Dünyayı daha iyi bir yer yapan 11 biseksüel ikon

Kutlayan herkesin Biseksüel Görünürlük Günü kutlu olsun. (Getty)

Biseksüel Görünürlük Günü, 1999’dan beri her yıl 23 Eylül’de uluslararası olarak kutlanmaktadır.

Gün, biseksüel eşitliği teşvik etmeyi, hayatı biseksüel insanlar için daha iyi hale getirmek için çalışanları kutlamayı ve bifobi ve bi-silmenin yarattığı zorlukları vurgulamayı amaçlıyor.

Bi topluluğu, queer topluluğu içinde bile sürekli olarak damgalanma ve silinme ile karşı karşıyadır. Stonewall araştırmasına göre, biseksüel insanlar, gey ve lezbiyenlerden üç kat daha az olasıdır ve tüm ailelerine açık değildir ve zihinsel sağlık açısından çok daha yüksek risk altındadır.

Öyleyse Biseksüel Görünürlük Günü’nü kutlamak için gururlu, görünür ve dünyayı tüm queer insanlar için daha iyi bir yer yapan inanılmaz biseksüel ikonları kutlamaktan daha iyi ne olabilir?

phoebe köprücüler

Phoebe Bridgers. (Tibet Evi için Getty/ Ilya S. Savenok)

Müzik ikonu ve trans müttefiki Phoebe, ailesine biseksüel olarak çıkarken karşılaştığı zorluklar hakkında açıkça konuştu.

Jack Dunne

Geçen yıl halka açık bir şekilde ortaya çıkan ve yıllarca süren bifobinin onu gerçek benliği olmaktan nasıl vazgeçirdiğini paylaşan İrlandalı rugby profesyoneli.

Evan Rachel Wood

Yakın partner şiddeti hakkında cesurca konuşan biseksüel aktör.

Kardi B

Rapçi Cardi B arka planda dansçılarla performans sergiliyor.  (Getty)
Cardi B. (Getty)

2018’de biseksüel olduğunu kamuoyuna açıklayan ve kısa süre önce bifobik eleştirilere yanıt olarak “sen doğmadan önce orospuları yediğini” doğrulayan rapçi.

Nico Tortorella

Yürüyen ölü dünyaya “dipten daha erkeksi bir şey yoktur” diyen ünlü yıldız.

Halsey

Bu şarkıcı yılı, sahnede güçlü bir konuşma yaptı ve hayranlarını, şarkıların hurdaya ayrılmasının ardından üreme hakları için savaşmaya çağırdı. Roe v Wade.

Susan Sarandon

Susan Sarandon katılıyor "Karmaşacı" 2016 Tribeca Film Festivali sırasında prömiyeri.
Susan Sarandon, 2016 Tribeca Film Festivali sırasında “The Meddler” Prömiyerine katıldı. (Getty/Theo Wargo)

Efsanevi oyuncu bu yıl Jimmy Fallon ile kediler hakkında konuşurken biseksüel olduğunu doğruladı.

Kayla Braxton

Bu WWE yıldızı, geçen yıl bir kutuya girmeye zorlanmayı hayranlarına açtı ve tweet attı: “Bu gece, seçim yapmak zorunda kalmayı seçiyorum. Selam Dünya. Ben Kayla’yım. Ey. Ve evet – ben bi’yim.”

alan cumming

Tony Ödülleri'nde Alan Cumming
Alan Cumming, Radio City Music Hall’da 2015 Tony Ödülleri’nde (Getty)

İstismarcı bir babayla büyümek ve bunun bugün kim olduğunu nasıl şekillendirdiğini bu yıl cesurca açtı.

Lady Gaga

Bu queer ikonu, kariyeri boyunca queer ve kadın haklarının sadık bir savunucusu oldu ve Cumhuriyetçileri 2022 konseri sırasında “eşcinsel evliliğe bulaşmamaları daha iyi” konusunda uyardı.

Jen Yockney MBE

Jen Yockney, yirmi yıldan uzun bir süre önce “Biseksüel Görünürlük Günü” terimini ortaya atan biseksüel aktivisttir ve 2016’da, biseksüel topluluğa hizmetlerinden dolayı MBE ile ödüllendirilen ve Mx unvanını ilk kullanan kişi olmuştur. Kraliçe’nin 90. doğum günü onur listesi.

Bu yılki Biseksüel Görünürlük Günü münasebetiyle yaptığı açıklamada Yockey şunları söyledi: “1999’dan beri Biseksüel Görünürlük Günü’nü kutlayan etkinlikler düzenliyorum ve o zamandaki dönüşüm çok büyük. Bi insan olarak hiç olmadığı kadar çok konuşuluyor, duyuluyor; ama aynı zamanda biseksüellerin zorlukları ve özel ihtiyaçları da bu süre içinde daha da belirginleşti.

“O zamanlar bi, bis’in yasal ve sosyal homofobiden daha az etkilendiği varsayımıyla, genellikle bir tür ‘gey lite’ olarak görülüyordu, ancak araştırmalar giderek artan bir şekilde biseksüel insanların gey veya heteroseksüel insanlardan daha fazla zihinsel ve fiziksel sağlık sorunlarına sahip olduğunu gösteriyor.

“Ortaklarımızdan da aile içi şiddete maruz kalma olasılığımız daha yüksek. Ve biseksüel insanlar heteroseksüel ve gey iş arkadaşlarına göre daha düşük kazanç elde ediyor.

“’İki dünyanın da en iyisi’ klişesinden uzak olarak, ya biseksüelliğinizi ısrarla tekrarlamanın ya da hayatınızın bir kısmının silinmesinin zorluğu, birçok biseksüel insan için giymeyi kanıtlıyor. Lezbiyenlerin ve gey erkeklerin kaçmak için bir dolabı olduğu yerde, birçok biseksüel insan bir dolabı terk etmenin sadece bir başkasına konmaya yol açtığını düşünüyor.

“Daha fazla biseksüel görünürlük, bu soruna en iyi çözüm, daha fazla bis’in ne ‘düz dolapta’ ne de eşcinsel olanında bir yer bulmasına yardımcı oluyor.”

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet