Avrupa rekor ısı dalgası altında cızırdarken İngiltere ilk kez 40 dereceyi aştı

Avrupa rekor ısı dalgası altında cızırdarken İngiltere ilk kez 40 dereceyi aştı

En son:

  • Belediye başkanı, Londra’nın yangınlarda ‘büyük bir artışla’ karşı karşıya olduğunu söyledi.
  • Sıcaklığın rayları kırabileceği endişesiyle iptal edilen trenler.
  • Bir İngiliz perakendeci, hayran satışlarının %1300 arttığını söylüyor.
  • Portekiz ve İspanya’da yüzlerce ısıya bağlı ölüm.
  • Fransa ve Yunanistan’da büyük orman yangınları çıktı.

İngiltere, Avrupa’yı kavuran sıcak hava dalgasının ortasında Salı günü şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık rekorunu kırdı. İngiltere’nin ulusal hava tahmincisi, bu tür yükseklerin artık bu tür aşırılıklara hazırlıksız bir ülkede hayatın bir gerçeği olduğunu söyledi.

Tipik olarak ılıman ülke, Portekiz’den Balkanlar’a kadar orman yangınlarını tetikleyen ve ısıya bağlı yüzlerce ölüme yol açan olağandışı sıcak ve kuru havayla sarsılan en son ülkeydi. Bir Fransız sahiline doğru hızla koşan alevlerin görüntüleri ve deniz kıyısında bile bunaltan Britanyalılar, iklim değişikliği konusunda evlerde endişelere yol açtı.

İngiltere Met Office, sabah saatlerinde İngiltere’nin Charlwood kentinde belirlenen 39.1 C’lik ilk rekorunu kaydetti. Hava durumu ajansı öğleden sonra İngiltere’nin doğusundaki Coningsby’de 40,3 C’lik bir geçici okuma kaydetti. Salıdan önce, İngiltere’de kaydedilen en yüksek sıcaklık, 2019’da henüz yeni ayarlanan 38.7 C idi. Salı öğleden sonra geç saatlerde, İngiltere’de 29 yer bu rekoru kırdı.

Met Office baş bilimcisi Stephen Belcher, ülke korku ve hayranlıkla izlerken, İngiltere’deki bu tür sıcaklıkların insan kaynaklı iklim değişikliği olmadan “neredeyse imkansız” olduğunu söyledi.

Salı günü Londra’da bir kadın ve bebek, bir sıcak hava dalgasının ortasında güneşten bir şemsiye altına sığınıyor. İngiltere Met Office Salı sabahı 39.1 C’lik ilk rekorunu kaydetti ve öğleden sonra geç saatlerde İngiltere’deki 29 yer bu rekoru kırdı. (Frank Augstein/Associated Press)

Karbon emisyonları üzerinde ciddi bir önlem alınmadan “her üç yılda bir böyle sıcaklıklar görebileceğimiz” konusunda uyardı.

Bunaltıcı hava, bu tür aşırılıklara hazırlıklı olmayan bir ülkede seyahat, sağlık hizmetleri ve okulları aksattı. Birçok evde, küçük işletmede ve hatta hastaneler de dahil olmak üzere kamu binalarında klima bile yok; bu, ülkede yağmur ve ılıman sıcaklıklarla daha iyi bilinen bu tür bir sıcaklığın ne kadar olağandışı olduğunun bir yansıması.

Polis, Pazartesi gününden bu yana yoğun ısının Londra’daki Luton havaalanındaki piste zarar vererek saatlerce kapanmaya zorladığını ve doğu İngiltere’deki bir ana yolu çarpıtarak bir “kaykay parkı” gibi görünmesini sağladığını söyledi. Rayların bükülebileceği endişesiyle trenler iptal edildiğinden veya düşük hızlarda çalıştığından, büyük tren istasyonları Salı günü kapatıldı veya neredeyse boştu.

Londra, Başkan Sadiq Khan’ın sıcak nedeniyle yangınlarda “büyük bir artış” dediği şeyle karşı karşıya kaldı. Londra İtfaiyesi Salı günü şehir genelinde mücadele ettiği, yarısı çim yangınları olan 10 büyük yangını listeledi.

Görüntüler, Londra’nın doğu eteklerinde bir köy olan Wennington’da yanan tarlalardan yükselen dumanlar nedeniyle birkaç evin alevler içinde kaldığını gösterdi.

İZLE | İngiltere’nin şimdiye kadarki en sıcak gününde evler alev aldı:

Londra itfaiye teşkilatı, İngiltere’nin şimdiye kadar kaydedilen en sıcak gününde şehir dışındaki evlerin alev almasıyla büyük bir olay ilan etti.

Bir perakendeci olan Asda’daki hayranların satışları yüzde 1.300 arttı. Elektrikli fanlar, ağır tören üniformaları içinde Londra’nın merkezinde nöbet tutan Hanehalkı Süvarilerinin geleneksel atlı birliklerini soğuttu. Buckingham Sarayı’ndaki nöbet değiştirme töreninin süresi kısaltıldı.

Normalde yürüyüşçülerle meşgul olan başkentin Hyde Park’ı, parkın gölü olan Serpentine’e dalmak için uzun kuyruklar dışında ürkütücü derecede sessizdi.

31 yaşındaki jeolog Tom Elliott yüzdükten sonra “Ofisime gidiyorum çünkü güzel ve havalı” dedi. “Tüpe binmek yerine bisikletle dolaşıyorum.”

britain heat
Salı günü Londra’nın Trafalgar Meydanı’ndaki çeşmede bir kişi saçlarını ıslatıyor. Bunaltıcı hava, bu tür aşırılıklara hazırlıklı olmayan bir ülkede seyahat, sağlık hizmetleri ve okulları aksattı. (AP aracılığıyla Aaron Chown/PA)

Her zaman gözüpek olan Kraliçe II. Elizabeth çalışmaya devam etti. 96 yaşındaki hükümdar, Windsor Kalesi’nin güvenliğinden yeni ABD büyükelçisi Jane Hartley ile sanal bir izleyici kitlesi düzenledi.

Güneyde Londra’dan kuzeyde Manchester ve Leeds’e kadar İngiltere’nin büyük bir kısmı, ülkenin ilk “aşırı” sıcaklık uyarısı altında, yani sağlıklı insanlar için bile ölüm tehlikesi var.

İklim değişikliği ‘uyandırma çağrısı’

Bu tür tehlikeler İngiltere’de ve Avrupa’da görülebilir. İngiltere genelinde en az altı kişinin nehirlerde, göllerde ve rezervuarlarda serinlemeye çalışırken boğulduğu bildirildi İspanya ve komşu Portekiz’de, sıcak hava dalgasında sıcaklığa bağlı yüzlerce ölüm bildirildi.

İklim uzmanları, küresel ısınmanın aşırı hava olaylarının sıklığını artırdığı konusunda uyarıyor ve araştırmalar, Birleşik Krallık’ta sıcaklıkların 40 C’ye ulaşma olasılığının artık sanayi öncesi döneme göre 10 kat daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İZLE | Avrupa’da sıcaklıklar neden bu kadar hızlı yükseliyor?:

İklim bilimci, Avrupa’nın dünyanın çoğundan daha hızlı ısındığını söylüyor

İklim bilimci Vikki Thompson, Avrupa’nın ve Birleşik Krallık’ın çoğunu saran ısı dalgasının küresel ısınmadan kaynaklandığını ve ısı dalgalarındaki bu ‘hızlandırılmış trendin’ sera gazı emisyonları azaltılmadıkça devam edeceğini söylüyor.

BM hava durumu ajansının başkanı, Avrupa’yı etkisi altına alan ısının hükümetler için iklim değişikliği konusunda daha fazlasını yapması için bir “uyandırma çağrısı” işlevi göreceğini umduğunu belirtti. Diğer bilim adamları, harekete geçme zamanının geldiğinin altını çizmek için dönüm noktası anını kullandılar.

Imperial College London’daki Grantham İklim Değişikliği Enstitüsü’nde İklim Bilimi Kıdemli Öğretim Üyesi Friederike Otto, “Hala nadir olsa da, 40 C artık İngiliz yazlarının bir gerçeği” dedi. “Çok yaygın bir olay haline gelip gelmeyeceği veya nispeten seyrek olup olmayacağı bizim elimizde ve net sıfıra ne zaman ve hangi küresel ortalama sıcaklıkta ulaştığımıza göre belirleniyor.”

Fransa, Yunanistan’da orman yangınları

Aşırı sıcak, Avrupa’nın diğer bölgelerini de kavurdu. Paris’te, Fransız başkentinin en eski meteoroloji istasyonundaki termometre – 1873’te açıldı – üçüncü kez 40 C’yi aştı. Orada Salı günü meteoroloji servisi Météo-France tarafından ölçülen 40.5 C, istasyonun şimdiye kadarki en yüksek ikinci okumasıydı ve Temmuz 2019’da yalnızca 42,6 C ile zirveye ulaştı.

İklim değişikliğine bağlı kuraklık ve ısı dalgaları da orman yangınlarını daha yaygın ve mücadele etmeyi zorlaştırdı.

Güneybatı Fransa’nın Gironde bölgesinde, şiddetli orman yangınları kuru çam ormanları arasında yayılmaya devam etti ve 2.000’den fazla itfaiyeci ve su bombası atan uçakların yangın söndürme çabalarını boşa çıkardı.

1241993648
Fransa’nın batısındaki Louchats’ta Salı günü bir itfaiyeci bir orman yangınını söndürmek için çalışıyor. (Romain Perrocheau/AFP/Getty Images)

Gironde yetkilileri, 12 Temmuz’da çıkan yangınlardan bu yana on binlerce kişinin evlerinden ve yaz tatil yerlerinden tahliye edildiğini söyledi.

Bordeaux’nun kuzeyindeki Medoc şarap bölgesinde Pazartesi günü geç saatlerde çıkan daha küçük bir üçüncü yangın, yangınla mücadele kaynaklarını daha da zora soktu. Atlantik kıyısındaki sahil bölgesinde, istiridyeleri ve tatil köyleriyle ünlü Arcachon deniz havzasını alevlerin sardığı beş kamp alanı alevler içinde kaldı.

Yunanistan’da, Atina’nın kuzeydoğusunda şiddetli rüzgarların körüklediği büyük bir orman yangını çıktı. İtfaiye yetkilileri, başkentin yaklaşık 25 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli Dağı’nın eteklerinde alevlerin yerleşim bölgelerine ulaşmasını engellemek için dokuz itfaiye uçağı ve dört helikopterin konuşlandırıldığını söyledi. Yangından çıkan duman şehrin siluetini kapladı.

Ancak hava durumu tahminleri, Salı günü Atlantik kıyısı boyunca hafiflemesi beklenen sıcak hava dalgası sıcaklıkları ve günün ilerleyen saatlerinde yağmur yağma olasılığı ile bir miktar teselli sundu.