ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj haklarıyla ilgili görüş taslağını kimin sızdırdığını belirleyemedi

ABD Yüksek Mahkemesi, kürtaj haklarıyla ilgili görüş taslağını kimin sızdırdığını belirleyemedi

ABD Yüksek Mahkemesi Perşembe günü, mahkemenin kürtaj haklarını bozan görüş taslağını kimin sızdırdığını belirlemediğini, ancak soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Politico’nun, Yargıç Samuel Alito’nun Roe v. Wade’i bozan görüşünün taslağını ayrıntılarıyla açıklayan patlayıcı sızıntısını yayınlamasından sekiz ay sonra, mahkeme, soruşturma ekibinin “bugüne kadar, kanıtların çokluğu nedeniyle sorumlu bir kişiyi tespit edemediğini” söyledi.

Daha önce hiçbir görüş, mahkeme onu açıklamaya hazır olana kadar kamuoyuna açıklanmamıştı. Baş Yargıç John Roberts, ertesi gün “korkunç bir güven ihlali” olarak adlandırdığı olayla ilgili bir soruşturma yapılmasını emretti.

Mahkeme, müfettişlerin “tümü görüşünü açıklamayı reddeden 97 çalışanla 126 resmi görüşme gerçekleştirdiğini” söyledi.

Ancak soruşturma, mahkemenin bilgisayarları, ağları, yazıcıları ve mevcut arama ve metin günlüklerinin incelenmesine dayanarak, mahkemenin BT sistemlerine birisi tarafından “uygunsuz bir şekilde erişilmesinin” “olası” olmadığı sonucuna vardı.

Raporda, “Mahkemeye duyarlı bilgilerin hem kasıtlı hem de kazara ifşa edilmesi riskinin” koronavirüs pandemisi ve evden çalışmaya geçişle birlikte arttığı belirtildi. Raporda, “Mahkemenin güvenlik politikalarındaki boşlukların yanı sıra evden çalışan daha fazla insan, hassas bilgilerin binadan ve Mahkemenin BT ağlarından çıkarılmasının çok kolay olduğu bir ortam yarattı” denildi.

Raporda, müfettişlerin diğer “elektronik verileri … ve birkaç başka soruşturmanın beklemede kaldığını” incelemeye devam ettikleri belirtildi.

Baş Yargıç John Roberts, Politico’nun taslak görüşün ayrıntılarını bildirmesinden bir gün sonra, Mayıs 2022’de sızıntıyla ilgili soruşturma emri verdi. Roberts, 15 Eylül 2005’te Capitol Hill’de resmedildi. (Evan Vucci/The Associated Press)