Aşırı Sıcaklık Artan Krizlere Nasıl Neden Olur?

Aşırı Sıcaklık Artan Krizlere Nasıl Neden Olur?

Aşırı sıcaklık, Amerikan hastaneleri ve klinikleri için son derece tehlikeli geri bildirim döngülerine neden olabilir.

İyi haber şu ki, bazı pratik düzeltmeler var.

Şimdi hazırlanma zamanı. Çünkü ısı daha da kötüleşebilir. Çok daha kötü. Çok yakında.

İlk olarak, ısı haberleri.

Artan fosil yakıt emisyonlarının küresel ortalama sıcaklıkları nasıl yükselttiğini, ısı dalgalarını nasıl daha sık ve yoğun hale getirdiğini biliyorsunuz.

Küresel ortalama şimdiden 1,1 santigrat derece veya 2 Fahrenhayt derece civarında, 150 yıl öncesine göre daha yüksek. Vücut sıcaklığınızın her zaman 2 Fahrenheit derece daha yüksek olduğunu hayal edin. Kendini pek iyi hissetmezsin.

Yaklaşan başka bir şey daha var: El Niño olarak bilinen doğal bir hava modeli. El Niño yıllarında küresel yüzey sıcaklıkları daha sıcak olma eğilimindedir. Havalı kardeşi La Niña. Küresel yüzey sıcaklıkları, varlığında daha soğuk olma eğilimindedir. Son üç yıldır La Niña ile birlikte yuvarlanıyoruz. Şanslıyız.

Son rekor sıcak yıl olan 2016, bir El Niño yılıydı.

Bilim adamları, El Niño koşullarının bu yazın geri dönüşünü öngörüyorlar.

Dünya Meteoroloji Örgütü geçen hafta yaptığı sonuca göre, buna ek olarak insan kaynaklı küresel ısınma, büyük olasılıkla küresel sıcaklıkları önümüzdeki beş yıl içinde rekor seviyelere çıkaracak. Bizi hazırlıksız

Korkunç bir tahmin, hastanelerin hazırlanmasını acil hale getiriyor.

Araştırmacılar bu hafta sağlık risklerini birleştirme olasılığını ortaya koydu. Sıcak bir şehirdeki kötü bir sıcak hava dalgası aşırı yüklenmiş elektrik şebekeleriyle çakışırsa ve günlerce elektrik kesintilerine yol açarsa neler olabileceğini tahmin etmeye çalıştılar.

Önceki ısı dalgalarından elde edilen verileri kullanarak, aşırı sıcakların ortasında birden fazla gün süren elektrik kesintilerinin sonuçlarını modellediler. İnsanların yaz boyunca klimaya bağımlı olduğu kavurucu bir çöl şehri olan Phoenix’te, bu tür koşulların tahmini 789.600 kişiyi ısıyla ilgili hastalıklar nedeniyle acil servise gönderebileceği sonucuna vardılar. Bu, nüfusun neredeyse yarısı. Şehirde sadece 3.000 acil servis yatağı var. (Burada hikayeyi okuyabilirsiniz.)

Zaten bir ön izleme yaptık.

2021’de Kuzeybatı Pasifik’te rekor bir sıcak hava dalgası sırasında neler olduğunu hatırlayın. Portland, Ore., neredeyse 47 santigrat derece veya 116 Fahrenheit derece ile bir rekora ulaştı. Britanya Kolumbiyası’nın bazı bölümleri 49 santigrat derece rekor seviyeye ulaştı.

Binlerce insan güç kaybetti. 3.500’den fazla kişi sıcakla ilgili hastalıklar için acil servislere gitti. En az 600 fazla ölüm vardı. Araştırmacılar, büyük ölçüde petrol, gaz ve kömürün yanmasıyla ortaya çıkan insan kaynaklı iklim değişikliği olmasaydı, bu kadar aşırı sıcaklıkların meydana gelmeyeceği sonucuna vardı.

Sadece Kuzeybatı Pasifik değil. Harvard Üniversitesi’nden halk sağlığı araştırmacıları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık kliniklerini araştırdı. Klinik personelinin yüzde 81’inin tesislerinin “son üç yıl içinde aşırı hava koşulları nedeniyle bir tür aksama” yaşadığını söylediğini buldular. Ankete katılanların dörtte üçünden fazlası, iklim etkilerine hazırlanmak için “bilgi veya araçlardan” yoksun olduklarını söyledi.

Bir pilot projede, Harvard halk sağlığı uzmanları ve bir araştırma grubu olan Climate Central, sıcaklıkların tehlikeli seviyelere çıkması tahmininden iki gün önce belirli şehirlere erken uyarı uyarıları gönderiyor. Şimdiye kadar biri Portland’da olmak üzere 12 klinik projenin bir parçası.

Düzeltmeler var.

Isı ve elektrik kesintileri üzerine yapılan araştırma, çatılarda daha fazla ağaç örtüsünün ve yansıtıcı beyaz boyanın ısı stresine maruz kalmayı önemli ölçüde azaltacağını tahmin ediyor.

Ülkenin elektrik sisteminin acilen onarılması gerekiyor. Brad Plumer’ın yakın zamanda yazdığı gibi, elektrik ağlarımız eskidi. (Güney ve Ortabatı sakinlerinin 2021’den hatırlayacakları gibi, bazıları iklim değişikliğiyle ağırlaşabilen kış fırtınaları elektrik altyapısını da alt üst etti.)

Bu arada, hastanelerin ve sağlık merkezlerinin yedek güç alması gerekiyor.

Ve bakıcılar için ipucu sayfaları.

Harvard halk sağlığı araştırmacıları ve kâr amacı gütmeyen bir grup olan Americares, sağlık görevlilerinin ve hastaların ısıyla ilgili hastalıklara hazırlanmalarına yardımcı olmak için kaynakları bir araya getirdi.

Şeker hastaları için (insülin pompanızı veya kan şekeri monitörünüzü sıcak bir arabada veya doğrudan güneş ışığında tutmayın, aksi takdirde zarar görür) ve astımlı kişilerle ilgilenenler için (hava kalitesini kontrol edin) ipuçları var. , sadece sıcaklık değil).

Doktorlar, hemşireler ve sağlık görevlileri için, özellikle savunmasız kişilerle ilgili bilgi notları vardır (psikotik rahatsızlığı olan kişiler yüksek risk altındadır çünkü sıcağa maruz kalmak muhakemeyi bozabilir ve klimaya erişimleri daha az olası olabilir). Multipl skleroz ve kardiyovasküler hastalık ile ilişkili durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, sıcaktan dolayı hastaneye yatış riskini artırır.

Hastane ve klinik yöneticileri için, tesislerinin aşırı sıcağa hazır olduğundan emin olmak için bir kontrol listesi vardır. (Örneğin, vantilatörlerin ve panjurların tozunu alın ve buzdolaplarında biriken buzu ve kırağı temizleyin).

Isı ciddi bir sağlık tehlikesidir. Birbirimizi daha güvende tutmak için yapabileceğimiz çok şey var. Riskleri bilmek ve çevrenizdeki özellikle savunmasız olabilecek insanları kontrol etmekle başlar.


Daralan temiz su korumaları: Yargıtay, Çevre Koruma Dairesi’nin Temiz Su Yasası kapsamında düzenleyebileceği sulak alan türlerini ciddi şekilde daralttı.

Bir şehri tekrar bir araya getirmek: Otoyollar renkli toplulukları böldü ve mahalleleri ayırdı. Biden yönetimi, hasarı geri almayı amaçlayan projeleri finanse ediyor.

Arctic flört sahnesinde sorun mu var? İklim değişikliği, dişi yer sincaplarının kış uykusundan daha erken çıkmasına neden oluyor gibi görünüyor. Bu çiftleşme mevsimini bozabilir.

Soluk bir yeşil tonu: Fransa bazı kısa iç hat uçuşlarını yasakladı. Ancak kural, eleştirmenlerin onu dişsiz hale getirdiğini söylediği istisnalarla dolu.

Balinalar teknelere çarpıyor: Bir orka grubu güney Avrupa açıklarında üç yelkenliyi batırdı. Araştırmacılar, davranışı neyin tetiklediğini veya nasıl durduracağını bilmediklerini söylüyorlar.

Bir hayatta kalma becerisi olarak yenilik: Yükselen denizler ve kasırga tehdidi Bahamalar’ı iklim uyumu için bir laboratuvar olmaya zorladı.

Kurumsal iklim açıklaması: Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu şirketlerin emisyonlarını bildirmelerini zorunlu kıldığından bu yana bir yıldan fazla zaman geçti, ancak muhafazakar bir Yüksek Mahkeme ile ilgili endişeler kuralları geciktirdi.


Plastik kirliliğini azaltmak düşündüğümüzden daha kolay olabilir: Bir tahmine göre, okyanuslardaki plastiğin yaklaşık yüzde 80’i sadece 1.000 nehirden geliyor. Temizleme çalışmaları buradan başlamalıdır.

Kıyı şeritlerini destekliyorlar, balıklar için barınak sağlıyorlar ve dünyadaki karbondioksitin yüzde 5’ini depoluyorlar. Bu mucize makineler en son parlak teknoloji icadı mı? Hayır. Doğanın en eski yaratımları arasındadırlar: deniz otları. Onları eski haline getirmek, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve ona uyum sağlamak için güçlü bir araçtır.


Manuela Andreoni, Claire O’Neill, Chris Plourde ve Douglas Alteen, Climate Forward’a katkıda bulundu.