Chris Hipkins, Yeni Zelanda başbakanı olarak Jacinda Ardern'in yerini alacak

Chris Hipkins, Yeni Zelanda başbakanı olarak Jacinda Ardern’in yerini alacak

Eğitim Bakanı Chris Hipkins, Jacinda Ardern’in yerine Cumartesi günü yarışmaya giren tek aday olduktan sonra Yeni Zelanda’nın bir sonraki başbakanı olmaya hazırlanıyor.

44 yaşındaki Hipkins’in Pazar günü Parlamento’daki İşçi Partili meslektaşlarından onay alması gerekiyor ama bu artık sadece bir formalite.

Ardern, beş buçuk yıl üst düzey görevde kaldıktan sonra istifa ettiğini açıkladığında Perşembe günü beş milyonluk ulusu şok etti.

Diğer adayların olmaması, parti milletvekillerinin, uzayan bir yarışmadan ve Ardern’in ayrılmasının ardından herhangi bir ayrılık belirtisinden kaçınmak için Hipkins’in arkasında toplandığını gösterdi.

Hipkins, bir genel seçime itiraz etmeden önce bu görevde sekiz aydan daha az bir süreye sahip olacak. Ardern Perşembe günü Yeni Zelanda’da bir sonraki genel seçimlerin 14 Ekim’de yapılacağını ve o zamana kadar milletvekili olarak kalacağını duyurdu.

Kamuoyu yoklamaları, İşçi Partisi’nin ana rakibi olan muhafazakar Ulusal Parti’nin arkasında olduğunu gösteriyor.

Hipkins pandemi sırasında önemli bir rol oynadı

Hipkins, bir tür kriz yönetimi rolü üstlendiğinde, koronavirüs pandemisi sırasında kamuoyunda öne çıktı. Ancak o ve diğer liberaller, uzun süredir solun küresel bir ikonu haline gelen ve yeni bir liderlik tarzının örneğini oluşturan Ardern’in gölgesinde kaldılar.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, beş buçuk yıl üst düzey görevde kaldıktan sonra istifa edeceğini açıklayarak Perşembe günü beş milyonluk ulusu şok etti. (Kerry Marshall/Getty Images)

2017’de lider olduğunda sadece 37 yaşında olan Ardern, 2019’da ülkenin şimdiye kadarki en kötü toplu katliamını ve pandeminin ilk aşamalarını yönetmesinden dolayı dünya çapında övüldü.

Ancak evinde artan siyasi baskılarla ve önceki Yeni Zelanda liderlerinin karşılaşmadığı düzeyde kibirle karşı karşıya kaldı.

Gözyaşlarıyla mücadele eden Ardern, Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, en geç 7 Şubat’ta görevi bırakacağını söyledi.

“Bu işin ne gerektirdiğini biliyorum ve artık depoda bunu yapmaya yetecek kadar sıvı olmadığını da biliyorum. Bu kadar basit,” dedi.