IAEA, güvenlik endişeleri nedeniyle tüm Ukrayna nükleer santrallerine personel koyuyor

IAEA, güvenlik endişeleri nedeniyle tüm Ukrayna nükleer santrallerine personel koyuyor

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı başkanı Rafael Grossi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülkeye karşı savaşı şiddetlenirken ciddi kaza riskini azaltmak için Ukrayna’nın dört nükleer santraline uzman ekipler yerleştirdiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’e bağlı IAEA, Ukrayna’nın ve Avrupa’nın Zaporizhzhia’daki Rus kuvvetleri tarafından tutulan en büyük nükleer santralinde zaten kalıcı bir varlığa sahip.

IAEA’nın Ukrayna’nın tüm nükleer tesislerinde toplamda en az 11 personelle kalıcı varlığı, kurum için benzeri görülmemiş bir genişlemeye işaret ediyor. IAEA teknisyenleri ayrıca, 1986’da serpinti Avrupa’nın çoğuna yayılan ölümcül bir nükleer kazanın meydana geldiği ve şu anda kapalı olan nükleer santral Chornobyl’de olacak.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Kiev’deki hükümet merkezinde Grossi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Yarından itibaren Ukrayna’daki tüm nükleer tesislerde iki bayrak olacak; biri Ukrayna’nın ve ikincisi uluslararası nükleer ajansın bayrağı olacak.” Çarşamba günü.

Grossi’nin Ukrayna’ya IAEA desteği sözü, ülke hafta sonu Rusya’nın güneydoğudaki Dnipro kentinde bir apartmana düzenlediği ve 45 sivilin ölümüne neden olan füze saldırısı ve Çarşamba günü Kiev bölgesindeki bir anaokuluna düşen helikopter kazasının ülkenin içişleri bakanını öldürmesinden sonra geldi. ve yaklaşık bir düzine diğerleri.

‘Sadece sembolik değil’

Gönüllüler, 9 Ekim 2022 Pazar, Ukrayna’nın Zaporizhzhia kentindeki bir yerleşim bölgesine düzenlenen Rus saldırısından sonra çok sayıda evin yıkıldığı bir alandaki enkazı temizlemek için çalışıyor. Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhzhia nükleer santrali, o zamandan beri Rus kuvvetleri tarafından işgal altında. savaşın başlarında. (Leo Correa/The Associated Press)

Grossi, IAEA bayrağını çekmek ve her nükleer tesise personel yerleştirmek için bu hafta Ukrayna’ya geldi ve Çarşamba günü Çornobil’i ve Salı günü Rivne’yi ziyaret etti. Yetkili, personelin Ukrayna hükümeti tarafından “talep edildiği sürece” tesiste kalacağını söyledi.

Grossi, Ukrayna’da dalgalanan IAEA bayraklarının “sadece sembolik olmadığını” söyledi. “Duruma bağlı olarak farklı zorluk ve sorunlarla karşı karşıya kalan her tesise bu çok zor zamanda tavsiye ve teknik destek sağlayacak güvenlik ve güvenlik alanında en tanınmış uzmanlardan bazılarının varlığını yansıtacak ve gösterecekler.”

Shmyhal ayrıca, IAEA’dan Rusya’nın Atom Ajansına yaptırımlar uygulamasını, Moskova’yı IAEA içindeki hak ve ayrıcalıklardan mahrum etmesini ve ülke ile her türlü nükleer işbirliğini durdurmasını istediğini söyledi. Grossi, kararın üye devletlere bırakılacağını söyledi.

Santralin ana hatları uzaktan görülüyor
Zaporizhzhia nükleer santrali uzaktan görülüyor. IAEA uzmanlarının kalıcı olarak kurulmasını sağlayacak birkaç tesisten biridir. (Leo Correa/The Associated Press)

IAEA, Zaporizhzhia’da güvenlik bölgesi kurmak istiyor

IAEA uzmanları, şu anda 11. ayına giren Rusya savaşı devam ederken nükleer kazaları önlemek ve nükleer emniyet ve güvenlik sistemlerini izlemek için her tesisteki teknik uzmanlığı derinleştirecek. Grossi, misyonların Ukrayna hükümetinin talebi üzerine kurulduğunu söyledi.

Başbakan, Ukraynalıların savunmasını “(tesislere basitçe saldırılar olduğu için) yaptı” dedi. “Herhangi bir nükleer kazadan kaçınmak istiyoruz, bu nedenle güvenlik ve koruma için IAEA’ya başvurduk.”

Zaporizhzhia nükleer santrali, Ukrayna ve Rus güçleri arasında devam eden çatışmaların ön cephesinde bulunuyor. Rus kuvvetleri tesisi Mart ayında ele geçirdi ve o zamandan beri defalarca ateş altında kaldı. Oradaki altı reaktörün tamamı şu anda kapatıldı, ancak tesis güvenlik nedenleriyle hala elektrik şebekesine bağlı.

Grossi, IAEA’nın dört aydan uzun süredir var olduğu Zaporizhzhia çevresinde bir nükleer güvenlik ve güvenlik koruma bölgesi kurulması için baskı yapıyor.

Grossi Salı günü erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Çok ihtiyaç duyulan koruma bölgesini mümkün olan en kısa sürede gerçeğe dönüştürmek konusunda kararlıyım. Ukrayna ve Rusya ile istişarelerim, olması gerektiği kadar hızlı olmasa da ilerleme kaydediyor.”

Basın toplantısında, IAEA’nın bölgenin kurulması konusunda Ukrayna hükümeti ile hala istişare içinde olduğunu söyledi. İyi bir sonuca daha yakınız dedi.