Ekvador'da meydana gelen şiddetli depremde en az 12 kişi öldü

Ekvador’da meydana gelen şiddetli depremde en az 12 kişi öldü

Güçlü bir deprem Cumartesi günü Ekvador’un güneyini ve kuzey Peru’yu sallayarak en az bir düzine insanı öldürdü, diğerlerini moloz altında mahsur bıraktı ve kurtarma ekiplerini enkaz ve devrilmiş elektrik hatlarıyla dolu sokaklara gönderdi.

ABD Jeoloji Araştırması, Ekvador’un en büyük ikinci şehri olan Guayaquil’in yaklaşık 80 kilometre güneyinde, Pasifik Kıyısı’nın hemen dışında ortalanmış, yaklaşık 6,8 büyüklüğünde bir deprem bildirdi.

Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso gazetecilere verdiği demeçte, 12 kişinin ölümüne neden olan depremin “şüphesiz … halkta alarm yarattığını” söyledi. Bir Twitter gönderisinde, insanlardan sakin olmalarını da istedi.

Risk Yönetimi Sekreteri Cristian Torres bir radyo röportajında, kurbanlardan 11’inin kıyı eyaleti El Oro’da ve birinin dağlık Azuay eyaletinde öldüğünü söyledi.

Güney Amerika ülkesinin acil durum müdahale kuruluşu Risk Yönetimi Sekreterliğine göre, Azuay’ın Cuenca’daki Andean topluluğundaki kurban, bir evin molozunun altında kalan bir araçtaki bir yolcuydu.

Rıhtımdan ayrılmış Puerto Bolivar Deniz Müzesi, Cumartesi günü Ekvador’un Machala kentinde meydana gelen depremin ardından kısmen sular altında kaldı. (Jorge Sanchez/The Associated Press)

El Oro’da ajans ayrıca çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığını bildirdi. Machala mahallesinde, iki katlı bir ev insanlar tahliye edilemeden çöktü, bir iskele çöktü ve bir binanın duvarları çatlayarak bilinmeyen sayıda insanı mahsur kaldı.

Ajans, Ekvador Ulusal Polisi hasarı değerlendirirken itfaiyecilerin insanları kurtarmak için çalıştığını, arızalı hatların telefon ve elektrik hizmetini kesintiye uğratmasının işlerini daha da zorlaştırdığını söyledi.

Machala sakini Fabricio Cruz, üçüncü kattaki dairesinde güçlü bir sarsıntı hissettiğini ve televizyonunun yere düştüğünü gördüğünü söyledi. Hemen dışarı yöneldi.

34 yaşındaki bir fotoğrafçı olan Cruz, “Komşularımın nasıl bağırdığını duydum ve çok fazla gürültü vardı” dedi. Etrafına baktığında çevredeki evlerin çökmüş çatılarını fark ettiğini sözlerine ekledi.

Polis ve itfaiyeciler, bir yolun karşısına serpiştirilmiş küçük bir tuğla ve beton yığınının arkasında bir kalabalığın içindeler.
Ekvador’un Cuenca kentinde Cumartesi günü meydana gelen depremden sonra hasar görmüş bir araba ve bir evin enkazı görülüyor. (Rafa Idrovo Espinoza/Reuters)

Ülkenin cumhurbaşkanı Lasso, Cumartesi günü El Oro’ya gideceğini söyledi.

Başkent Quito’nun yaklaşık 270 kilometre güneybatısındaki Guayaquil’de yetkililer, binalarda ve evlerde çatlakların yanı sıra bazı duvarların yıkıldığını bildirdi. Yetkililer, üç milyondan fazla insanın yaşadığı bir metro bölgesini demirleyen Guayaquil’deki üç araç tünelinin kapatılması emrini verdi.

Sosyal medyada paylaşılan videolar, Guayaquil sokaklarında ve çevredeki topluluklarda toplanan insanları gösteriyor. İnsanlar evlerinin içine düşen nesnelerin olduğunu bildirdi.

Ev eşyaları hasarlı bir binanın yakınında suda yüzer.
Cumartesi günü Machala’da meydana gelen depremin ardından ev eşyaları suda yüzüyor. (Erick Feijoo/The Associated Press)

İnternette yayınlanan bir videoda, set sallanırken stüdyo masasından fırlayan bir TV şovunun üç çapası gösterildi. Başlangıçta küçük bir deprem olarak silkelemeye çalıştılar ama kısa süre sonra kameradan kaçtılar. Bir spiker, gösterinin ticari bir ara vereceğini belirtirken, bir diğeri “Aman Tanrım, Tanrım” diye tekrarladı.

Ekvador Olumsuz Olayları İzleme Müdürlüğü’nden gelen bir rapor, bir tsunami tehdidini dışladı.

Deprem, Ekvador ile kuzey sınırından orta Pasifik kıyısına kadar Peru’da da hissedildi. Hemen hiçbir ölüm veya yaralanma bildirilmedi. Yetkililer, Tumbes’in kuzey bölgesinde bir ordu kışlasının eski duvarlarının çöktüğünü söyledi.

Ekvador özellikle depremlere eğilimlidir. 2016 yılında, Pasifik Kıyısı’nın daha kuzeyinde, ülkenin daha seyrek nüfuslu bir bölgesinde merkezli bir deprem 600’den fazla insanı öldürdü.