Katar Dünya Kupası’nda öpüşen LGBTQ futbol taraftarları ‘tutuklanma ile karşı karşıya kalmayacak’

Katar, ağır tepkilere rağmen 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. (Kredi: Christopher Pike/Getty Images for Supreme Committee 2022)

Futbol Federasyonu (FA), LGBTQ+ taraftarlarına Katar’daki Dünya Kupası’nda el ele tutuşma veya öpüşme nedeniyle tutuklanmayacaklarına dair güvence verdi.

Ülkenin ceza yasasına göre eşcinsel ilişkileri yedi yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırmaya devam ederken, şeriat yasalarına göre queer Müslüman erkekler ölüm cezasıyla cezalandırılabiliyor.

FA CEO’su Mark Bullingham, bu yılki etkinlikte queer hayranlarının bu güvenliğine yönelik endişeler arasında söz verdi.

Söz, Bullingham’ın LGBTQ+ topluluğundan bazı hayranların konaklama konusunda yeterli güvence olmaması nedeniyle etkinlikten uzak kalacağını öğrenmesinin ardından geldi. Bağımsız.

Bullingham, Katar polisine turnuva sırasında hoşgörülü olmaları konusunda bilgi verildiğini doğruladı.

‘Saf’

LGBTQ+ hakları aktivisti Peter Tatchell anlatıyor PembeHaberler Bullingham ve FA’nın verilen herhangi bir güvenceye inanmak için “saf” olduğuna inanıyor.

Bunun nedeni Katar’ın “göçmen işçilerin haklarına ilişkin sözlerini defalarca tutması” ve Tatchell’in ülkenin LGBTQ+ hayranları hakkında verdiği sözleri tutmasıyla ilgili endişelerini dile getirmesine yol açtı.

Bullingham, eşcinsel çiftlerin halka açık öpüşme veya el ele tutuşma nedeniyle tutuklanma durumuna hazırlanmak amacıyla FA’nın Katar’daki yetkililere Dünya Kupası öncesinde bilgi verdiğini doğruladı.

Son altı aydır Katar makamlarına bu soruları soruyoruz” dedi.

“Bize konuştuğumuz her şey için kesinlikle doğru cevapları söylediler, hatta ‘gökkuşağı bayraklarına izin var mı?’ noktasına kadar. Evet, kesinlikle (izin verilir) yeter ki birisi gidip caminin dışına örtmese -bu bize verilen bir örnekti- ve bu şekilde saygısızlık edildi.

“Ama kesinlikle çok hoşgörülü olmaları ve doğru şekilde hareket etmeleri konusunda bilgilendirildiler. Ne zaman doğrudan bir soru sorsak, cevap alma eğilimindeyiz.”

Peter Tatchell, Dublin Onur Yürüyüşü’nde. (Sağlanan)

Ancak bu sözler Tatchell için çok az şey ifade ediyor.

“Bu, son zamanlarda eşcinselliği teşvik ettikleri gerekçesiyle alışveriş merkezlerindeki gökkuşağı renkli çocuk oyuncaklarına el koyan bir rejimdir” diyor.

“Katar, gökkuşağı bayraklarına izin verilip verilmeyeceği konusunda ikilemde kaldı. FIFA’nın baskısı altında önce evet dedi, sonra hayır dedi ve şimdi yine evet diyor. Bir daha fikrini değiştirmeyeceklerini ve onları yasaklamayacaklarını ve gökkuşağı bayrakları taşıyan insanları tutuklamayacaklarını kim söyleyebilir?”

Tutkulu kampanyacı, FA’nın tutuklanan LGBTQ+ Katarlılara dikkat etmediğini belirtti.

FA, LGBTQ+ topluluğuyla dayanışma sağlama umuduyla OneLove ayrımcılık karşıtı kampanyayı benimsiyor.

İngiltere kaptanı Harry Kane, 23 Eylül Cuma akşamı İtalya ile oynanacak Uluslar Ligi maçında ilk kez OneLove kol bandı takacak.

Kane, “Kaptanlar olarak hepimiz sahada birbirimizle rekabet ediyor olabiliriz ama her türlü ayrımcılığa karşı birlikte duruyoruz” dedi.

“Bu, toplumda bölünmenin yaygın olduğu bir zamanda daha da alakalı.

“Ekiplerimiz adına kol bandını birlikte takmak, dünya izlerken net bir mesaj gönderecek.”

Tatchell, OneLove sloganının “çok muğlak” olduğuna inanıyor ve tasarımı “uygun bir gökkuşağı değil”, ancak “LGBTQ+ eşitliğini desteklediği görülme tartışmasını önlemek için kasıtlı bir renk karışımı” olarak eleştirdi.

Ayrıca, sadece LGBTQ+ hayranlarından söz ederken ve kadın haklarına getirilen kısıtlamaları “tamamen” görmezden geldiğinden duyduğu endişeyi de dile getirdi.

Açıklamada yanıltıcı bir şekilde Katar’ın göçmen işçilerin koşullarında önemli iyileştirmeler yaptığı öne sürülüyor.

“Ödenmeyen ücretlerden, aşırı kalabalık gecekondu pansiyonlarından, hala iş değiştiremeyen ve yasadışı işe alım ücreti ödemek zorunda kalan işçilerden ve protesto edenlerin yakın zamanda tutuklanıp sınır dışı edildiğinden bahsetmeyi ihmal ediyor. Bu açıklama bir utanç ve karalamadır.”

Fed, yerel organizasyon komitesi tarafından, LGBTQ+ topluluğundan olanlar da dahil olmak üzere tüm taraftarların Katar’daki Dünya Kupası’nda güvende ve hoş karşılanacağına dair verilen güvenceler hakkında daha fazla ayrıntı talep etmeye devam ettiğini söyledi.

Bullingham ayrıca, Katar’daki göçmen işçiler için bir tazminat planı ve desteğe erişmelerine yardımcı olacak bir merkez oluşturulmasıyla ilgili bir güncelleme için futbolun küresel yönetim organı FIFA’ya lobi yaptığını da doğruladı.

Katar’ın Almanya büyükelçisinin, bir insan hakları kongresinde ülkesinin eşcinsellik için ölüm cezasını kaldırması için acil bir taleple karşı karşıya kalmasını takip ediyor.

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet