Amazon, Sahte İncelemeler Üzerinden Facebook Grup Yöneticilerine Dava Açtı

Amazon, Sahte İncelemeler Üzerinden Facebook Grup Yöneticilerine Dava Açtı

Amazon, sahte incelemelere karşı savaş ısınmaya devam ederken, Amazon Marketplace’te inceleme sahtekarlığını düzenlediği iddiasıyla 10.000’den fazla Facebook grup yöneticisine dava açıyor.

Çevrimiçi perakende devi, Salı günü Seattle’daki King County Yüksek Mahkemesinde bu Facebook gruplarından sorumlu kişileri para veya ücretsiz ürünler karşılığında üçüncü taraf Amazon satıcıları için sahte incelemeler yapmakla suçlayarak dava açtı. Şirket bir basın açıklamasında, grupların ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Japonya’daki Amazon mağazalarında teşvik edilen ve yanıltıcı ürün incelemelerini kolaylaştırmak için kurulduğunu söyledi.

Şikayette “Amazon Ürün İncelemesi” adıyla tanımlanan bir grubun, bu yılın başlarında, üyelerin araba stereoları ve kamera tripodları gibi ürünler için sahte incelemeler istemesine izin verdiği için Facebook’un ana şirketi Meta tarafından kaldırılmadan önce 43.000’den fazla üyesi olduğu bildirildi. “Amazon Ürün İncelemesi” artık mevcut olmasa da Amazon, bunun farklı bir ad altında çalışabileceğini iddia ediyor.

Amazon, dava yoluyla bu sahte inceleme planlarını işleten dolandırıcıları tespit etmeyi ve kapatmayı hedeflediğini söylüyor. Şirket, incelemeleri denetlemek için zaten makine öğrenimi ve insan araştırmacıların bir kombinasyonunu kullanıyor olsa da, Amazon, bu yasal süreçte ortaya çıkan tüm bilgileri, tespit edilmeyen sahte incelemeleri kaldırmak için kullanacağını söylüyor.

Amazon’un iş ortağı hizmetleri satışından sorumlu başkan yardımcısı Dharmesh Mehta, “Ekiplerimiz, müşteriler tarafından görülmeden önce milyonlarca şüpheli incelemeyi durduruyor ve bu dava, sosyal medyada faaliyet gösteren failleri ortaya çıkarmak için bir adım daha ileri gidiyor” diyor. “Kötü aktörleri hedef alan proaktif yasal işlem, kötü aktörleri sorumlu tutarak müşterileri korumamızın birçok yolundan biridir.”

Devamını oku: Sahte Tüketici İncelemelerine Karşı Savaşın İçinde

Amazon ayrıca inceleme talep grupları sorununu çözmek için Meta ile birlikte çalışıyor. Meta, 2020’den bu yana Amazon tarafından bildirilen 10.000’den fazla grubun yarısından fazlasını ele geçirdi ve diğerlerini araştırmaya devam ediyor.

Bir Meta sözcüsü, “Sahte incelemeleri talep eden veya teşvik eden gruplar politikalarımızı ihlal ediyor ve kaldırılıyor” diyor. “Bu konuda Amazon ile çalışıyoruz ve spam ve sahte incelemeleri ele almak için sektör genelinde ortak olmaya devam edeceğiz.”

Sahte incelemeler ve bunların arkasındaki kötü oyuncular, Amazon için yeni bir sorun değil. Şubat 2021’de Birleşik Krallık tüketici savunma grubu Hangisi? Amazon satıcılarının ürün listelerini sahte övgülerle boğmak amacıyla kurulmuş şirketlerin, koordineli çevrimiçi incelemelerden oluşan devasa bir küresel endüstriyi nasıl körüklediğine dair bir araştırma yayınladı. Amazon, inceleme almak için yasaklı teknikleri kullanmak için o yıl içinde birden fazla yüksek profilli satıcıyı askıya aldı.

Amazon’un yeni yasal başvurusu, Dünya Ekonomik Forumu’nun bir raporuna göre, geçen yıl yaklaşık 152 milyar dolarlık küresel harcamayı etkileyen yaygın sahte inceleme endüstrisini bastırmak için yenilenen hükümet çabalarının ardından geliyor. Birleşik Krallık hükümeti, son aylarda sahte incelemeleri “açıkça yasa dışı” hale getirmek için yeni planlar açıklarken, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), modern, dijitalleştirilmiş ekonomiye hız kazandırmak için ilgili yönergeleri sıkılaştırmayı teklif etti.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz Megan McCluskey megan.mccluskey@time.com adresinde.