Bakan, Polonya'nın Ukrayna'ya Alman yapımı tanklar göndermesi halinde Berlin'in 'engel olmayacağını' söyledi

Bakan, Polonya’nın Ukrayna’ya Alman yapımı tanklar göndermesi halinde Berlin’in ‘engel olmayacağını’ söyledi

Rusya parlamentosunun alt meclisi sözcüsü Pazar günü, Ukrayna’ya daha güçlü silahlar tedarik eden ülkelerin kendi yok olma riskine girdikleri konusunda uyardı.

Ukrayna’nın destekçileri, Cuma günü Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde yapılan bir toplantıda Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık askeri yardım sözü verdiler, ancak Ukrayna’nın Alman yapımı Leopard 2 muharebe tankları için acil talebi üzerinde anlaşmaya varılamaması yeni taahhütlerin gölgesinde kaldı.

Almanya’nın üst düzey diplomatının Pazar günü geç saatlerde Polonya’nın Ukrayna’ya Leoparlarının bir kısmını göndermeye karar vermesi halinde ülkesinin itiraz etmeyeceğini söylemesi, meselenin çözüme yaklaşmasına neden oldu.

Fransız televizyon kanalı LCI, Pazar günü Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile yaptığı bir röportajdan, hükümetinin Varşova’dan resmi bir onay talebi almadığını söylediği ancak “bize sorulsaydı, yolumuzda durmayız” dediği bir röportajdan kesitler yayınladı.

Almanya, Ukrayna’ya ana silah bağışçılarından biridir ve olası bir yeşil ışığa hazırlık olarak Leopard 2 stoklarının gözden geçirilmesini emretti. Bununla birlikte, Berlin’deki hükümet, Ukrayna’ya olan taahhütlerini artırmanın her adımında ihtiyatlı davrandı; bu, Ukrayna’nın tarihi ve siyasi kültüründen kaynaklandığı görülen bir tereddüt.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ekim 2022’de Almanya’nın Ostenholz kentinde bir Leopard 2 muharebe tankının önünde askerlerle konuşuyor. (Moritz Frankenberg/dpa/The Associated Press)

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Pazar günü Leopard 2 tankları hakkında soru sorulduğunda yanıt vermedi, ancak ülkesinin halihazırda Ukrayna’ya önemli askeri katkılarda bulunduğunu vurguladı.

“ABD çok şey yapıyor, Almanya da çok şey yapıyor” dedi. “Teslimatlarımızı bugün zaten mevcut olan çok etkili silahlarla sürekli genişlettik. Ve tüm bu kararları her zaman önemli müttefiklerimiz ve dostlarımızla yakın bir şekilde koordine ettik.”

Almanya’nın kararsızlığı, özellikle NATO’nun doğu kanadında yer alan ve Rusya’nın yenilenen saldırganlığının kendisini tehdit altında hisseden Polonya ve Baltık ülkelerinden eleştiri aldı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’nın Leopard tanklarını Ukrayna’ya devretmesine izin vermemesi halinde, ülkesinin zaten kendi tanklarını gönderecek ülkelerden oluşan “daha küçük bir koalisyon” kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Polonya devlet haber ajansı PAP ile Pazar günü yayınlanan bir röportajda Morawiecki, “Savaşın patlak vermesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti.” dedi. “Rus ordusunun savaş suçlarının kanıtları televizyonda ve YouTube’da görülebilir. Almanya’nın gözlerini açıp Alman devletinin potansiyeline uygun hareket etmeye başlaması için daha ne gerekiyor?”

Leclerc tankları Macron tarafından göz ardı edilmedi

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazar günü yaptığı açıklamada, Leclerc’in savaş tanklarını Ukrayna’ya göndermeyi reddetmediğini ve savunma bakanından bu fikir üzerinde “çalışmasını” istediğini söyledi.

Macron, ülkeleri İkinci Dünya Savaşı sonrası dostluk anlaşmalarının 60. yıldönümünü anmak için Paris’te Scholz ile düzenlediği basın toplantısında konuştu. Ortak bir deklarasyonda, Fransa ve Almanya Ukrayna’ya “sarsılmaz desteklerini” taahhüt ettiler.

Macron, Fransa’nın tank kararını üç kritere göre vereceğini söyledi: Ekipman paylaşımının çatışmanın tırmanmasına yol açmayacağını, eğitim süresi dikkate alındığında verimli ve uygulanabilir yardım sağlayacağını ve paylaşmayacağını söyledi. Fransa’nın kendi ordusunu zayıflatmak.

Bir tank trenle taşınır.
Kasım 2022’de Romanya’nın merkezindeki Voila’da bir Leclerc tankının trenle taşındığı görülüyor. (Jerome Salles, Armee de Terre/Defense/EMACOM aracılığıyla AP)

2 ABD milletvekili Abrams tanklarının teslim edilmesini istiyor

Washington’da önde gelen iki milletvekili Pazar günü ABD’yi, Almanya’nın kendi daha uygun tanklarını paylaşma konusundaki isteksizliğinin üstesinden gelmek amacıyla Abrams tanklarından bazılarını Ukrayna’ya göndermeye çağırdı.

Temsilciler Meclisi dışişleri komitesinin Cumhuriyetçi başkanı Temsilci Michael McCaul, ABC’ye “Bir Abrams tankı vereceğimizi açıklasaydık, bu Almanya’dan gelen tank akışını serbest bırakırdı” dedi. Bu hafta Pazar günü. “Duyduğum şey, Almanya liderliği almamızı bekliyor.”

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde yer alan bir Demokrat olan Senatör Chris Coons da ABD’nin Abrams’ı göndermesi için konuştu.

Coons, “Almanya’dan, Polonya’dan ve diğer müttefiklerden Leopard tankları almanın kilidini açmak için birkaç Abrams tankı göndermemizi gerektiriyorsa, bunu desteklerim” dedi.

Askerler bir tankın tepesinde görülüyor.
ABD askerleri, Ekim 2019’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’un yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki Pabrade tren istasyonunda bir Abrams muharebe tankının üzerinde oturuyor. (Mindaugas Kulbis/The Associated Press)

Rusya’dan Ukrayna’ya destek için ‘misilleme’

Pazar günü erken saatlerde, Rusya parlamentosunun alt meclisi sözcüsü Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, hükümetlerin Ukrayna’ya daha güçlü silahlar vermesinin “ülkelerini yok edecek küresel bir trajediye” neden olabileceğini söyledi.

“Kiev rejimine saldırı silahları tedariki küresel bir felakete yol açar” dedi. “Washington ve NATO barışçıl şehirleri vurmak ve tehdit ettikleri gibi topraklarımızı ele geçirmek için kullanılacak silahlar sağlarsa, bu daha güçlü silahlarla misillemeyi tetikler.”

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dimitri Medvedev, Almanya’daki hava üssünde ABD liderliğindeki toplantının “düşmanlarımızın bizi tüketmeye veya daha iyi bir şekilde yok etmeye çalışacaklarına dair hiçbir şüphe bırakmadığını” söyledi ve “yeterli silahları olduğunu” ekledi. amaca ulaşmak.

Eski bir Rusya cumhurbaşkanı olan Medvedev, mesajlaşma uygulaması kanalında “uzun süreli bir çatışma durumunda” Rusya’nın “Amerikalılardan ve onların hadım edilmiş köpeklerinden bıkmış uluslarla” askeri bir ittifak kurmaya çalışabileceği konusunda uyardı. “

Bahar saldırısı

Ukrayna, Rusya’nın baharda yeni bir saldırı başlatmasını beklediği için daha fazla silah istiyor.

Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksii Danilov, Rusya’nın güney ve doğudaki saldırılarını yoğunlaştırmaya ve Batı silahlarının tedarik kanallarını kesmeye çalışabileceği konusunda uyardı, ancak Kiev’i fethetmek Başkan Vladimir Putin’in “ana hayali olmaya devam ediyor”. “fantezi” dedi.

Çevrimiçi gazete Ukrainska Pravda tarafından yayınlanan bir köşede. Kremlin’in çatışmadaki hedefini “topyekun ve mutlak bir soykırım, topyekun bir yıkım savaşı” olarak nitelendirdi.


Ukrayna için daha fazla silah talebinde bulunanlar arasında, Pazar günü Ukrayna’ya sürpriz bir gezi yapan eski İngiltere başbakanı Boris Johnson da vardı. Kiev bölgesindeki Borodyanka kasabasında görüntülenen Johnson, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin daveti üzerine Ukrayna’ya gittiğini söyledi.

Johnson yaptığı açıklamada, “Bu, ikiye katlama ve Ukraynalılara işi bitirmek için ihtiyaç duydukları tüm araçları verme zamanı. Putin ne kadar erken başarısız olursa, Ukrayna ve tüm dünya için o kadar iyi.”

Geçen hafta, yaklaşık bir yıldır devam eden, on binlerce insanı öldüren, milyonlarca insanı yerinden eden ve Ukrayna şehirlerinde büyük yıkıma yol açan acımasız bir savaşın standartlarına göre bile Ukrayna için özellikle trajikti.

Bir asker askeri bir araca girer.
Ukraynalı bir asker, Pazar günü Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut yakınlarında bir zırhlı araca girdi. (Spencer Platt/Getty Images)

14 Ocak’ta güneydoğudaki Dnipro kentinde bir apartman kompleksini Rus füzeleri yağmuru vurdu ve en az 45 sivil öldü. Çarşamba günü, bir hükümet helikopteri Kiev’in bir banliyösünde anaokulunun bulunduğu bir binaya çarptı. Ölen 14 kişi arasında Ukrayna içişleri bakanı, diğer yetkililer ve yerde yatan bir çocuk da vardı.

Zelenskyy Pazar günü Ukrayna’nın savaşta eninde sonunda galip geleceğine söz verdi.

Ukraynalı lider, 1919’da doğu ve batı Ukrayna’nın birleştiği zamanı anan Ukrayna Birlik Günü’nü kutlarken bir video adresinde yaptığı konuşmada, “Güçlü olduğumuz için birleştik. Birleştiğimiz için güçlüyüz.” dedi.