İstifa çağrılarıyla karşı karşıya kalan Dünya Bankası başkanı iklim krizine cevabı değiştirdi

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, küresel ısınma konusundaki bilimsel fikir birliğini kabul edip etmediğini söylemeyi reddettiği için istifa baskısı altında Perşembe günü yaptığı açıklamada, sera gazı emisyonlarının iklim değişikliğine neden olduğunun açık olduğunu söyledi ve banka şefi olarak rekorunu savundu.

Malpass, personele verdiği bir notta ve CNN International’da kendisine iklim değişikliği inkarcısı olup olmadığı sorulan bir röportajda görüşlerini yeniden ifade etmeye çalıştı. Görüşleri, bu hafta halka açık bir etkinlik sırasında fosil yakıt yakmanın gezegeni ısıttığına inanıp inanmadığını söylemeyi reddetmesinin ardından incelemeye alındı.

Malpass, CNN International’a “Ben inkarcı değilim” dedi.

Malpass, “Sera gazı emisyonlarının fosil yakıtlar, metan, tarımsal kullanımlar, endüstriyel kullanımlar dahil olmak üzere insan yapımı kaynaklardan geldiği açık, bu yüzden bunu değiştirmek için çok çalışıyoruz.” Dedi.

Malpass, ABD Başkanı Joe Biden’ın yerine geçmesi için çağrıları yenileyen iklim savunucularının eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. Salı günü New York Times tarafından düzenlenen bir iklim etkinliğinde yaptığı açıklamalar, bankanın fosil yakıtları finanse etmeyi durdurmak için bir son tarih olmaması konusundaki endişeleri yeniden alevlendirdi.

2020’de gösterilen Malpass, Başkan Joe Biden’ın yerine geçmesi için yeniden çağrı yapan iklim savunucularının eleştirileriyle karşı karşıya kaldı. (Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

İklim finansmanı konulu bir panel sırasında sahnede konuşan Malpass’a defalarca “fosil yakıtların insan eliyle yakılmasının gezegeni hızlı ve tehlikeli bir şekilde ısıttığına” inanıp inanmadığı soruldu. “Bilmiyorum bile. Ben bilim adamı değilim” demeden önce soruyu atlatmaya çalıştı.

Trump tarafından aday gösterildi

Dünya Bankası’nın en büyük hissedarı olan Birleşik Devletler başkanı, geleneksel olarak Dünya Bankası başkanlarını, bankanın yönetim kurulunun onayına tabi olarak aday gösterir. Eski başkan Donald Trump, Malpass’ı 2019’da beş yıllık bir süre için aday gösterdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’ta bulunan Biden, gazetecilerin kendisine Malpass’a güvenip güvenmediğini sorduğunda yanıt vermedi. Beyaz Saray, tartışma hakkında yorum yapmadı.

Konuyu takip eden kaynaklar, Biden yönetiminin şimdiye kadar Malpass’ı görev süresi 2024’ün başlarında sona ermeden kaldırmak istemediğini, ancak bu haftaki yorumlarının, görüşlerini “açıklığa kavuşturma” çabalarına rağmen bu hesabı değiştirebileceğini söyledi.

Reuters tarafından Dünya Bankası personeline gönderilen bir notta Malpass, “hem gelişmiş ekonomilerde hem de gelişmekte olan ülkelerde kömür, motorin ve ağır akaryakıt kullanımındaki keskin artışın başka bir iklim krizi dalgası yarattığını” söyledi.

“Farklı bir ışıkta görülen her şey yanlış ve üzücü” diye ekledi.

Aktivistler ve eski iklim savunucuları, Banka’nın iklim eylemi konusunda yetersiz kaldığından endişe ediyor. Geçen yıl, 70’in üzerinde sivil toplum kuruluşu, eylem eksikliğini öne sürerek Malpass’ın değiştirilmesi için ortaklaşa çağrıda bulundu.

Bir sözcü, Dünya Bankası’nın 2010’dan bu yana herhangi bir kömür yatırımı yapmadığını ve yönetim kurulunun 2013 yılında kömürle çalışan elektrik santrallerinin finansmanını sınırlamayı kabul ettiğini söyledi. 2019’da Banka, yukarı yönlü petrol ve gaz operasyonlarına fon sağlamayı durdurdu.

Ancak şimdiye kadar Avrupalı ​​yönetim kurulu üyelerinin ve iklim kampanyacılarının fosil yakıt finansmanını tamamen ortadan kaldırma baskısına direndi.

Doğalgaz projesine yatırım

Geçen yıl Ocak ayında, Bankanın yönetim kurulu Mozambik’te milyarlarca dolarlık bir sıvılaştırılmış doğal gaz projesine 620 milyon dolarlık bir yatırımı onayladı ve iklim aktivistlerinden eleştiri aldı.

Kanada Maliye Bakanı Chrystia Freeland’ın bir sözcüsü Malpass’ın Salı günü yaptığı açıklamalar hakkında yorum yapması istendiğinde, Dünya Bankası’nın iklim değişikliği eylemini yönlendirmede çok önemli bir rol oynadığını söyledi.

Sözcü Adrienne Vaupshas, ​​”()Dünya Bankası liderliği bu küresel girişimin tamamen arkasında durmalıdır.” dedi.

Temsilciler Meclisi’nin finansal hizmetler komitesi başkanı ABD’li milletvekili Maxine Waters, Malpass’ın yorumlarının Dünya Bankası’nın iklim değişikliğini ele alma taahhüdünü sorguladığını söyledi.

Waters, “Bu, bankanın yoksulluğu hafifletme ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etme misyonu da dahil olmak üzere diğer tüm alanlardaki alaka düzeyini tehdit ediyor” dedi.

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet