İngiliz hükümeti, cinsiyetin kendini tanımasına izin veren İskoç yasasını engellemeyi planlıyor

İngiliz hükümeti, cinsiyetin kendini tanımasına izin veren İskoç yasasını engellemeyi planlıyor

İngiliz hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İskoçya’daki insanların cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmelerini kolaylaştıran yeni bir yasayı engelleyeceğini söyleyerek, transseksüel hakları savunucuları ve Edinburgh’daki milliyetçi İskoç yönetimi arasında çatışmalara yol açtı.

İskoçya Dışişleri Bakanı Alister Jack, tasarının kraliyet onayını almasını engelleyeceğini söyledi – yasayı yasalaştıran son formalite – “İngiltere çapında eşitlik yasası” ile çeliştiği endişesiyle. Bu yasa, diğer şeylerin yanı sıra, kadınların ve kız çocuklarının soyunma odaları ve sığınma evleri gibi tek cinsiyetli alanlara erişimini garanti ediyor.

İskoç hükümetinin İngiltere Yüksek Mahkemesi’ndeki karara itiraz etmesi muhtemel.

İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon, Başbakan Rishi Sunak’ın Muhafazakar hükümetinin kararını geçen ay onaylayan İskoç Parlamentosu’na “tam cepheden bir saldırı” olarak nitelendirdi.

İskoçya hükümeti “mevzuatı savunacak ve İskoçya Parlamentosu için ayağa kalkacak” dedi Twitter’da. Westminster’ın bu vetosu başarılı olursa, birçoğunun ilki olacak” dedi.

Eylül ayında gösterilen İngiltere’nin İskoçya Dışişleri Bakanı Alister Jack, İskoçya yasalarının ‘Büyük Britanya çapındaki eşitlik yasası’yla çeliştiğini söylüyor. (Alberto Pezzali/The Associated Press)

Mevzuat İskoçya’yı Birleşik Krallık’tan ayıracak

İskoç tasarısı, İskoçya’da 16 yaş ve üstü kişilerin kimlik belgelerindeki cinsiyet tanımını kendi beyanlarıyla değiştirmelerine izin vererek, tıbbi bir cinsiyet disforisi teşhisi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, değişikliğin yasal olarak kabul edilmesinden önce transların ifade edilen farklı bir cinsiyette yaşamaları gereken süreyi kısaltıyor – yetişkinler için iki yıldan üç aya ve 16 ve 17 yaşındaki insanlar için altı aya.

Mevzuat, İskoçya’yı, bireylerin yasal amaçlarla geçiş yapabilmesinden önce tıbbi bir teşhisin gerekli olduğu Birleşik Krallık’ın geri kalanından ayırır.

Edinburgh’daki İskoç Ulusal Partisi liderliğindeki hükümet, yasal değişikliğin trans bireylerin cinsiyet kimliklerine uygun resmi belgeler almalarına izin vererek yaşamlarını iyileştireceğini söylüyor.

Muhalifler, yırtıcı erkeklerin, ev içi şiddet mağdurları için sığınaklar gibi kadınlara yönelik alanlara erişmesine izin verme riskinin olduğunu iddia ediyor. Diğerleri, geçiş için asgari yaşın 18’de kalması gerektiğini savunuyor.

İngiltere ‘bu kararı hafife almamıştı’

İskoçya, Birleşik Krallık’ın bir parçasıdır, ancak Galler ve Kuzey İrlanda gibi, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere alanlarda geniş yetkilere sahip kendi yarı özerk hükümetine sahiptir.

İskoç hükümeti ve Parlamentosu çeyrek asır önce kurulduğundan bu yana ilk kez bir Birleşik Krallık hükümeti bir İskoç yasasını engelliyor. Hareket, İskoçya’nın İngiltere’den ayrılıp bağımsız bir ülke olmasını isteyen milliyetçilere yem sağlayacak.

İngiltere’nin İskoçya’dan sorumlu bakanı Jack, “bu kararı hafife almadığını” söyledi.

Sturgeon’a yazdığı bir mektupta, “Yasal cinsiyetlerini değiştirme sürecinden geçen trans bireyler saygımızı, desteğimizi ve anlayışımızı hak ediyor” dedi. “Bugünkü kararım, mevzuatın GB çapında eşitlik korumalarının işleyişine ilişkin sonuçlarıyla ilgili.”

Lordlar Kamarası’nın İşçi Partisi üyesi ve insan hakları grubu Liberty’nin eski yöneticisi Shami Chakrabarti, Sunak hükümetinin devreye girerek “kültür savaşları” başlatmaya çalışıyor olabileceğini, ancak yasal olarak “haklı olabileceklerini” söyledi.

BBC’ye verdiği demeçte, “En azından, İskoçya’da olanların, Birleşik Krallık çapında faaliyet gösterdiği için mevzuat üzerinde potansiyel bir etkisi olduğu tartışılabilir.”

Cinsiyetin kendini tanıması Kanada’da yasaldır. Federal düzeyde, bireyler öz beyan yoluyla pasaportlarında cinsiyet değişikliği talebinde bulunabilirler. Eyalet hükümeti belgelerinde değişen cinsiyet belirteçleriyle ilgili düzenlemeler eyaletten eyalete değişir.

Arjantin, Yeni Zelanda, Danimarka ve İzlanda da dahil olmak üzere dünyadaki diğer bazı ülkeler de cinsiyetin kendini tanımasını yasallaştırdı. Geçen ay, İspanya parlamentosu İskoçya’nınkine benzer bir yasa tasarısını onayladı.