Güney, Kuzey Kore'nin doğu kıyısına balistik füze fırlattığını söyledi

Güney, Kuzey Kore’nin doğu kıyısına balistik füze fırlattığını söyledi

Dünya

Güney Kore ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin doğu kıyısına balistik füze fırlattığını söyledi. Fırlatma, Güney Kore ve ABD’nin son yıllardaki en büyük ortak askeri tatbikatlarını gerçekleştirmeleri sırasında yapılan bir dizi silah testinin sonuncusuydu.

Fırlatma, Pyonyang’ın bir denizaltından seyir füzelerini test etmesinden sadece 2 gün sonra gerçekleşti.

Seul tren istasyonundaki bir TV ekranı, Cuma günü Kuzey Kore füze fırlatmalarının bir görüntüsünü gösteriyor. (Ahn Young-joon/The Associated Press)

Güney Kore ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin doğu kıyısına balistik füze fırlattığını söyledi. Fırlatma, Güney Kore ve ABD’nin yıllardır en büyük ortak askeri tatbikatlarını yürüttüğü bir dizi silah testinin sonuncusuydu.

Füzenin uçuş menzili de dahil olmak üzere diğer ayrıntılar hemen mevcut değildi.

Fırlatma, Kuzey Kore’nin bir denizaltından iki stratejik seyir füzesi denemesinden iki gün sonra ve ABD ile Güney Kore, Kuzey’in büyüyen tehditlerine karşı büyük askeri tatbikatlar yürütürken gerçekleşti.

Pazartesi günü, Güney Kore ve Amerikan kuvvetleri, 2017’den beri görülmemiş bir ölçekte “Özgürlük Kalkanı 23” olarak adlandırılan 11 günlük ortak tatbikatlara başladı.

Kuzey Kore, işgal için bir prova olarak müttefiklerin tatbikatlarına uzun süredir sinirleniyor.

Pazar günü Kuzey Kore, “ABD ve Güney Kore’nin savaş provokasyonlarının kırmızı çizgiye ulaştığını” belirterek, “önemli pratik” savaş caydırıcılık önlemleri almaya karar verdiğini söyledi.

Düzeltmeler ve açıklamalar|Bir haber ipucu gönderin|