Avukatlar, Memphis polisinin trafik durması sırasında adamı üç dakika dövdüğünü söylüyor

Avukatlar, Memphis polisinin trafik durması sırasında adamı üç dakika dövdüğünü söylüyor

Uyarı: Bu hikaye sansürlenmemiş görseller içermektedir.

Bir trafik duruşu sırasında polisle çatışmaya girdikten üç gün sonra hastanede hayatını kaybeden Siyahi bir adamın ailesinin avukatı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, karşılaşmanın videosunun olayın “şiddetli” ve “her düzeyde sıkıntılı” olduğunu gösterdiğini söyledi.

Avukat Ben Crump, bir basın toplantısında Tire Nichols’un 7 Ocak’ta tutuklanmasının görüntülerinin “korkunç. Acınacak halde. İğrenç” olduğunu söyledi.

Görüntüleri saatler önce Nichols’un ailesi ve diğer avukatlarıyla birlikte izleyen Crump, bunun onlara Los Angeles polisinin Rodney King’i dövdüğü kötü şöhretli videoyu hatırlattığını söyledi.

“Maalesef bize Rodney King videosunu hatırlattı” dedi. “Ve Rodney King’in aksine, Tire hayatta kalamadı.”

Ailenin bir diğer avukatı Antonio Romanucci, Nichols’un dövülmesinin üç dakika sürdüğünü söyledi.

Romanucci, “Polis memurları için bir insan pinataydı” dedi.

Crump, yetkililerin videoyu bir iki hafta kamuoyuna açıklamayacağını ancak yayınlanacağını söyledi.

Shelby İlçe Bölge Savcısı Steve Mulroy Pazartesi günü yaptığı açıklamada, müfettişlerin soruşturmayı riske atmak istemedikleri için videoyu henüz halka açıklamak istemediklerini söyledi.

14 Ocak’ta Memphis’te düzenlenen bir protesto sırasında, Tire Nichols’un üvey babası Rodney Wells, sağda, Nichols’un tutuklanmasının ardından hastanedeyken bir fotoğrafını tutuyor. (Jordan James/WREG, Associated Press aracılığıyla)

Ailesi, ölümün dayak sonucu olduğunu söylüyor

Yetkililer, 29 yaşında bir baba, FedEx çalışanı ve hevesli bir kaykaycı olan Nichols’un 10 Ocak’ta hastanede öldüğünü söyledi.

Polis, polisin dikkatsiz araç kullanmaktan polis memurları tarafından durdurulmasının ardından Nichols’un tutuklandığını söyledi.

Tutuklanmasının ertesi günü yapılan bir basın açıklamasında polis departmanı, memurların araca yaklaştığı sırada “çatışma yaşandığını” ve Nichols’un kaçtığını söyledi.

Serbest bırakmaya göre, polis memurları onu yakaladı ve onu gözaltına alırken “bir çatışma daha yaşandı”. Polis, Nichols’un nefes darlığından şikayet ettiğini ve hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Akrabalar, Nichols’u kenara çeken memurların işaretsiz bir araçta olduğunu ve onu döven memurlar nedeniyle Nichols’un kalp durması ve böbrek yetmezliği yaşadığını söyledi.

Yetkililer yalnızca Nichols’un tıbbi bir acil durum yaşadığını söylediler. Yetkililer, ölüm nedeninin belirlenmediğini söyledi.

Polis üniformalı erkeklerin yan yana beş resmi.
Bu birleşik fotoğraf, Tire Nichols’un ölümüyle sonuçlanan bir trafik duruşuna karıştıktan sonra kovulan Memphis Polis Departmanından memurları gösteriyor. Soldan memurlar Demetrius Haley, Desmond Mills, Jr., Emmitt Martin III, Justin Smith ve Tadarrius Bean. (Memphis Polis Departmanı/Reuters)

Gözaltına alınan 5 polis görevden alındı

Memphis Polis Departmanı Müdürü Cerelyn “CJ” Davis Cuma günü yaptığı açıklamada, polis soruşturmasının aşırı güç kullandıklarını veya müdahale edip yardımda bulunmadığını belirlemesi üzerine tutuklamaya karışan beş polis memurunun kovulduğunu duyurdu.

Nichols’un ailesi, protestocular ve aktivistler videonun yayınlanması ve polislerin cinayetle suçlanması çağrısında bulundu.

Memurların kimlikleri Tadarrius Bean, Demetrius Haley, Emmitt Martin III, Desmond Mills, Jr. ve Justin Smith olarak belirlendi. Beşi de Siyah.

ABD Adalet Bakanlığı tutuklamayla ilgili bir sivil haklar soruşturması başlattı ve Tennessee Soruşturma Bürosu polisin aşırı güç kullanıp kullanmadığını araştırıyor.

Protestocular kaldırımda dururken tabelalar ve megafonlar tutuyor.
Aile üyeleri ve aktivistler Pazartesi günü Ulusal Sivil Haklar Müzesi’nde Tire Nichols için bir miting düzenlediler. (Mark Weber/Daily Memphian/The Associated Press)

Barışçıl protesto çağrısı

Şehir ve toplum liderleri, videonun yayınlanmasının ardından iç karışıklık çıkma olasılığıyla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Nichols’un üvey babası Rodney Wells Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ailenin protestoların barışçıl kalmasını umduğunu söyledi.

Memphis Demokratlarından Eyalet Temsilcisi Antonio Parkinson Pazar günü yaptığı açıklamada, siyahların çoğunlukta olduğu şehrin “korkunç ve anlamsız” olarak nitelendirdiği tutuklanmadan bu yana gergin olduğunu söyledi.

Parkinson, “Kasetin yayınlanması, hepimizin hissettiği incinme, üzüntü ve utanç duygularını kesinlikle şiddetlendirebilir.” Dedi. “Ancak, polisin dahil olduğu tüm ölüm vakalarında şeffaflık ihtiyacı hayati önem taşıyor.”

NAACP’nin Memphis bölümünün başkanı Van Turner, Memphis’in videonun yayınlanmasını beklerken gergin göründüğünü de kabul etti. Ancak polis memurlarını kovmak için “hızlı harekete” geçtikleri için şehri ve polis departmanını övdü.

Turner, “Bu konuya adil ve adil bir çözümü izlemeye ve desteklemeye devam edeceğiz.” Dedi. “Bu tür olayların gelecekte meydana gelmesini önlemek için uygun önlemlerin alındığından emin olmak için hepimiz çalışırken barışçıl protesto çağrısına katılıyoruz.”

İZLE | Quebec, tartışmalı polis duraklarına müdahale ediyor:

NORTHCOTT POLICE CHECKS MPX.jpg?crop=1

Quebec mahkemesi, ırksal profillemeye atıfta bulunarak rastgele polis durdurmalarını yasakladı

Quebec yüksek mahkemesi, dönüm noktası niteliğindeki bir yasal kararla, polis tarafından 18 ayda en az 10 kez rastgele durdurulduğunu söyleyen Siyahi bir adamın yaptığı yasal itiraza yanıt olarak polisin keyfi olarak trafik durdurmasını yasakladı. Uzmanlar, bunun Kanada genelinde benzer zorluklara zemin hazırlayabileceğini söylüyor.