Ardıllık'ta Çok Zenginler Çok Çok Farklıdır

Ardıllık’ta Çok Zenginler Çok Çok Farklıdır

Waystar Royco’nun varlıkları – Hollywood stüdyoları, yolcu gemileri, gazeteler, eğlence parkları, kral yapan sağcı bir haber kanalı – Ewing Oil’i bir franchise benzin istasyonu gibi gösteriyor. Logan Roy’un imparatorluğunu nasıl kurduğunu çok az biliyoruz, ancak bu kısmen, Rupert Murdoch gibi gerçek hayattaki benzerlerinin kendi yığınlarını oluşturmasına izin veren “Dallas”/Reagan döneminde başlayan medya konsolidasyonu ve antitröst kuralsızlaştırması sayesinde mümkün oldu. .

Bu arada, kablo ve yayın çağının daha küçük TV izleyicileri, “Succession” un daha spesifik ve daha niş bir eğlence olarak gelişmesine izin verdi. Üç ağ çağındaki bir dizi, sadece yayında kalabilmek için on milyonlarca insanı cezbetmek zorundaydı – “Dallas”ın kalabalığa hitap eden bir barbekü yelpazesi sunması gerekiyordu. “Ardıllık”, unutulmaz bir Sezon 1 yemeğinde yer alan, bütün olarak yenen derin yağda kızartılmış ötücü kuş ortolan gibi seyreltilmiş, çökmekte olan bir zevk olabilir.

“Dynasty”den “Empire”a kadar olan takipçileri gibi “Dallas” da seyircinin zengin insanların dertlerinden zevk almasına izin veren popülist pembe dizi geleneği içindeydi. Karakterleri bizim gibiydi – kıskanç, kıskanç, kalbi kırık – sadece daha fazla para ve daha az mutlulukla.

“Arkadaşlık” kitleleri memnun eden ve evrensel unsurlara da sahiptir. Logan karşı konulamaz bir canavardı, bir Shakespeare monologunun değerindeki duyguyu iki kelimelik bir lanete sığdırabiliyordu. Roy çocukları – Kendall, Roman, Shiv ve üvey erkek kardeşleri Connor – hayatta kalanlar arasında bir bağ ve hayatta kalma acımasız içgüdüleri geliştirdiler; bir kol grup sarılmasına katılıyor, diğeri bir hançer tutuyor. Temelde, dizinin aile temaları talk-show basittir: İnsanları incitmek insanları incitir.

Ancak, yaratıcısı Jesse Armstrong tarafından belirlenen sesi, kemerli ve referans niteliğindedir; ayrıntıları, bir dizi bilgi veya en azından Google’a istekli olmayı gerektirir. Logan, bir dot-com evcil hayvan tedarik kralından 5 milyon dolara satın aldığı bir mozolede toprağa verilirken – son bir soğuk ve pahalı konut – Shiv, “Ozymandias Kedi Maması” diye şaka yapıyor.