin arkasındakiler, çabalarının hikayeye yeni bir bakış açısı getirmeye yardımcı olmasını ve Tayland’daki izleyicilere hitap etmesini umuyor. Yönetmen “Baz” Nattawut Poonpiriya, “Özgünlük ilk günden beri ana gündemimiz oldu” diyor. Bu özgünlüğün izleyicilere ulaşacağını umuyoruz.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz Amy Gunia, amy.gunia@time.com adresinde.

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet