JPMorgan, Epstein Bağları İçin Hesaplaşmayla Karşı Karşıya Olduğundan Jamie Dimon Görevden Alınacak

JPMorgan, Epstein Bağları İçin Hesaplaşmayla Karşı Karşıya Olduğundan Jamie Dimon Görevden Alınacak

Jeffrey Epstein pek çok şeydi: cinsel tacizci, zengin ve güçlülerin dostu ve uzun yıllar ülkenin en büyük bankasının kazançlı müşterisi.

Şimdi banka, JPMorgan Chase, gözden düşmüş finansörle yaklaşık 15 yıllık ilişkisi için bir hesaplaşmayla karşı karşıya. onunla olan ilişkisinden yararlanıyordu.

Vakalardan kaynaklanan yeni ifşalar, banka çalışanlarının Bay Epstein’ın faaliyetini birkaç kez şüpheli olarak işaretlediğini gösteriyor, diğer belgeler ise Bay Epstein’ın bankadaki üst düzey yöneticilere aşina olduğunu ve ölümünden sonra bile onlara kolayca erişebildiğini gösteriyor. 2008 Florida’da genç bir kızdan fuhuş talep etmekten suçlu bulundu.

Geçen yılın sonlarında Manhattan’daki federal mahkemede açılan davalardan biri Bay Epstein’ın kurbanlarını temsil eden avukatlar tarafından, diğeri ise ABD Virjin Adaları hükümeti tarafından açılan davalar hızlı bir şekilde ilerliyor ve düzinelerce mağdurun ifadesi alındı, Virgin. Ada yetkilileri ve banka için çalışan kişiler ve Bay Epstein.

JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon’un bankanın Manhattan’daki genel merkezinde görevden alınmasının planlandığı Cuma günü, yargılama yeni bir aciliyet kazanacak.

Bay Epstein, üç yıl önce seks ticareti suçlamasıyla federal gözaltında tutulurken intihar ederek öldü. JPMorgan, onu on yıl önce bir müşteri olarak bıraktı. Davada dosyalanan belgelerin ve sergilerin çoğu mühür altında.

Banka tarafından hazırlanan ve geçen hafta bir mahkeme dosyasında yer alan bir belge, JPMorgan çalışanlarının Bay Epstein’ın bazı işlemleri hakkında çok sayıda şüpheli faaliyet raporu veya SAR dosyası sunduğunu gösteriyor. Bankanın “2000 ve 2019 yılları arasında Epstein Hesaplarıyla ilgili SAR’ları bildirmeye dahil olduğunu” söylediği yaklaşık dört düzine çalışanın adları yeniden düzenlendi.

Bankalar, bir işlemin kara para aklama veya dolandırıcılık içerebileceğinden şüphelendiklerinde federal düzenleyicilere bir SAR sunmalıdır. Raporlar gizli tutulur, çünkü yetkililere soruşturma için yol gösterebilirler, ancak işlemler meşru olabilir.

Bir JPMorgan sözcüsü, bankanın Bay Epstein’ın seks ticaretine karıştığını gösteren hiçbir şey bilmediğini söyledi. Davayla ilgili dosyalarda banka, 2011 yılında Florida’daki federal savcılara Bay Epstein hakkında herhangi bir aktif soruşturma olup olmadığını sorduğunu da açıkladı. Banka, savcıların herhangi bir soruşturmayı açıklamadığını söyledi.

The New York Times tarafından incelenen ayrı bir e-posta önbelleği ve kısmi takvim kayıtları, bankadaki üst düzey yöneticilerin Bay Epstein’a bir düzeyde aşina olduğunu gösteriyor.

Bay Epstein, Ekim 2011’de bankanın büyük varlık ve servet yönetimi bölümünün şu anki başkanı Mary C. Erdoes’e “Hala aramanızı bekliyorum” diye yazmıştı.

Bayan Erdoğan, “Cidden. Senin saatin 1. Bir hayat bul derdim … ama sen Ritz’desin ve biz değiliz. Bayan Erdoes, California’ya yeni indiğini ve ertesi gün Bay Epstein ile konuşacağını ekledi.

Bay Epstein’ın Manhattan’daki malikanesinde kaldığı sırada kullandığı e-postalar ve takvim kayıtları, ABD Virjin Adaları başsavcısına yapılan bir kamu kayıtları talebiyle elde edildi. JPMorgan’ın sözcüsü, varlıklı müşteriler ile banka yöneticileri arasındaki temasın nadir olmadığını söyledi.

The Times’a Virgin Adaları tarafından sağlanan e-postalar, Bay Epstein ve onunla en yakın bağları olan JPMorgan yöneticisi James E. Staley arasındaki yazışmaları da içeriyor.

Bazıları kişisel niteliktedir: 2015’te yapılan bir sohbette Bay Staley, Bay Epstein’a kızının üniversite sonrası planlarını tartışmak için buluşup görüşmeyeceğini sordu. 2011’de bir e-posta alışverişinde, Bay Epstein ve Bay Staley’nin ailesiyle bir akşam yemeği düzenlenmesi hakkında bir tartışma yaşandı.

Bay Epstein, Bayan Erdoes ve Bay Staley arasındaki diğer e-postalar potansiyel iş anlaşmalarını içeriyordu. Bay Epstein’ın banka, Bill & Melinda Gates Vakfı ve diğerleri arasında hayırsever bir ortaklık kurma çabalarına odaklanan bir dizi bilgi alışverişi. Ayrıca planı tartışmak için Bay Dimon ile görüşmek istedi.

Banka sözcüsü, Bay Epstein’ın Bay Dimon ile hiç görüşmediğini söyledi. Bay Epstein’ın Gates Vakfı ve JPMorgan ile önerdiği yardım fonu, Bay Gates’in Bay Epstein ile ilk tanıştığı 2011 yılında konuşma aşamasının ötesine hiçbir zaman geçmedi.

JPMorgan, 2013 yılında Bay Epstein ile bağlarını kopardı, ancak bu, bankanın uyum departmanının bazı üyelerinin onunla iş yapma konusunda alarma geçmesinden yıllar sonraydı. Ve ancak Bay Staley başka bir iş için ayrıldıktan sonra onu bıraktı.

The Times’ın daha önce bildirdiğine göre, Bay Staley ve Bayan Erdoes, kısmen zengin müşterilerin JPMorgan’ın özel bankacılık bölümüne gelmesine yardım ettiği için, 2008’deki suçunu kabul etmesinden sonra Bay Epstein’ı müşteri olarak tutmayı tercih ettiler.

Bay Epstein ile Jes olarak bilinen Bay Staley arasındaki ilişki, davanın ana sorusudur. Virgin Adaları avukatları, iki erkeğin genç kadınlar hakkında müstehcen e-postalar paylaştığını ve bazen Bay Epstein’ın Bay Staley’e “baştan çıkarıcı pozlardaki genç kadınların fotoğraflarını” gönderdiğini iddia etti.

Virgin Adaları, bankanın e-postalardan haberdar olması gerektiğini söyledi. Bay Staley, 2013’te JPMorgan’dan ayrıldı ve 2015’te Barclays’in CEO’su oldu. İngiliz düzenleyiciler tarafından Bay Epstein ile ilişkisini nasıl karakterize ettiğine dair bir soruşturmanın sonuçları nedeniyle 2021’de bu görevinden istifa etti.

JPMorgan, Bay Staley’in dahil olduğu herhangi bir uygunsuz davranıştan haberdar olmadığını söyledi. Ancak banka, Bay Staley’nin uygunsuz faaliyetlerde bulunduğu belirlenirse, ödemek zorunda kalabileceği her türlü zarardan sorumlu tutulabilmesi için onu üçüncü şahıslara ait bir davada sanık olarak gösterdi. Bu hafta bir federal yargıç, Bay Staley’nin davadan ihraç edilme girişimini reddetti.

Ne Bay Staley ne de avukatları yorum taleplerine yanıt vermedi, ancak mahkeme tutanaklarında, herhangi bir yanlış yaptığını reddetti ve herhangi bir seks kaçakçılığı operasyonundan haberi olmadığını söyledi.

Bay Epstein’ın kurbanlarının avukatları geçen hafta benzer bir davada, JPMorgan’dan Bay Epstein’ın birincil bankacısı olarak halefi olan Deutsche Bank’ın geçen hafta federal mahkemede açılan önerilen bir toplu davayı çözmek için 75 milyon dolar ödemeyi kabul etmesiyle büyük bir galibiyet elde etti. yıl. Alman bankası daha önce New York düzenleyicilerine 150 milyon dolar ceza ödemişti.

Deutsche Bank ile önerilen uzlaşma, JP Morgan ile yapılacak herhangi bir anlaşma için bir şablon olabilir. JPMorgan, Bay Epstein için 40 hesabı yönetmiş ve kurban olduğuna inanılan kadınlara yapılan ödemeler de dahil olmak üzere banka havalelerinin çoğunu gerçekleştirmişti.

David Boies ile birlikte davada Bay Epstein’ın kurbanlarını temsil eden hukuk ekibinin bir parçası olan Bradley Edwards, “JPM onun gerçek ortağıydı” dedi. “İki dava arasında gerçek bir karşılaştırma yok.”

Bugüne kadar, Bay Epstein’ın bir zamanlar 600 milyon dolar değerinde olan mülkü, 125’ten fazla kurbana 150 milyon doların üzerinde ödeme yaptı. Bu kurbanlar, Deutsche Bank ile önerilen anlaşmadan paranın bir kısmını almaya uygun olabilir.

JPMorgan’a karşı Virgin Adaları davası, bölgenin Bay Epstein’ın mirasıyla açılan dava sırasında topladığı bilgilerden doğdu. Virgin Adaları, Bay Epstein’ın St. Thomas merkezli işletmelerine verdiği on milyonlarca vergi avantajını geri almak için dava açmış ve Kasım ayında 105 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmıştı.

Virgin Adaları’nın Bay Epstein ile kendi anlaşmaları da yıllar içinde tartışmalara yol açtı. The Times’ın kamuya açık bir kayıt talebi aracılığıyla elde ettiği belgelere göre, hükümet sadece işletmelerine kazançlı vergi indirimleri sağlamakla kalmadı, aynı zamanda avukatlarının talebi üzerine 2012’de Bay Epstein için seyahat kısıtlamalarını hafifletti.

Seks suçlusu statüsü nedeniyle, Bay Epstein’ın herhangi bir seyahat planını yetkililere bildirmesi gerekiyordu, ancak belgelerin gösterdiğine göre, bu önceden bildirim, o sırada Virgin Adaları başsavcısı tarafından yaklaşık üç haftadan bir güne indirildi.

JPMorgan, bölgenin tazminat davası açacak durumda olmadığını iddia etmek için Virgin Adaları hükümetine yönelik bu eleştirilerden bazılarını değerlendirdi. Banka, Salı günü bir mahkeme dosyasında, ABD topraklarındaki yetkililerin Bay Epstein ile uzun bir yakınlık geçmişine sahip olduğunu ve “kızlar ve genç kadınlar eşliğinde USVI havaalanlarından geçerken diğer tarafa baktığını” söyledi.

Banka ayrıca, Bay Epstein’ın yerel politikacılara sık sık kampanya bağışları yaptığını ve Bay Epstein’ın şirketlerinde uzun süredir büro müdürü olan eski bir Virgin Adaları valisinin karısı olan Cecile de Jongh hakkında bilgi aradığını kaydetti. Ayrıca, Bay Epstein’ın işletmelerine büyük vergi indirimleri sağlayan kurumun başkanı olan ve şu anki vali olan Albert Bryan Jr.’ı görevden alacak.