Geçen Yıl Ağrı Kaynağı Olan Benzin Fiyatları Çok Düştü

Geçen Yıl Ağrı Kaynağı Olan Benzin Fiyatları Çok Düştü

Bu Anma Günü hafta sonu arabalarını dolduran Amerikalılar, en azından benzin fiyatlarının hızla yükseldiği bir yıl öncesine kıyasla bir mola verecek.

Normal benzinin ulusal ortalama fiyatı, bir yıl öncesine göre galon başına tam bir dolar daha düşük. Sürücüler Mayıs 2022’de 4,60 doların üzerinde ödeme yaptı ve fiyatlar Haziran’ın ikinci haftasında 5 dolara ulaştı. Motor kulübü AAA’ya göre bu hafta normal benzin için galon başına 3,50 dolardan biraz fazla ödediler.

Pek çok enerji uzmanı, küresel petrol arzında büyük bir kesinti olmaması durumunda fiyatların yazın büyük bölümünde bu seviyelerde kalmasını beklediklerini söyledi.

Benzin fiyatları sokak köşelerinde büyük renkli tabelalara asıldığı için, tüketiciler üzerinde, özellikle daha eski, daha az yakıt verimli araçlar kullanan ve hayatlarının büyük bir bölümünü harcayan orta ve düşük gelirli insanlar üzerinde güçlü bir psikolojik etkiye sahip olabilir. zengin insanlardan daha fazla enerji geliri.

“Parayı kurtarmaktan kim mutlu olmaz ki?” dedi, kamyonetini Uber aracılığıyla teslimat yapmak ve yolculuk teklif etmek için kullanan 46 yaşındaki Eddie White. Günde en az bir kez dolduran Houston bölgesinde yaşayan Bay White, haftada yaklaşık 420 dolar biriktirdiğini söyledi. Bu parayı, sigorta eksperliği yapmasına yardımcı olacak dersler için ödeme yapmak için kullanıyor.

22 yaşındaki Aaron Hawkins bir telefon dükkanı işletiyor ve Ordu Rezervinde hizmet veriyor. Rezerv görevleri, Houston ile Baton Rouge, La arasında düzenli olarak araba kullanmasını gerektiriyor. Benzinden ayda 150 ila 200 dolar tasarruf ettiğini söyledi.

Düşük fiyatlar hakkında “Herkes için çok daha iyi” dedi.

Fiyatlar, geçen yıl Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra yükseldi. Petrol tüccarları, işgale yanıt olarak ABD ve müttefiklerinin ülkeye uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Rusya ihracatının düşmesini bekliyordu.

Savaş hala devam ediyor, ancak Rusya petrolünü başta Çin ve Hindistan olmak üzere büyük ölçüde indirimli fiyatlarla satmaya devam etmenin bir yolunu buldu. Sonuç olarak, küresel petrol arzı bol olmaya devam ediyor. Ayrıca, ABD ve diğer sanayileşmiş ülkelerin, fiyatlar yükselirken stratejik rezervlerinden petrol çıkarmalarına da yardımcı oldu.

Aynı zamanda, petrole ve ondan üretilen yakıtlara olan talep artmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nde motor yakıtlarının kullanımı geçen yıla göre pek değişmedi ve henüz pandemi öncesi seviyelere ulaşmadı. Ama bu değişmeye başlıyor olabilir. Benzin talebi geçen ay arttı ve AAA, geçen yıla göre tatil hafta sonu seyahatlerinde yüzde 7’lik bir artış öngörüyor.

Arzın birçok tüccar ve analistin beklediğinden daha güçlü ve talebin daha zayıf olması nedeniyle, ABD gösterge petrol fiyatı geçen yaz varil başına yaklaşık 120 dolardan Perşembe günü kademeli olarak varil başına 72 dolara düştü.

Fiyatlar geçen ay Suudi Arabistan, Rusya ve diğer büyük petrol üreticilerinin üretimi günde 1,1 milyon varil, yani küresel arzın yüzde 1’inden biraz fazlasını azaltacaklarını açıklamasının ardından kısa bir süre yükseldi.

Ancak bu ralli birdenbire sona erdi ve son haftalarda petrol fiyatları düşüyor. Birçok tüccar, Federal Rezerv’in enflasyonu düşürmek için tasarlanan faiz oranı artışlarının ekonomiyi yavaşlatacağından ve bir durgunluğa neden olabileceğinden giderek daha fazla endişe duyuyor. Avrupa’daki merkez bankaları da benzer politikalar izliyor.

Başkan Biden ile Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri arasındaki borç tavanı müzakerelerinin durdurulması nedeniyle son haftalarda resesyon korkuları da arttı. Bir araştırma ve danışmanlık şirketi olan Eurasia Group’un bir raporuna göre, dünyanın en kalabalık ülkeleri olan Çin ve Hindistan’ın beklendiği kadar yakıt almadığına dair işaretler de petrol fiyatlarını düşürdü.

Bir danışmanlık firması olan ESAI Energy’de talep analizi başkanı Linda Giesecke, “Geçen yıl, talepte daha yüksek ve arzda daha düşük bir büyüme yaşadınız” dedi. “Bu yıl, talep ve arz nispeten dengeli.”

Petrol Fiyatı Bilgi Servisi küresel enerji analizi başkanı Tom Kloza, yaklaşık iki yıldır yüksek enflasyonla mücadele ettikten sonra, birçok Amerikalı’nın benzin ve dizeli nasıl ve nereden satın aldıklarını değiştirmiş göründüğünü söyledi. Pek çok kişi, genellikle bağımsız benzin istasyonlarından daha düşük fiyatlar sunan büyük perakendecilerden yakıt almaya başladı.

Bay Kloza, “Costcos, BJ’ler, Sam’s Clubs, Buc-ees, süpermarketler, hepsi 2020’den 2022’ye kadar pazar payını aldı ve bundan vazgeçmiyorlar,” dedi. Exxon ve Chevron gibi büyük petrol şirketlerinin markalarını kullanan ancak genellikle ailelere veya küçük işletmelere ait olan benzin istasyonlarına atıfta bulunarak, “Dışarıdaki küçük adam için daha zor,” diye ekledi.

Depo mağazaları ve diğer büyük perakendeciler, rafinerilerle en iyi anlaşmaları yaptıkları ve benzinlerini toptan aldıkları için daha düşük fiyatlar sunabilir.

Fiyatları düşüren bir diğer faktör de elektrikli araçların artan popülaritesidir. Pille çalışan araçlar, önümüzdeki on yıl içinde fosil yakıtlara olan talebin azaltılması ve iklim değişikliğinin sınırlandırılması açısından giderek daha önemli hale gelebilir.

Gaz fiyatlarını izleyen bir şirket olan GasBuddy’nin petrol analizi başkanı Patrick De Haan, normal gazın ulusal ortalama fiyatının bu yaz galon başına 4 doların altında kalmasını beklediğini söyledi. Tüketicilerin Anma Günü hafta sonu boyunca benzine geçen yıldan 1,6 milyar dolar daha az harcayacağını tahmin etti. Enerji Departmanı geçtiğimiz günlerde, bu yaz benzinin ortalama ulusal fiyatının galonu 3,40 dolar olacağını ve geçen yıla göre yaklaşık yüzde 20 daha düşük olacağını tahmin etti.

Tabii ki, kısmen devlet gaz vergilerindeki farklılıklar ve emlak, işçilik ve diğer harcamaların maliyeti nedeniyle fiyatlar ülke genelinde büyük farklılıklar gösteriyor. Enerji Departmanı, Batı Yakası’ndaki ortalama benzin fiyatının bu yaz galonu 4,30 dolar olacağını ve ulusal ortalamanın yaklaşık 90 sent üzerinde olacağını tahmin ediyor.

Benzin fiyatları genellikle insanların daha fazla araç kullandığı Nisan ve Eylül ayları arasında en yüksek seviyededir. Ek olarak, yazlık benzinin üretimi daha pahalı olma eğilimindedir çünkü kirlilik düzenlemeleri benzinin farklı şekilde karıştırılmasını gerektirir.