İsrail'de küstah Netanyahu'nun yargı reformu planlarına dayanması nedeniyle 100.000'den fazla protesto gösterisi

İsrail’de küstah Netanyahu’nun yargı reformu planlarına dayanması nedeniyle 100.000’den fazla protesto gösterisi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, üçüncü hafta sonu için ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde büyük kalabalıklar toplanırken, hükümetinin yargı reformu planlarına karşı protestoları reddediyor.

İsrail medyasına göre Cumartesi günkü protestolar 130.000 kadar insanı Tel Aviv’in merkezine çekerken, diğer protestolar Kudüs, Hayfa ve Beersheba şehirlerinde gerçekleşti.

Protestocular, yeni hükümetin İsrail parlamentosu Knesset’e Yüksek Mahkeme kararlarını bozma yetkisi verme girişiminin, mahkemeler tarafından bakanlar üzerindeki demokratik denetim ve dengeyi tehdit edeceğini savunuyorlar.

Ancak Netanyahu, sol muhaliflerin İsrail tarihindeki en sağcı hükümetlerden birini ortaya çıkaran geçen Kasım seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeyi reddetmesi olduğunu söylüyor.

İsrailli protestocular Cumartesi günü sahil kenti Tel Aviv’de Netanyahu’nun yeni hükümetine karşı bir mitinge katıldılar. (Getty Images aracılığıyla Jack Guez/AFP)

Protestolara ek olarak, ülkenin başsavcısının Netanyahu’dan Yüksek Mahkeme’nin vergi suçlarından hüküm giymesi nedeniyle bir hükümet görevinden diskalifiye edilmesine karar vermesinin ardından önemli bir kabine müttefikini kovmasını istemesinin ardından Netanyahu hükümeti üzerinde baskı arttı.

Netanyahu’nun mahkeme kararına kulak vermesi beklenirken, bu sadece ülkedeki yargı sistemi ve mahkemelerin gücü konusundaki uçurumu derinleştirdi.

Tartışmalı yargı reformları

Hükümetin aktivist yargıçların aşırı erişimini engellemek için gerekli olduğunu söylediği planlar, aralarında avukatların da bulunduğu grupların şiddetli muhalefetini çekti ve İsrail toplumunda zaten derin olan siyasi bölünmeleri genişleterek iş dünyası liderleri arasında endişelere yol açtı.

Protestocular, hükümetin adli atamalar üzerindeki kontrolünü sıkılaştıracak ve Yüksek Mahkeme’nin hükümet kararlarını gözden geçirme yetkilerini sınırlayacak planların geçmesi halinde İsrail demokrasisinin geleceğinin tehlikede olduğunu söylüyor.

Uzun, beyaz, kıvırcık saçlı bir adam, taç takan gülümseyen bir adamın yüzüne sahip bir tabela tutar.
İsrailli bir protestocu, Tel Aviv’de hükümetine karşı düzenlenen bir gösteri sırasında Netanyahu’nun bir maketini taşıyor. (Jack Guez/AFP/Getty Images)

Yargıçların bağımsızlığını tehdit etmenin ve hükümet ile parlamentonun denetimini zayıflatmanın yanı sıra, planların azınlıkların haklarını baltalayacağını ve daha fazla yolsuzluğa kapı açacağını söylüyorlar.

64 yaşındaki Amnon Miller, çoğu beyaz ve mavi İsrail bayrakları taşıyan protestocuların arasında “Demokrasi için savaşıyoruz” dedi. “Bu ülkede 30 yıl orduda özgürlüğümüz için savaştık ve bu hükümetin özgürlüğümüzü almasına izin vermeyeceğiz.”

Bir protestocu olan Lior Student, Associated Press’e “Bütün nesiller endişeli. Bu bir şaka değil” dedi. “Bu, demokrasinin tamamen yeniden tanımlanmasıdır.”

Geceleri bayraklar ve pankartlar tutan bir protestocu kalabalığı.
İsrailli protestocular Cumartesi günü Tel Aviv’de Netanyahu hükümetine karşı düzenlenen mitinge katıldı. (Ahmad Gharabli/AFP/Getty Images)

İnsanlar geceleri gökdelenlerin altında duran büyük bir kalabalığın önünde uzun bir gökkuşağı bayrağı tutuyor.
Tel Aviv’deki miting sırasında diğerleri gökkuşağının renklerinde bir pankart açarken, kostüm giyen bir İsrailli İbranice ‘demokrasiyi kurtar’ yazan bir pankart kaldırıyor. (Jack Guez/AFP/Getty Images)

Başbakan’ın mahkeme savaşı

Bu ay göreve başlayan yeni hükümet, Netanyahu’nun Likud partisi ile kapsamlı bir değişiklik yapma yetkileri olduğunu söyleyen daha küçük dini ve aşırı sağcı milliyetçi partiler arasındaki bir ittifak.

Kendisi de inkar ettiği yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan Netanyahu, bir parlamento komitesi tarafından incelenmekte olan yargı reformu planlarını, hükümetin üç erki arasında uygun bir dengeyi yeniden tesis edeceklerini söyleyerek savundu.

Yüz maskesi ve siyah beyaz çizgili kostüm giyen bir adam protestocu kalabalığının arasında duruyor.
Netanyahu kostümü giyen İsrailli bir adam Cumartesi günü Tel Aviv’deki mitinge katıldı. (Jack Guez/AFP/Getty Images)

Likud uzun süredir Yüksek Mahkeme’yi, siyasi nedenlerle yetkileri dışındaki alanlara tecavüz ettiğini söylediği solcu yargıçların hakimiyetinde olmakla suçladı. Mahkemenin savunucuları, hükümetin eylemlerini kontrol altına alacak resmi bir anayasaya sahip olmayan bir ülkede hesap verebilirliğin sağlanmasında mahkemenin hayati bir rol oynadığını söylüyor.

Tel Aviv’deki bir protestocu, yargı değişikliklerinin Netanyahu’yu koruma amaçlı olduğunu düşündüğünü söyledi. “Amaç yalnızca bir kişiyi ve yalnızca bir kişiyi kurtarmak – bu Bay Netanyahu, duruşmasından ve ben bu yüzden buradayım.”

İsrail Demokrasi Enstitüsü tarafından geçen hafta yayınlanan bir anket, sol görüşlü İsrailliler arasında Yüksek Mahkeme’ye olan güvenin sağdakilere göre belirgin şekilde daha yüksek olduğunu, ancak mahkemenin yetkilerini zayıflatmak için genel bir desteğin olmadığını gösterdi.

DİNLEMEK | İsrail’in yeni hükümeti sağa saptı, tartışmalara yol açtı:

Mevcut26:28İsrail’de yargı reformu önerisi protesto edildi

İsrail’de önerilen yargı reformu, binlerce kişiyi protesto için sokaklara çıkmaya sevk etti. The Century Foundation adlı düşünce kuruluşunda çalışan ve siyasi analist olan Dahlia Scheindlin ile konuşuyoruz; Kanada’daki İsrail Büyükelçiliği sözcüsü ve kamu diplomasisi birinci sekreteri Eli Lipshitz; ve Filistin Kurtuluş Örgütü müzakere ekibinin eski danışmanı ve avukat Diana Buttu.