Chella Man, sanatın ve seçilen ailenin depresyona girmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor

Chella Man’in ‘Asla Yayınlamayacağım Bir Başlığı Olan Bir Otoportre’. 2022.

Akıl sağlığı, özellikle LGBTQ topluluğu için manşetlere hakim olmaya devam ediyor. depresyon genellikle ulusal ortalamayı aşıyor, bu da Covid pandemisinin izolasyonuyla birleşen bir sorun.

Temmuz ayında, BIPOC Ruh Sağlığı Ayı, kesişen kimliklere sahip bireylerin karşılaştığı karmaşıklıkları kabul etmek için başka bir farkındalık katmanını teşvik eder. gibi kampanyalar Depresyon Bana benziyor çeşitli seslerin görülmesi, duyulması ve güçlendirilmesi için bir platform sunar.

tuhaflık çok yetenekli sanatçı, yönetmen, yazar ve kampanya ortağıyla konuştu, chella adam, depresyonla ilgili kişisel deneyimi hakkında. Sağır, trans, Yahudi ve Çinli-Amerikalı bir halk figürü olarak Chella, neden katılmayı seçtiğini paylaştı Depresyon Bana benziyor kendi hikayesini ve şeffaflığının başkalarına nasıl yardımcı olabileceğini umduğunu anlatmak için.

Merhaba Chella! Hep böyle güzel projelerde yer alıyorsunuz. Bir sanat sergisinin küratörlüğünü yaptığınızı duyduk – bize bundan daha fazla bahseder misiniz?

Elbette! Sanat sergisinin adı “Pure Joy” ve 30 Haziran – 15 Ağustos tarihleri ​​arasında New York City’deki 1969 Galerisi’nde gerçekleştirilecek. Hepsi engelli sanatçılar ve birçok farklı ortam ve yaştan oluşuyor. Son zamanlardaki en tutkulu projelerimden biri oldu çünkü şu anda haberlerde engelli bireylerle birlikte sadece queer bireylerle ilgili çok fazla mücadele ve travma vurgulanıyor. Sanata ve sanat yaratmanın zevkine odaklanmak ve engelli topluluğumla daha fazla bağlantı kurmak kesinlikle inanılmazdı.

chella adam
Çella Adam. Fotoğraf Chella Man tarafından sağlanmıştır.

Sergiyi düzenlerken nelere dikkat ettiniz?

Ben sadece çeşitlilik arıyordum. Esasen, engelli sanatçılar olarak kariyerinde köklü olan ama aynı zamanda yeni başlayan ve geniş bir yaş aralığına yol açan insanlar istedim. Ayrıca tanımların çok öznel olduğunu göstermek için insanların başlığı kendi yöntemleriyle tercüme etmelerini istedim. Sevinç kelimesinin edebi tonuyla doğrudan örtüşen çalışmaları dahil etmek inanılmazdı – öfori veya mutluluğu vurgular. Ama sonra diğer bireyler doğrudan acıya ve ıstıraba odaklandılar, ama neşe yaratma sürecinin içinde.

İnsanların olayları nasıl farklı yorumladığını görmek güzel çünkü bu sadece bir bakış açısı, bilirsiniz. Doğru ya da yanlış yoktur. Hayatım boyunca genel olarak ikili dosyaları atarak hareket ettim, ancak aralığı sadece engellilik içinde değil, aynı zamanda engelli bireylerin bir şeyleri düşünme ve yorumlama biçimini görmek güzeldi.

Çalkantılı bir iki yıl oldu. Kitaplara, müziğe, TV’ye veya filme mi dönüyorsunuz yoksa kendinizi merkezlemek ve topraklamak için kullandığınız daha dokunsal, çevresel şeyler var mı?

Bu harika bir soru. Dürüst olmak gerekirse, günlük deneyimlerim ve öncelik verdiğim ve beslediğim ilişkiler aracılığıyla hayatımda çok fazla ilham alıyorum. Bazen TV gibi diğer sanat türlerini tüketmek ya da şovları izlemeye gitmek neredeyse çok bunaltıcı çünkü yapacak çok şey, söylenecek çok şey ve yaratacak çok şey olduğunu hissediyorum ki, üstüne daha fazlasını eklemek neredeyse bir şey gibi. aşırı yükleme. Ama bazen bunu yapmayı seviyorum çünkü perspektifi çok merak ediyorum. İlham açısından, onu her yerde buluyorum. Ve bu bir lütuf ve bir lanet çünkü görülecek ve yapılacak çok şey var.

chella adam
Çella Adam. Fotoğraf Chella Man tarafından sağlanmıştır.

Hayatında sana bundan biraz veren yakın insanlardan bahsettin. Son zamanlarda aklınıza gelen herhangi bir an veya olay ya da son zamanlarda size neşe, mutluluk veya memnuniyet getiren bir ilişki var mı?

Çok var. Geçenlerde, sekizinci sınıfta tanıştığım en iyi arkadaşım Vinnie’nin yanına taşındım. Muhtemelen sahip olduğum en eski arkadaşlarım onlar ve tam bir çember haline gelmek ve gerçekten olduğumuz gibi bir aile olarak hareket etmek – çok derin bir bağlantı kurduk ve çok hızlı bir şekilde seçtiğim ailemin bir parçası oldular. Biyolojik ailemin dışında benim için işaret dili öğrenmeye başlayan ilk kişi onlardı ve inanılmaz bir kayaydı.

Queer topluluğunda çok iyi bir rol modelisiniz ve bunun ötesinde depresyon deneyiminiz hakkında konuşmak için. Bununla ilgili daha fazla şey paylaşabilir misiniz ve neden hayatınızın bu kısmı hakkında halka açık olmayı seçtiniz?

Depresyon hakkında her zaman açık oldum – bunun hakkında konuşmamayı hayal edemiyorum. Bu tereddüt ettiğim bir şey bile değildi. Depresyonda olduğumu anladığım anda, onunla ilgili deneyimlerim hakkında konuşmaya çok açıktım. Çünkü hayatın sadece duyguların bir karışımı olduğunu paylaşmak önemlidir. Acı olmadan sevinci yaşayamayız. Her ikisini de vurgulamak önemlidir, çünkü bir yönü gizlerseniz, anlatı, hayatın sadece bir parçası olduğunda bunun yanlış veya kötü olduğu olur. Ve hayatın bir parçasını gizlemek, diğer insanlara sadece canlı olmanın parçalarını hissetmek yanlışmış gibi hissettirir.

Depresyon gibi tercih edilen bir duygu olmasa bile, hissettiğiniz her şeyi paylaşmak ve şeffaf olmak önemlidir. Depresyonla ilgili konuşmayı normalleştirmeye yardımcı olmak ve başkaları için bir topluluk duygusuna katkıda bulunmak, beni çeken ana nedenlerden biridir. Depresyon Bana benziyor — Genellikle tabu sayılan bu konuların altını çizmek, insanları daha derinden birbirine bağlar çünkü bunları deneyimlemenin ne kadar insani olduğunu anlıyorsunuz. Ve sadece herkesi yakınlaştırır ve insanların insan olmaktan daha rahat hissetmelerini sağlar.

chella adam
Çella Adam. Antonio Ysursa’nın fotoğrafı.

Uzun zamandır tanıdığınızı söylediğiniz anne babanız veya Vinnie ile konuştuğunuz, ‘Ah, bunu içimden hissediyorum ve bunu dışarıda ifade etmeniz gerekiyor’ gibi hissettiğiniz belirli bir zaman oldu mu? ?

Sekizinci sınıfta yardıma ihtiyacım varmış gibi hissettim. Şans eseri bu büyük bir ayrıcalık ama annem çocuk doktoru. Bir an, Baltimore’dan Pensilvanya’nın merkezine dönüyorduk. Koklear implant ameliyatlarımı yeni olduğum için her hafta o geziyi yapmak zorunda kaldım. Bu yüzden boş günlerimde arkadaşlarımla takılmak yerine Baltimore’a gidip sesi nasıl işleyeceğimi yeniden öğrenmek ve koklear implantlarıma sahip olduğumu duymak için işitsel eğitim almam gerekecekti.

Eminim bu bir yöndü. Yani, açıklayamadığım o kadar çok yön vardı ki: trans olduğum gerçeğini dile getirememek, cinsiyetçi kimliğimi anlayamamak, engellilik yerine sağlamcı bir çerçeve üzerinden engelliliği yönlendirmeye çalışmak. engelli adaleti, çok farklı şekillerde temsil edilmemesi, bilirsiniz, queer olmak, engelli BIPOC insanı büyüyor. Mentorlarım yoktu, bu yüzden tüm bunlar üzerimde ağırlık yapıyordu. Ve sekizinci sınıftayken, kendimi çok kopuk hissettim. Ve tabii ki nedenini bilmiyordum çünkü bu şekilde bir rehberliğim yoktu. Ve anneme söylediğimi hatırlıyorum ama nedenini açıklayamadım. Ama Baltimore’dan eve giden o arabada, “Yardıma ihtiyacım var. Ben mücadele ediyorum.” Esasen neşeyi bulamıyordum, bu yüzden bu kadar çok engelli BIPOC queer insanı dahil etmekle ilgili “Pure Joy” küratörlüğünü yapmak en iyi şey.

Kulağa tam daire geldi gibi geliyor.

Tamamlayacağımı asla bilmediğim bir döngüydü. O zamanlar, sekizinci sınıfta anneme söyledim ama depresyonda olduğumu bile söyleyemedim çünkü bunun tam olarak ne olduğundan emin değildim. Ama o bir tıp doktoru olduğu için, “Tamam, uğraştığınız şey bu. Depresyonla uğraşıyorsun. Endişelenme, bununla başa çıkmanın yolları var.”

Çok farklı yardım yolları var. Ayrıca, keşke kendim hakkında daha fazla şey öğrenebilseydim. Keşke bana engelli geçmişi, queer geçmişi, BIPOC geçmişi – temsil ve erişim gösterilsin. özel kaynaklar depresyonun farklı yönlerini öğrenirken çok önemlidir – böylece yalnız olmadığınızı bilirsiniz.

Yaşlandıkça, bu zorluklardan bazılarının üstesinden gelmenin bazı yolları nelerdi – kendinizi çözümde görmenin?

Eğitim hayat değiştiriyor. Ve eğitime erişim. Kolay değil; Ne yazık ki, engellilikle ilgili çok fazla engel var, ama aynı zamanda orada sahip olduğumuz bilgi miktarı, bu bilgiyi bulabilme ve terminolojiyi anlamak.

chella adam
Çella Adam. Fotoğraf Chella Man tarafından sağlanmıştır.

Tüm bu fikirleri bir araya getirmeye nasıl başladınız?

Doğduğum andan itibaren insan olarak hepimizin yaptığı gibi kendimi eğitmeye başladığıma inanıyorum – sadece kendime güvenerek ve hoşlandığım ve hoşlanmadığım şeyleri, arzularımı ve hayallerimi fark ederek. Ve neden orada olduklarını sorgulamaya başladım. İronik olarak, bu yaşta daha az sorgulamaya ve daha fazlasını kabul etmeye çalıştığımı hissediyorum.

“Değerimiz bir kavga değil; bizim değerimiz nefes alma yeteneğimizdedir. Değerimiz doğduğumuz andan itibaren içimizdedir. Bu asla kanıtlamamız gereken bir şey değil. Bizler doğuştan sadece var olduğumuz için değerliyiz.” — Chella Adam

Akıl sağlığınızla ilgilenmek için yıllar içinde hangi becerileri geliştirdiniz?

Günde iki kez meditasyon yapıyorum – sabah 20 dakika ve akşam 20 dakika. Bu beni her zaman temellendirir ve meditasyon için hiçbir beklentim yoktur. “Ah, bu 20 dakikadan sonra kendimi daha iyi hissedeceğim!” dercesine girmiyorum. Bu sadece kendinize hissetmek ve işlemek için zaman tanımaktır. Çünkü hayata giren çok şey var. Kendinize karşı gerçekten nazik olmak ve kendinize şefkat göstermek çok önemlidir. Bazen meditasyondan sonra günümü yönlendirmek istediğim bir olumlama ya da ifade çağırırım. İnsanlar bu ayarı bazen bir niyet veya bir olumlama ile yönlendirme olarak adlandırır.

Sadece neşeye öncelik vermem gerektiğini hatırladığım bir aşamadayım. Ve sadece neşe değil, oyun. Çok çalışıyoruz ve marjinalleştirilmiş insanlar, özellikle de kesişimsel olarak marjinalleştirilmiş bireyler olarak çok savaşıyoruz. Değerimizin bir kavga olmadığını öğrenmeye başlarız; bizim değerimiz nefes alma yeteneğimizdedir. Değerimiz doğduğumuz andan itibaren içimizdedir. Bu asla kanıtlamamız gereken bir şey değil. Bizler doğuştan sadece var olduğumuz için değerliyiz.

Depresyonda olan birine ne söylersiniz?

Her şeyden önce, lütfen kendinize karşı nazik olun ve sevgiye layık olduğunuzu ve hak ettiğinizi unutmayın. Dışarıdan, elbette, ama aynı zamanda kendinize nasıl davrandığınızla da. Kendinle nasıl konuştuğuna dikkat et, eğer en iyi arkadaşınla ya da dünyada en çok sevdiğin kişiyle kendi kendine konuştuğun gibi konuşmak istiyorsan.

Yardım istemek için enerjiyi hak ediyorsunuz. Size temin ederim ki, şu anda hayatınızda olsunlar veya olmasınlar, size yardım etmek isteyen ve size yardım etmek için donanımlı olan bir sürü insan var.

Çok var yardım bulmak için farklı yollar.

Related Posts

Hailey Bieber'ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber’ın Brownie Sırlı Dudak Trendi Tahsis Ediliyor

Hailey Bieber, 90’lı yıllardan bu yana Latinler ve Siyah ve kahverengi kadınlar tarafından tercih edilen bir makyaj tekniğini benimsediği için “kek camlı dudaklar” hakkında yaptığı bir TikTok…

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Işıklar söndü, ısıtıcılar kapandı: Avrupalılar, Rusya doğalgazı kapattıktan sonra kış enerji krizine hazırlanıyor

Avrupa bir enerji krizinin sancılarıyla kışa girerken, ofisler daha da soğuyor. Heykeller ve tarihi binalar kararıyor. Fırınlarını ısıtmaya gücü yetmeyen fırıncılar vazgeçmekten bahsediyor, meyve ve sebze yetiştiricileri…

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Rus askeri işe alım görevlisi, çağrı üzerine protestolar devam ederken askere alma ofisinde vuruldu

Genç bir adam, Pazartesi günü Sibirya’daki bir askere alma ofisinde bir Rus subayını yakın mesafeden vurdu. Çekimler, askere alma ofislerine yapılan dağınık kundaklama saldırılarının ve Rus şehirlerinde…

Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor. İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve…

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato'da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema, Demokratların Senato’da işleri halletmesini zorlaştırmak istiyor

Kyrsten Sinema bir lokantada kırmızı bir bluz içinde. Fotoğraf: Kampanya web sitesi Biseksüel Senatör Kyrsten Sinema (D-AZ) geçtiğimiz günlerde Senato’nun yürütme ve yargı adaylarını onaylamak için 60…

BA.2.75.2 Varyant: 'Centaurus' Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

BA.2.75.2 Varyant: ‘Centaurus’ Aşıları Hakkında Bildiklerimiz

SCOVID-19 pandemisi başladığından beri sağlık yetkilileri, virüsü kontrol etmenin önündeki en büyük engelin, virüsün her zamankinden daha bulaşıcı ve tehlikeli biçimlere dönüşme yeteneği olacağı konusunda uyardılar. Alarmları…

bonus veren siteler grandpashabet bahislion imajbet pashagaming reklam ajansı burs özel okul hd film mertcan ermiş livinginatiny.com livinginacontainer.com 1xbet