Çin, Pelosi Tayvan'ı Ziyaret Ederse 'Güçlü Önlemler' Tehdit Ediyor

Çin, Pelosi Tayvan’ı Ziyaret Ederse ‘Güçlü Önlemler’ Tehdit Ediyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etme planlarına devam etmesi halinde Çin’in “kararlı ve güçlü önlemler” alacağını söyledi.

Financial Times’ta yer alan bir habere göre, cumhurbaşkanlığından sonra ikinci sırada yer alan Pelosi, Çin’in kendi toprakları olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten adayı Ağustos ayında ziyaret edecek.

Başlangıçta Nisan ayında ziyaret etmesi planlanmıştı, ancak COVID-19 için pozitif test ettikten sonra ertelemek zorunda kaldı.

Pelosi, konuşmacı olarak selefi Newt Gingrich’in 25 yıl önce oraya seyahat etmesinden bu yana yakın ABD müttefikini ziyaret eden en yüksek rütbeli Amerikan milletvekili olacak.

Çin, gerekirse Tayvan’ı zorla ilhak etme sözü verdi ve Tayvan hava sahası yakınında savaş uçakları uçurarak ve işgal senaryolarına dayalı askeri tatbikatlar düzenleyerek bu tehdidin reklamını yaptı. Raporda, bu eylemlerin, adanın resmi bağımsızlığını savunanları ve başta ABD olmak üzere yabancı müttefiklerini, tarafların iç savaşın ortasında ayrılmasından 70 yıldan fazla bir süre sonra, yardımına gelmekten caydırmayı amaçladığını söylüyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijiang günlük bir brifingde Pelosi’nin ziyaretinin “Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde baltalayacağını, Çin-ABD ilişkilerinin temelini ciddi şekilde etkileyeceğini ve Tayvan bağımsızlık güçlerine ciddi şekilde yanlış bir sinyal göndereceğini” söyledi.

Zhao, “ABD yanlış yolda gitmekte ısrar ederse, Çin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için kararlı ve güçlü önlemler alacaktır” dedi.

Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, Pelosi’nin beklenen Tayvan ziyareti hakkında yorum yapmayı reddetti. Jean-Pierre, ABD’nin Tayvan’a desteğinin “kaya gibi sağlam” olduğunu söylerken, ABD’nin Pekin’i Çin hükümeti olarak tanıyan, ancak Taipei ile gayrı resmi ilişkilere ve savunma bağlarına izin veren “Tek Çin” politikasına uzun süredir devam eden taahhüdünü yineledi.

Son günlerde Çin de ABD’nin Tayvan’a silah satışı konusundaki söylemini artırdı ve silahlı kuvvetlerinin çok daha büyük düşmanına karşı hayatta kalma şansını artıracak yaklaşık 108 milyon dolarlık bir anlaşmanın iptal edilmesini talep etti. Çin, giderek daha sofistike bir donanma ve 180 kilometre (100 mil) genişliğindeki Tayvan Boğazı’nı işaret eden devasa bir füze envanteri ile dünyanın en büyük ordusuna sahip.

Savunma Bakanlığı Salı günü web sitesinde yayınlanan bir bildiride, “Çin Halk Kurtuluş Ordusu … dış güçlerin ve ayrılıkçı ‘Tayvan bağımsızlığı’ planlarının her türlü müdahalesini kararlılıkla önleyecektir” dedi.

Washington, Çin ile bir çatışmada Tayvan’ı savunup savunmayacağına dair bir “stratejik belirsizlik” politikası sürdürürken, ABD yasaları, adanın kendisini savunmak için araçlara sahip olmasını ve güvenliğine yönelik tehditleri “ciddi endişe” olarak değerlendirmesini şart koşuyor.

Washington, Pekin’e saygı göstererek Tayvan ile yalnızca gayri resmi ilişkiler sürdürüyor, ancak adanın en güçlü siyasi müttefiki ve savunma silahlarının kaynağı.

Zhao, Pelosi’nin ziyaretine yanıt olarak Çin’in ne gibi potansiyel eylemlerde bulunabileceği konusunda ayrıntı vermedi, ancak Pekin hoşnutsuzluğunu belirtmek için genellikle askeri uçuşları ve savaş oyunlarını kullandı. Çinli pilotlar ayrıca, Güney Çin Denizi’ndeki yabancı savaş gemilerini taciz etmek için lazerler ve diğer yöntemler kullanırken, ABD ve Çin kıyılarındaki uluslararası hava sahasında faaliyet gösteren müttefiklerinden gelen gözetleme uçaklarına karşı saldırgan eylemlerde bulunmakla da suçlandılar.

Çin’in Tayvan’a karşı en ciddi tehdidi 1995-96’da, o zamanki Başkan Lee Teng-hui’nin ABD ziyaretine yanıt olarak askeri tatbikatlar yaptığı ve adanın kuzey ve güneyindeki sulara füze fırlattığı zaman geldi.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


Bize Ulaşın letter@time.com adresinde.