Çalışan Tutma Vergisi Kredisi Nasıl Dolandırıcılık İçin Bir Mıknatıs Haline Geldi?

Çalışan Tutma Vergisi Kredisi Nasıl Dolandırıcılık İçin Bir Mıknatıs Haline Geldi?

Şubat ayı başlarında Utah’taki federal savcılar, Zachary Bassett ve Mason Warr’ı ABD hükümetini milyonlarca dolar dolandırmakla suçladı. Savcılar, işlettikleri muhasebe firmasının, pandemi dönemi teşvik fonlarını talep etmeye çalışan işletmeler adına İç Gelir İdaresine 1.000’den fazla hileli vergi formu sunduğunu söyledi.

COS Muhasebe ve Vergi o ayın sonlarında kapandı ve şirkete federal parayı talep etmelerine yardımcı olmak için ödeme yapan işletmeler ve vergi mükellefleri, ne olduğunu ve neden aniden IRS’den denetim bildirimleri aldıklarını anlamaya çalışıyorlar.

2020’de pandeminin başlamasının ortasında, ekonominin büyük bir bölümü karantinaya girerken, Washington, işletmeleri ve çalışanlarını ayakta tutmaya yardımcı olmak için çeşitli programlar başlattı. Bunların arasında, başlangıçtaki 2 trilyon dolarlık pandemi yardım yasasının bir parçası olarak oluşturulan bir vergi avantajı olan Çalışan Tutma Kredisi de vardı. Program, işletmelere, Covid-19’un kâr hanelerine zarar verdiğini ve işçilere ödeme yapmaya devam ettiklerini göstermeleri halinde çalışan başına binlerce dolar teklif etti.

Paranın, mücadele eden şirketler için bir cankurtaran halatı olması amaçlandı. Bunun yerine, dolandırıcılık için bir mıknatıs haline geldi ve kendilerini vergi kredisi uzmanları olarak pazarlayan ve müşterilere – aslında parayı almaya hak kazanmayanlara bile – IRS’den büyük geri ödemeler alan firmalara yardımcı olabilecek küçük bir firma endüstrisi yarattı. Acil durum sona erdiğinde, vergi mükellefleri 2025 yılına kadar vergi kredisi başvurusunda bulunmaya devam edebilirler. Bu, para kaçışını ve genellikle yüksek peşin ücretler talep eden veya herhangi bir vergi iadesinden yaklaşık yüzde 25 oranında kesinti alan finansal hizmet sağlayıcıların çoğalmasını körükledi.

Vergi kredisi o kadar popüler hale geldi ki, beklenenden çok daha maliyetli olduğu ortaya çıktı. 2021’de, Kongre krediye uygunluğu genişlettikten sonra, Kongre Bütçe Ofisi bunun federal hükümete on yıl içinde yaklaşık 85 milyar dolara mal olacağını tahmin etti – daha önceki bir tahmin olan 55 milyar dolardan bu yana. Bununla birlikte, bunun bile hafife alındığı ortaya çıktı: IRS, ilk kullanıma sunulduğundan bu yana vergi kredisi ile ilgili olarak 152 milyar dolarlık geri ödeme yaptığını ve işlemeye çalıştığı yaklaşık 800.000 başvuruluk birikmiş iş yığınına sahip olduğunu söyledi.

IRS, onaylanan geri ödemelerin kaçının hileli başvurulara dayandığını henüz bilmiyor. Ancak dolandırıcılıkların kökünü kazıma çabalarını artırmaya ve şüpheli görünen firmalardan gelen dosyalara ek inceleme yapmaya odaklanmaya başladı.

Perşembe günü IRS, işletmeleri vergi kredisiyle ilgili “dolandırıcılıklara” dikkat etmeleri konusunda uyardı ve bunun “geçersiz” başvuru selini körüklediğini söyledi.

IRS’de hizmetlerden ve icradan sorumlu komiser yardımcısı Douglas O’Donnell bir röportajda, “Bunlar Johnny-come-lateliler, ortaya çıkıyorlar ve bu ürünü zorluyorlar, bu faaliyeti etik olmayan bir şekilde zorluyorlar” dedi. . Hak etmedikleri bir krediyi talep edecek olmaları işletmeleri tuzağa çekiyor” dedi.

Bay O’Donnell, geri ödeme alan ancak parayı almaya uygun olmayanların parayı cezalarla geri ödemek zorunda kalacakları konusunda uyardı. IRS’nin geri ödemeleri toplayan vergi mükelleflerini ve bunları işleyen firmaları agresif bir şekilde denetlediğini söyledi. Son üç yılda ülke genelinde yüzbinlerce vergi kredisi “değirmeninin” ortaya çıktığını tahmin etti.

Bay O’Donnell, “Her yerdeler gibi görünüyorlar,” dedi.

Vergi kredileri, pandemi sırasında maaş bordrosu, kira ve elektrik giderlerini karşılamak için bağışlanabilir krediler sağlayan daha popüler Maaş Çeki Koruma Programı kadar iyi bilinmiyor. Ancak uygun vergi mükellefleri için, vergi iadesi şeklinde önemli bir kazanç sağlama potansiyeline sahiptirler. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve kiliseler de dahil olmak üzere işletmeler, faaliyetlerinin 2020’de veya 2021’in bir bölümünde tamamen veya kısmen askıya alındığını göstermeleri ve bu süre zarfında gelirlerinde önemli bir düşüş bildirmeleri halinde bordrodaki her çalışan için 26.000 ABD dolarına kadar talepte bulunabilirler.

Bununla birlikte, bir işletmenin uygun olup olmadığını belirleyen ince yazı karmaşıktır ve IRS, yüksek hacimli kredi başvurularını işleme koyan firmaların daha büyük geri ödemeler ve komisyonlar elde etmek için önemli kısıtlamaları gözden kaçırmasından endişe duymaktadır.

Örneğin, IRS, vergi mükelleflerinin birden fazla yardım parasına dalmasından endişe duyuyor ve birçok vergi hazırlama firmasının, müşterilerine Maaş Çeki Koruma Programı aracılığıyla bordro maliyetlerini karşılamak için para almaları durumunda ücretler üzerinden vergi kredisi talep edemeyeceklerini söylemediğini söylüyor.

Programın artan maliyeti, Amerika’nın istikrarsız mali durumunu daha da kötüleştiriyor. Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi milletvekilleri, ABD’nin ne kadar borç alabileceğini sınırlayan borç tavanını yükseltmek için sert bir mücadeleye girdiler. Hazine Bakanlığı, hükümetin 1 Haziran’da nakit parasının bitebileceğini tahmin etti ve faturalarını ödemeye devam edebilmek için muhasebe manevralarına başvurdu.

Hazine yetkilileri geçen ay, federal vergi gelirlerinin beklenenden daha yetersiz olmasının bir nedeni olarak Çalışan Tutma Kredisi ödemelerine işaret etti.

Milletvekilleri, borç limiti ve bütçe müzakerelerinin bir parçası olarak kullanılmayan bazı salgın yardım fonlarının geri alınmasını tartışıyorlar, ancak vergi kredisi bu tartışmaların bir parçası gibi görünmüyor. New York Demokrat Senatörü Kirsten Gillibrand, bu ay IRS’ye bir mektup göndererek birikmiş iş yükünü temizlemeye ve geri ödemeleri daha hızlı yapmaya çağırdı.

Firmalar sosyal medya sitelerini, TV ve radyo istasyonlarını federal para almanın kolaylığını anlatan reklamlarla doldurmaya devam ettikçe, vergi kredileri için her gün daha fazla başvuru geliyor. Bazı durumlarda, firmalar soğuk arama potansiyel müşterileridir.

Reklam izleme firması Vivvix/CMAG’a göre, geçtiğimiz Ekim ayından bu yana, ulusal kablo ve televizyon yayın ağlarında yayınlanan, çalışanları alıkoyma vergisi kredileri için başvuru hizmetlerini tanıtan yaklaşık 9.000 reklam yayınlandı.

Bunların yaklaşık dörtte üçü, CNBC gibi ağlarda reklam veren ve firmanın bir başvuranın uygun olup olmadığını belirlemesinin yalnızca sekiz dakika sürdüğünü iddia eden, sektördeki en büyük oyunculardan biri olan Innovation Refunds tarafından desteklendi. Firma, işletmelerin bordro vergi iadelerinde 1 milyar doların üzerinde talepte bulunmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.

Reklamlardan birinde bir anlatıcı “Bu kadar kolay” diyor. “Ama yalnızca sınırlı bir süre için mevcut.”

Bir müşterinin IRS’den aldığı geri ödemeden yüzde 25 kesinti alan Innovation Refunds, başvuruları incelemek ve formları işlemek için bir vergi avukatları ağı kullanır. Reklam verme ve daha fazla tadil edilmiş vergi beyannamelerini işleme koyma yeteneğini genişletmek için yatırım şirketi Raistone’dan finansman aldı.

Innovation Refunds sözcüsü Mireille Rosselli, “Eğer bilginiz yoksa, o zaman bunu aramazsınız,” dedi. “Bir şut saatindeyiz.”

Bayan Rosselli, Innovation Refunds’ın titiz bir başvuru inceleme sistemine sahip olduğunu ekledi: “Sürecimiz, Kongre’nin yapmayı amaçladığı şeyi sağlamak için tasarlandı – yalnızca uygun işletmelerin devlet teşvikleri ve kredileri için başvurmasını ve almasını sağlayın.”

Çalışan alıkoyma vergisi kredisi hizmetleri sağlayan firmalar farklı modeller kullanır. Bazılarının kadrosunda yeminli mali müşavir yoktur ve bunun yerine avukatlara, açık deniz çalışanlarına veya sayıları hesaplamak için yazılıma güvenir. Diğerleri, müşterilerin vergi kredileri için uygun olduklarını “onaylamalarına” güvenerek, bir denetim durumunda bu müşterileri daha fazla sorumlu bırakır.

Yazılım geçmişi olan Brian Anderson, geleneksel muhasebecilerin müşterilerinin hantal kredi başvurusu sürecinden geçmesine yardımcı olacak zamanlarının olmadığını öğrendikten sonra 2021’de ERTC Express’i kurdu. Atlanta ve Tampa’da ofisleri bulunan işletmesinde, kendi bünyesinde muhasebecilerden oluşan bir ekip ve bir müşterinin başvurmaya uygun olup olmadığını belirlemek için aylarca süren daha titiz bir süreç var. Müşteriler peşin bir ücret veya nihai geri ödemelerinin bir yüzdesini ödeyebilirler.

Bay Anderson, potansiyel müşterilerinin yaklaşık üçte birinin uygun olmadığını tahmin ederek, “Uygun musunuz sorusunun yanıtını bulmak karmaşıktır,” dedi. “Uygun değilseniz, boşuna çok iş yapmış olursunuz.”

IRS, vergi kredisi başvurusunun karmaşık bir süreç olduğunu ve bunun, kağıt formlar kullanılarak önceki vergi beyannamelerini değiştirerek yapılması gerektiği gerçeğiyle daha da zorlaştığını kabul ediyor. Ajans, sürecin hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanabileceğini söyleyen firmaların müşterilerini büyük olasılıkla yanılttığı konusunda uyarıyor.

Geleneksel muhasebeciler, çalışanı alıkoyma vergi kredisi başvurularının patlamasını endişeyle izliyorlar. Birçoğu, kendilerini aniden IRS incelemesi altında bulan vergi mükelleflerine yardım etmek için işe alındı.

Dallas yakınlarında oturan bir muhasebeci olan Mark C. Wagner, “Bu adamlar, ayı vaat ederek insanları avlıyor” dedi. “Satışlarınız kredi kriterlerini karşılamıyorsa, o zaman krediyi, artı cezaları ve faizi geri ödemeniz gerekir.”

Bay Bassett’in suçsuz olduğunu iddia eden bir avukatı, COS Muhasebe ve Vergi’nin müşterileri için yardım başvurusunda bulunurken IRS gerekliliklerine uyma sorumluluklarını ciddiye aldığını söyledi. Avukat Kathryn Nester, krediyle ilgili düzenlemelerin ve yönergelerin “çoğu zaman net olmadığını ve sık sık revize edildiğini” açıkladı.

Bu, uygulamaları hakkında cevaplar arayan veya denetimlerle uğraşmak zorunda kalan iş müşterileri için çok az teselli sağladı.

Wanchai Chab, 2020’de Kaliforniya’da haşere kontrol malzemeleri satan Utah merkezli bir şirkette çalışıyordu. Bir limited şirket kurduğu için, kendisine COS Accounting and Tax aracılığıyla çalışan alıkoyma vergisi kredisi için başvurabileceği söylendi. Önden 500 $ ödedi ve 3.500 $ kredi alacağı söylendi.

Ancak 25 yaşındaki Bay Chab, büyük bir geri ödeme almak yerine bu yılın başlarında bir denetim bildirimi aldı ve sonunda ek vergiler ödemek zorunda kaldı.

Neyse ki Bay Chab, krediyi hiç almadığı için IRS tarafından cezalandırılmadı.

Bay Chab, “Denetçi, neler olup bittiğini anladığını ve bu şekilde dolandırılan birçok insan olduğunu bildiğini söyledi,” dedi.