Avukat, İtalya'nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

Avukat, İtalya’nın ayrı erkek ve kadın oylama hatları için dava açacağını söyledi

İtalya’da bir avukat, ülkenin nadiren kullanılan cinsiyete dayalı oylama sistemi hakkında konuşuyor.

İtalya’da dün yapılan ve aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni’nin seçilmesiyle sonuçlanan seçimlerin ardından avukat ve LGBTQ aktivisti Cathy La Torre, ülkenin erkekler ve kadınlar için ayrı sıralara izin veren eski seçim yasalarından biri hakkında konuştu. anketler ve cinsiyete göre ayrı seçmen listeleri.

1967’de kabul edilen yasa, evli kadınların sandıklarda kendilerini kocalarının adıyla tanımlamalarına da izin veriyor.

Genel olarak İtalya’daki oy verme yerleri cinsiyete göre bölünmez, ancak seçim yetkilileri bu hafta sonu 1967 yasasını kullanarak cinsiyete göre bölme kararı aldı. Birçok İtalyan için ilk kez cinsiyete dayalı bir seçim hattında yer aldılar.

Hatların neden cinsiyete göre bölündüğüne dair resmi bir açıklama yapılmadı, ancak bazıları bunun bir saatten fazla beklemelerle başa çıkacağını düşünüyor.

La Torre, “Cinsiyete göre ayrılmış kuyruklar, cinsiyet geçişi yapan herkesin mahremiyetinin ihlalidir” dedi. Gardiyan. Transeksüel olmadığı için yasaya itiraz edilecek bir davada davacı olamayacağını, ancak “Ben bir avukatım ve bu yasayı değiştirmek için bir mücadele başlatabilirim” dedi.

“Binlerce trans, cinsiyetlerinden farklı bir kuyruğa girmek zorunda kalıyor ve bu nedenle orada bulunan herkese trans olduklarını bildirmek zorunda kalıyor” diye devam etti, onları ayrımcılığa açan bir şey.

Yetkililere nedenini sorarsanız, cevap hep aynıdır: Bu hep böyle olmuştur. Ve bana bunların önemsiz olduğunu söyleyenler için, aşağılanmış hissetmenin asla önemsiz olmadığını söylüyorum.”

La Torre, bu hafta sonu oy kullanırken yasaya karşı konuşmaya çalıştı ve sandık merkezinden oy için ayrı kadın ve erkeklere sahip olmanın “mahremiyet haklarının ve kişisel haysiyetin ihlali” olduğuna dair inancını not etmesini istedi. Polisin talebini kabul ettiğini, ancak bir anket görevlisinin ona “deli” dediğini söyledi. Şimdi onu ayrımcılıktan dava ediyor.